Evli Çiftlerin Bir Adanmışlık Sınavına Girdiği Eğlenceli Spor: Wife Carrying

Wife carrying (eş taşıma), Finlandiyalıların dünyaya armağan ettiği eğlenceli bir spor aktivitesi.
Evli Çiftlerin Bir Adanmışlık Sınavına Girdiği Eğlenceli Spor: Wife Carrying

wife carrying, aile bağlarını güçlendiren bir spor.

1800 yılında finlandiya'da yaşayan rosvo-ronkainen isimli bir haydut çetesine katılmak isteyen isimlerin seçiminde eşlerini sırtlarında ne kadar uzun süre taşıyabilip taşıyamadığını kıstas olarak kullanır. daha sonra bu aktivite ülkede bazı özel günlerde ufak tefek yarışmalar halinde düzenlenir ve 90'lı yılların sonundan itibaren de dünya çapında bir organizasyona dönüştürülür. 


sporun tarifi çok basit. ülkeye göre ufak tefek değişiklikler gösterse de bayan partnerinizi sırtınıza alıp (resmi olarak eşiniz olması gerekmiyor) farklı çeşitteki parkurlardan oluşan yarışı birinci bitirmeye uğraşıyorsunuz. uluslararası eş taşıma şampiyonası komitesi'nin belirlediği kurallara göre yarış pistinin uzunluğu 253.5 metre ve zemini çakıl ve kumdan oluşuyor. aynı zamanda pistte 1 metre derinliğinde su dolu bir çukurun bulunduğu bir bölüm de var. taşınan bayanın 17 yaşından büyük ve minimum 49 kilo olması gerekiyor. eğer 49 kilo değilse, ilave ağırlıklarla destekleniyor. eğer taşıma sırasında bir yarışmacı eşini düşürürse 15 saniye cezası alıyor ve yarışı bitirme zamanına bu süre ekleniyor. yarışmaya katılım ücreti 50 euro.


spor, mucidi finlandiya başta olmak üzere estonya ve isveç'te de popüler. dünya şampiyonası her yıl finlandiya'nın sonkanjärvi kentinde düzenleniyor. 1997'deki ilk şampiyonayı finlandiya'lı jouni jussila-tiina jussila çifti kazandıktan sonra son 10 turnuvanın tümü estonyalı yarışmacılarlca kazanıldı. özellikle uuusorg ailesinin iki üyesi madis ve margo toplamda 7 şampiyonluk kazanarak önemli bir başarıya imza attılar. 

turnuvada uygulanan taşıma şekli bayan partnerin erkeğin sırtına doğru yüzüstü sarkarak iki bacağını boynunun etrafında dolaması. ayrıca yaş sınırı burada 21 yaş ve üstüne çekilmiş durumda. ilginç ama dünya şampiyonasında tercih edilirse bayan yarışmacının erkek partnerini taşıması gibi bir olanak da tanınmış. bunu deneyen oldu mu bilemiyorum. 2005 yılındaki yarışmaya nba efsanelerinden dennis rodman da katılmıştı. etkinliği her sene aşağı yukarı 2.500 kişi takip ediyor. tabii bu kadar kişinin ortasında bir erkek karısını taşırken düşürürse, yarışma sonrası eve varıldığında 1 ay boyunca yemek yüzü görebilir mi, bilemiyorum.