Evden Çalışma Sanatının Hayata Yön Veren Avantaj ve Dezavantajları

Evden çalışmak neredeyse tüm dünyanın hayali olmasına rağmen oldukça az sayıda insan bunu deneyimleyebiliyor. Bu insanlardan biri olan Sözlük yazarı "diesel1907", evden çalışmanın ilgi çekici avantaj ve dezavantajlarını sıralamış.
Evden Çalışma Sanatının Hayata Yön Veren Avantaj ve Dezavantajları
iStock.com


yaklaşık 2 senedir etinden sütünden faydalandığım çalışma biçimi. fayda ve zararlarını objektif bir şekilde tartmaya kalkarsak:

avantaj 1: sabah işe gitmeden önce yaşanan hazırlık ritüelleri ve trafik mevzusu hayatınızdan tamamen çıkıyor.

dezavantaj 1: konsantrasyon sorunu yaşayan biriyseniz ve evde home office olarak kullandığınız hususi ayrı bir odanız yoksa dikkatiniz sürekli dağılacak ve verimliliğiniz büyük ölçüde sekteye uğrayacak demektir.

avantaj 2: bir yandan çalışırken bir yandan da sabah kahvaltınızı eşinizle beraber yapabiliyorsunuz.

dezavantaj 2: sosyal çevreniz geniş değilse sosyal hayatınız büyük ölçüde sekteye uğrayabiliyor. beraber yaşadığınız bir sevgiliniz, eşiniz ve çocuklarınız varsa bu etki daha az oluyor.


avantaj 3: kendinize ve hobilerinize daha fazla vakit ayırabiliyorsunuz. mesela ben "öğle tatilimde" ve diğer boşluklarda bahçemle ilgileniyorum. isim saat 4'te bittiyse saat 4:01'de hobilerime dönebiliyorum. günün ortasında herkes ofiste çalışırken markete gidip çabucak alışveriş yapmak veya parkta kısa bir yürüyüş yapma imkanınız oluyor.

dezavantaj 3: eğer çoluğunuz çocuğunuz varsa onların gürültüsü sizi işlerinizi bitirmekten alıkoyabiliyor. özellikle kendinize ait bir çalışma odanız yoksa veya çoluk çocuğunuz okula başlamadıysa bunun etkileri daha fazla olabiliyor.

avantaj 4: işyerine her gün gitmek zorunda olmadığınız için işyerine uzak mesafede ev alıp şehirden uzak sakin bir yaşam sürme avantajınız oluyor. bence evden çalışmanın en büyük avantajı da bu. mesela şu anda işyerime yakın bir yerde ev alacak olsam bütçem anca 2 oda 1 salon ufak bir eve yetecekken işyerime 1 saat mesafede küçük bir kasabada aynı paraya 5 oda 2 salon ev alabildim. her gün ise gidip gelmediğim için benzin parasından da tasarruf yapmış oluyorum ve fazladan gelen odaların birini kütüphaneye, birini atarı odasına birini de fitness odasına çevirme imkanım oldu. üstelik kendi bahçemde istediğimi ekip biçerek yeni bir hobi edinmiş oldum. işyerime yakın bir yerde yaşamak zorunda olsam bunların hiçbiri olmayacaktı veya her gün saatlerim yolda geçecekti.

dezavantaj 4: ofisteki ortamdan uzak kaldığınız için kimin eli kimin cebinde haberiniz olmuyor ve ofis politikasından uzak kalıyorsunuz. bu da işyerindeki kariyer olarak ilerleyişinizin önüne set çekebilir.


avantaj 5: yine de yukarıda saydığım şey aynı zamanda bir avantajdır. eğer ofisteki dedikodular ve politika ortamını sevmiyorsanız bundan uzak durmanız ruh sağlığınızın faydasına olacaktır.

dezavantaj 5: nasıl olsa evden çalıştığınız için milletin gözünde pek çalışmıyor gibi gözükebilirsiniz. mesela eşiniz "nasıl olsa bütün gün evdesin, ev işlerine de el atsana" diye üzerinize gelebilir.

avantaj 6: işlerinizi ille de 8-4 arasına sığdırmak zorunda değilsiniz. projelerinizde geriye düşmediğiniz ve göze batmadığınız sürece istediğiniz zaman mola verip istediğiniz zaman ışın başına dönebilirsiniz.

dezavantaj 6: aynı zamanda çoğu zaman "esnek çalışma saatlerinin" kurbanı olabilirsiniz. örneğin "nasıl olsa o evden çalışıyor" diye sizi gece 8'de arayıp bir şey sormak isteyen iş arkadaşlarınız olabilir.


