Evde Plak Temizleme Solüsyonu Nasıl Yapılır?

Plak temizleme sıvısı nasıl yapılır? Eve plak nasıl temizlenir? Plaklar nasıl temizlenir? Tozlu plaklarını ufak birkaç hamleyle pırıl pırıl yapmak isteyenlerin çözümü oldukça basit aslında. Açıklayalım.
Evde Plak Temizleme Solüsyonu Nasıl Yapılır?
iStock

plak temizliği için saf su ve izopropil alkol kullanılmalıdır

şöyle ki: fısfıs tarzı bir şişenin içine 4 ölçü saf su, 1 ölçü izopropil alkol olacak şekilde bir karışım hazırlayıp kirlenmiş plağımızın yüzeyine püskürtüyoruz. daha sonra mikrofiber bez yardımıyla içten dışa doğru yumuşak hareketlerle siliyoruz. saf su ve izopropil alkol silinip kuruduktan sonra plak üzerinde herhangi bir kalıntı bırakmaması (çeşme suyu bırakır) ve iyi çözücüler olmaları nedeniyle tercih edilir. silme işleminde ise mikrofiber bez dışındakiler ya sert gelir temizlik esnasında aradan çıkan toz, toprak vs. kalıntılar silme esnasında plağınızı çizer veya kağıt mendil tarzı şeyler yüzeyde kalıntı bırakır. plak fiyatları dikkate alındığında çok cûzi sayılabilecek bir meblağ ile çok uzun süre yetecek temizlik solüsyonunuz olabilir:

1 litre izopropil alkol: 50 lira
4 litre saf su: 20 lira
8 tane 30x30 mikrofiber bez: 30 lira

toplam 100 liralık bir ödemenin ardından 5 litrelik karışımınız oluyor ve her gün 5-6 plak dinleyen biri için bile her plağının tozlu olması durumunda nerdeyse 3 yıl rahat götürür. öte yandan bu karışımı başka yüzeyler için yüzey temizleyici olarak da kullanabilirsiniz (örn: monitörünüzün tozlanan ekranı, gitarınızın toz/ter karışmış yüzeyi gibi).

piyasada "plak temizleme solüsyonu" diye satılan ufacık şişelere onlarca lira bayılmayın.
keyfiniz bol olsun, güzel günlerde dinleyin :)