Evrim, Seri Katil ve Tecavüzcüleri Zaman İçinde Neden Elemedi?

Popülasyonlar ve insan ahlakı üzerine, çetrefilli bir cevabı olmasa da düşündüren bir soru.
Evrim, Seri Katil ve Tecavüzcüleri Zaman İçinde Neden Elemedi?


evrimin ahlâki mekanizması yoktur

siz doğayı size anlatılan masallar gibi toz pembe mi zannediyorsunuz? ayrıca evrim kimseyi elemez. evrimin mekanizmaları vardır ve bu mekanizmalar sonucu doğa popülasyonları eler. ayrıca evrim tek bir canlı üzerinden değil popülasyonlar üzerinden ele alınır.

evrim kısaca popülasyon frekansının değişmesidir. evrimin seri katilleri ve tecavüzcüleri elememesi derken, anlatılmaya çalışan mekanizma muhtemelen doğal seçilim. evrimin sadece doğal seçilim mekanizması da yoktur; bunun dışında genetik sürüklenme, mutasyonlar, adaptasyon vs. gibi mekanizmaları da bulunur.

bahsedilen konuyu şöyle ele alalım. bir canlımız var, bu canlımız x olsun. güzel bir popülasyonda yaşıyor bu canlımız ve habitatı her şeye elverişli. bu canlımız diğer türlerine nazaran tecavüz eden diğer türdaşlarını öldüren bir canlı. bu canlı eğer kurtlar gibi sürü halinde yaşayan bir türe ait canlıysa muhtemelen diğer türdaşları içinde üstünlük kuracaktır ve öne geçecektir. çünkü av için rekabet ederken diğer arkadaşını öldüren bu canlıya seri katil diyebilir miyiz? ya da çoğalmak genetiğin aktarmak için bir dişiye tecavüz etmesi bu canlıyı tecavüzcü mü kılar? işte bu gibi ahlâki kavramlar ve kurallar yalnızca insan medeniyeti için geçerli. insanın ve atalarının yaşadığı evrimleştiği ve hatta akrabalarının da yaşadığı o yıllarda bu gibi kavramlar yoktu. dolayısıyla yine bir eleme söz konusu olamaz.


tecavüz ve öldürme kavramları zaten yalnızca insan türüne ait kavramlar değil bunu bu yazıda çokça belirtmeye çalıştım.

ancak şöyle bir şey var. bu tecavüzcüler ve seri katilleri diğer canlılardan farklı kılan bir gen olabilir mi, bu muamma? bu konuda yapılmış bir çalışma yok ya da ben göremedim. hatta bu tecavüz ve öldürme geni bize atalarımızdan miras kalan bir şey olabilir mi, burası da muamma?

doğa muazzam bir karmaşa ve ölüm kalım mücadelesi içinde devam ediyor...

ekleme: tecavüz davranışları ile ilgili birkaç ekleme yapmak isterim ekşi'den gelen mesajlar doğrultusunda.

dipnot: eklediğim bazı görüntüler hassas içerik olabilir +18 olarak belirteyim. her ne kadar hayvan da olsa söz konusu davranış tecavüz. izlemek istemeyenler olabilir diye peşinen söyleyeyim. ancak bilimsel gözle bakmak isterseniz bakabilirsiniz.

1. https://en.m.wikipedia.org/…ogical_theories_of_rape
2. mating patterns and reproductive strategies in a community of wild chimpanzees (pan troglodytes schweinfurthii)
3. evrim ağacı fb. / bazı tecavüz görüntüleri
4. ördekler ve toplu tecavüz örneği


Son olarak

evrim biyolojik bir süreç ve olgu iken, seri cinayet ve tecavüz ise yer ve zamana göre tanım ve cezaları değişen sosyal/hukuksal bir olgudur. yani elma ile armut karşılaştırması bile değil bu, elmalı, havuçlu tarçınlı kek ile armut aromalı milkshake karşılaştırması.

15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi

Eşcinseller Evrimsel Süreçte Neden Elenmedi?