Evinde Leopar Besleyen Bir Dönemin Ünlü Mafya Babası: İnci Baba

Türkiye tarihinin ünlü mafya babalarından, İnci Baba lakaplı Mehmet Nabi İnciler'in hayatına dair kısa kısa bazı bilgiler.
Evinde Leopar Besleyen Bir Dönemin Ünlü Mafya Babası: İnci Baba

koruma yakup güven'in tabancasından çıkan kurşunla yaşamını yitiren, demirel'e derinden sevgi duyan yeraltı dünyasının önde gelen isimlerinden biriydi inci baba lakaplı mehmet nabi inciler. 

demirel'e ve siyasal çizgisine bu kadar yakın olan birinin cenazesine demirel'in ve dönemin dp vekilleri sırrı sakık, fehmi ışıklar, hatip dicle dışındaki tbmm üyelerinin hiç birinin katılmaması da çok ilginç.


mehmet ali ağca, italya'daki sorgusunda "inci baba'dan bile tehditle para aldım." deyince baba küplere binmiş, cevabı yapıştırmıştır hemen: "o sahtekar benden zirnik bile almadı. alamaz da, delikanlı ise gelsin hesabını soralım."

bürosunda bulunan kafatasının hikayesi sorulduğunda verdiği cevap ile diğer babalardan farkını ortaya koymuştur.


- "bu çocuk, benim elime gelmişti. adam ettik, içimize aldık... ama töreye ihanet etmiş, öldürmüşler. zaman zaman kendisi ile konuşurum."

inci babanın yeğeni faruk kasapoğlu ile yakın koruması yakup güven'in atışmasına katılması ise kaza kurşununa kurban gitmesine neden olmuştur.

f.k: oğlum...
y.k: bana oğlum diyemezsin. olm demen için anamla yatmış olman gerek.
f.k: farz et ki yattım.

yakup güven sinirlenip silahın kabzasıyla faruk kasapoğlu'na vurur. inci baba araya girer fakat silah ateş alır. atar damarına gelen kurşun sonu olur.

evinde leopar beslerdi, erkek olanın adi jr, dişi olanın adi ise sue allen idi.

inci baba'nın dışarıdan "müteahhitlik" gibi görünen numarası şuydu: devlet ihalelerine girerdi. ihaleye giren tüm müteahhitleri toplar, o ihaleyi kimin ne kadarlık teklifle alacağına karar verir, diğerlerinin ondan yüksek teklif vermesini sağlardı. (bkz: açık eksiltme) ankara'daki ihaleleri o toplantılarda sırayla dağıttıkları için müteahhitler de durumdan şikâyetçi değildi. 


ha tabii sıkıysa şikâyetçi olsun demeliyiz, o ayrı. ihaleye fesat karışmış, bu danışıklı ihalede devlet/kamu zarara uğratılmış olurdu. inci baba'nın ihaleyi almasını sağladığı müteahhitten de avantasını aldığını tahmin etmek zor değil. bu arada kendisinin bizzat aldığı ihalelerden medyada en fazla yer bulan, darphane binasının inşaatıdır.

ayrıca dönemin en popüler magazin figürlerinden ahu tuğba bir ara inci baba ile beraberdi.

ha bir de kendisini öldüren yakup güven, cezasını tamamlayıp cezaevinden çıkmasına artık sadece günler kalmışken içeride öldürülmüştür. 

15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi

Sırlarıyla Birlikte Gömülen Türk Escobar Lakaplı Uyuşturucu Kaçakçısı: Sarı Avni