Evden Eve Nakliyat Firması Seçerken ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evden eve nakliyat yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Firma seçerken hangi şeyler göz önünde bulundurulmalı? Kısaca açıklayan bir liste.
Evden Eve Nakliyat Firması Seçerken ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
iStock

1. firma referanslı olmalı, eşden dosttan kullanan ve bilgi veren olmalı.

2. kesinlikle pazarlık yapılmalı, yüzde 20 ye yakın indirim her durumda oluyor.

3. mobilyacı konusunda hassas olun, herkes taşıma işini yapabilir, ama o mobilyaları düzgün söküp monte edebilecek adam işinde ehil olmalı. bu konuda uzunca tembihte bulunun, iyi bir eleman göndersinler. sonra kuruyorlar, sallanan dolaplar, titreyen raflar sinir etmesin.


4. iş başlamadan önce, daha adamlar gelince araçlar kontrol edilmeli, sığma durumu ve araçların temizliğine bakılmalı.

5. iş başlamadan önce maddi anlaşmalar yeniden hatırlatılmalı. (mümkünse sözleşme imzalanmalı)

6. hemen hemen tüm süreçlerde adamların yanında olmalı, sararlarken, taşırlarken etrafta dolanmalı. (bu işi onlara sürekli su ikram ederek kolayca yapabilirsiniz, hem de sevaptır.)


7. küçük, değerli, kırılgan ve hassas şeyleri kendiniz önceden hazırlayınız ve paketleyiniz. ayrıca içinde su olan makinelerin suyunu boşaltın, bir ütü bile çok şeyi batırabilir (!ah kafam)

8. oda planlarını daha gitmeden anlatın ki eşyaları ona göre indirip bindirsinler. yeni eve geçince de eşyaların dizaynı belli olmuş olmalı ki tekrar tekrar hareket ettirilmesinler. her hareket mobilya duruşundan biraz götürüyor.

9. işe başladıktan kısa bir süre bir miktar bahşiş dağıtmak iyi olabilir, tercih meselesi ama hassasiyeti artırır.


10. yemek işini baştan konuşun, ya siz yapın onlar yesinler, ya parasını verin gitsin yesin gelsinler, ya da sipariş verin yemek oraya gelsin. ama yemek olmazsa olmaz.

11. işin sonuna doğru yoruluyorlar, hassasiyet azalıyor, o yüzden o arada bir yerde çay ikram edin, şekerli bir şeyler verin adamlara. zaten zor ve yorucu bir iş, onlara da yazık.

12. montaj esnasında yanlarında durun, deneyin, test edin, ayarlarını tek tek yaptırın.


13. adamlar gitmeden tüm ambalajları sökün, onların kutularına koyun, sonra ev komple artık ürünlerle dolar hareket edemezsiniz.

14. muhtemelen temizletilmiş bir eve taşınıyorsunuz, o yüzden giriş kısmına ayakkabılardaki pisliği biraz da olsa alacak şeyler serin.

15. parayı en son verip helallik alın, sonra işiniz yoksa bir sonraki taşınmaya kadar evinize yerleşmeye çalışın. zira tam yerleştim dediğinizde yeni bir taşınma macerası gelip sizi bulacaktır. ev sahiplerine sözümüz yok tabii ki.