avantaj 7: bu ise kağıt üzerinde "evden çalışma" dense de ille de evde olmak zorunda değilsiniz. yani mesela haftasonu kaçamak yapmak için şehir dışına tatile gittiniz ve tatili bir gün daha uzatmaya karar verdiniz. pazartesi otelin internetini kullanarak işlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. bu şekilde pazartesi sendromu denen belayı da defetmiş oluyorsunuz. plajdan laptopla işe bağlanmışlığım var.

dezavantaj 7: evden çalışma çok pis bağımlılık yapan bir şey. şimdiki işiniz size evden çalışma fırsatı veriyorsa bundan sonra gelecekteki tüm işlerinizde bunu arayacaksınız. bu da ileride bulabileceğiniz işleri kısıtlayacak demektir. evden çalışma izni vermeyen şirketlerle çalışmak istemeyeceksiniz bile. 6-7 ay evden çalıştıktan sonra ofise geri dönmek önümüzdeki 4-5 ay boyunca her gün pazartesi sendromu yaşamak gibi koyacaktır.

avantaj 8: ailenize, sevdiklerinize, dostlarınıza, ev hayvanlarınıza daha fazla vakit ayırabileceksiniz. özellikle evinizde sürekli ilgi bekleyen köpek cinsi bir hayvanınız varsa ihya olacak demektir.

dezavantaj 8: yaptığınız işte hata yapma lüksünüz fazla yok. eğer bir projede hata yapıp elinize yüzünüze bulaştırırsanız "bunlar hep o evden çalıştığı için ölüyor" dedikoduları başlayacaktır ve şirkette bazıları sizden bu iznin geri alınması için lobi faaliyetlerine başlayacaktır. yine bazı lobiciler size bakıp "biz enayi miyiz de her gün ofise geliyoruz" dedikodusu yapabilir.


avantaj 9: ofiste çalışan biri sabah 7'de kalkıp hazırlık, trafik derken işlerine sabah 9'da başlayabiliyorken siz 8'de kalkıp 8:15'te işinize başlayabilirsiniz. uykunuzu doya doya alabilirsiniz. pijamayla çalışmak gibi bir avantajınız var bir kere.

dezavantaj 9: bazen iş hayatıyla özel hayatın sınırlarını çizmek zor olabiliyor. özellikle iş için ayrı bir ofisiniz veya odanız yoksa psikolojik olarak bu iki hayatın arasına bariyer koymak zorlaşabiliyor. eğer ayrı bir odanız veya ofisiniz varsa bu ofise girdiğinizde çalışma moduna girin, odadan çıkınca çalışma modundan çıkmış olun.

avantaj 10: sadece evden değil aynı zamanda kafanıza eserse starbucks, kütüphane gibi ortamlardan da çalışmaya devam edebilirsiniz. böylece arada sırada bu bahaneyle evden çıkıp hava almış olursunuz. özellikle evde gürültü yapan çoluk çocuk varsa bu çok faydalı bir alternatif.

dezavantaj 10: millet ofiste patronla yüz yüze pazarlık yaparken sizin telefonda eliniz pek güçlü olmayacak. bu yüzden sizin haberiniz bile yokken kapılı kapılar ardında en angarya işler sizin sırtınıza yüklenebilir.


avantaj 11: çalışırken bir yandan bangır bangır müzik dinleyebilirsiniz. bunu işyerinde de yapabilirsiniz ama çoğu zaman kulaklık takmak zorundasınız. evde ortam çok daha rahat tabi ki.

dezavantaj 11: şirketiniz kurumsal değilse evden çalışma işini başınıza kakabilir. mesela şirketten zam istediğinizde "senin evden çalışmana izin veriyoruz neyine yetmiyor" gibi cevaplar duyabilirsiniz. kurumsal şirketlerde bu pek olmaz.

avantaj 12: bir toplantı gereksiz yere uzadığında "beyler benim internet gidip gidip geliyor" deyip kaytarabilirsiniz ve önemli işlerinize geri dönebilirsiniz. ofistekilerin toplantılardan kaytarma imkanı olmuyor.

dezavantaj 12: evdeki internet bağlantınız çökerse veya yavaşlarsa millet işten kaytardığınızı düşünebilir.


avantaj 13: arabanız eskimeyecek, toplu taşımada ter kokusu çekmeyeceksiniz, hayatınızdaki stresin önemli bir kısmı ortadan kalkmış olacak.

dezavantaj 13: bazı durumlarda evden çalışanların terfi etmesi biraz daha zor oluyor çünkü "bu adam ofise bile gelmiyor, önemli toplantılara katılamaz" tarzı muhabbetler dönebiliyor.

avantaj 14: bu da evden çalışırken bugün gördüğüm manzara:


dezavantaj 14:
bağımlılık yaptığını söylemiş miydim?