Facebook'un Twitter Alternatifi Olarak Açtığı Threads Tutar mı?

Facebook (Meta) kurucusu Mark Zuckerberg'ün "bir günde 12 milyon kullanıcıya ulaştık" dediği Threads'in yakın geleceği hakkındaki mantıklı yorumları derledik.
Facebook'un Twitter Alternatifi Olarak Açtığı Threads Tutar mı?

Nedir bu?

threads meta'nın (facebook) çıkarttığı twitter alternatifi yazı bazlı sosyal medya uygulaması. 6 temmuz'da resmi çıkışını yapacak.

instagram ile senkronize çalışacak olması ve twitter'ın son zamanlarda yaptığı garip tercihler sebebiyle (twitter blue, tweet görme limitleri vs.) kısa sürede yüksek kullanıcı sayılarına ulaşabilir fakat insanlardaki (ve bendeki) twitter alışkanlığının önüne geçebilecek mi göreceğiz.

"bluesky varken tutmayacak, gereksiz" yorumu vizyonsuzluk olur

twitter sosyal medya kullanım oranında, instagram ve facebook'un çok çok altındaydı ama gündem belirleyen önemli bir platformdu buna rağmen instagram'ın yarısı kadar bile kullanıcı sayısı yoktu. velhasıl elon musk'ın yaptığı son diktatörcük hareketler ve troller iyice bezdirdi insanları. yeni bir platform oluşumuna acıktı insanlar.

instagram ile kolay entegre olacak olması çok daha rahat kullanım ve yaygınlık sağlayacaktır. özetle bence bu iş tutar. tutması için tüm şartlar oluşmuşa benziyor.

snapchat'ten çalınan story, tiktok'tan çalınan reels nasıl vazgeçilmez olduysa; instagram'ın entegrasyon gücüyle de bu da büyük bir yer tutacak. insanlardan ekstra twitter falan istemek tarihe karışacaktır. zukerberk'in sıfırdan kurduğu tutmuyor falan diyenler de, adam zaten sıfırdan kurmuyor. bu da twitter çalıntısı işte.

threads, twitter’ın ilk gerçek alternatifi olacak

çünkü alternatif olmak için sadece benzer yazılım yapmak değil, benzer deneyim de sunmak gerekiyordu. önceki twitter kopyaları bunu sağlayamadı. en büyük eksikleri de topluluk oluşturmaktı. threads instagram’ın kullanıcı ağını kullanarak hızla bir topluluk oluşturabilir. threads direkt twitter’ı bitirmez belki ama kendine has kullanıcı kitlesini oluşturarak belli bir çapa ulaşabilir. benzer arayüzünün de avantajıyla instagram kullanıp twitter kullanmayan kitleyi hızla çekebilir. sadece bu bile onu bir alternatif yapmaya yeter.

yazılımı ve tasarımı kopyalamanın yetmeyeceğini ekşisözlük klonlarından biliyoruz. ama en azından onlar bile küçük de olsa bir topluluk sunabilmişti, davetiye gerekmiyordu, yazılımları sorunsuzdu, siteleri çökmüyordu. yine de topluluk çapı yetersizdi.

bluesky, mastodon ve truth social neden alternatif olamadı? bluesky davetiye istiyor, mastodon ve truth social'ı giriyorsun kimse yok. üçüne de twitter'a attığından farklı gireceğin içerik yok. yetersiz topluluk, çöken sunucular vs. kimse bu deneyimi twitter'a eşdeğer tutmaz.

bu tarz sosyal medya platformlarının hızla kullanıcı toplayıp büyümesi gerekiyor. bunun için ya viral etki ya da yazılım arkasında sağlam bir güç olması gerekiyordu. bluesky viral etki şansını kaçırdı, threads'in arkasında meta var. + instagram benzeri arayüz büyük avantaj.

birtakım kişisel gözlemler

- herkesin birbirini takip etmesi için olsa gerek, following kısmı şu an yok. takip ettiklerinizin sayısı gösterilmiyor. bu yüzden herkes, herkesi takip ediyor. etkileşim artıyor.

- reklam yok, kullanıcılar şu an tertemiz bir akışta başkalarının paylaşımını görüyor. yakın zamanda kullanıcı sayısı yeterli olduğunda reklamlar devreye girecektir. zuckerberg bu akışta sadece takip ettiklerinizin paylaşımlarını görebileceğiniz bir güncellemeyi onayladı.

- elon'un son hareketinden sonra mark zuckerberg inanılmaz aceleye getirmiş gibi görünüyor. twitter'i bitirebilecek bir uygulama olmamış henüz. twitter internet alemine yön verebilen ve gündem belirleyebilecek güçte bir platform.

- mark zuckerberg, ilk 10 saatte 12 milyon kullanıcı üye olduğu için övünüyor. lakin her şey instagram'la bağlı, instagram'ın tümü threads'e geçme potansiyeline sahip. uygulama kötü olsa bile bana göre bu normal bir sayıdır. övünülecek bir şey yok. instagram ve facebook'un sahibisin, bir zahmet bu sayı normal olsun. tabii iyi bir reklam için zuckerberg'ün tepkisi gayet normal.

- threads app website... allah aşkına bu site nedir?

- threads app, şu anlık sadece instagram'ın durum paylaşma özelliği eksikliğini gideriyor. artık fotoğrafla söz paylaşmak yerine direkt tweet atar gibi durum paylaşabiliyorsunuz.

- threads app'te facebook'tan farklı bir şey göremiyorum. bir seneye marketplace, direct message gibi özellikleri getirdikçe standart bir meta uygulaması olup çıkacak.

özetle instagram'ı (meta'yı) kullanmayan twitter kullanıcısı buraya temelli geçmez. geçse geçse bluesky'a geçerler.

instagram kullanan birisi olarak ben aktif olarak kullanacağım.

Final yorumu

internet 2.0'ın zirve dönemlerinde digg içerik kürasyonu konsepti üzerine çok başarılı bir site kurmuştu. insanlar beğendikleri linkleri, fotoğrafları gönderiyor popülerliğe göre de bunları diğer kullanıcılar görüntülüyordu.

ürün ve servis üzerinde yaptıkları yanlışlar sonucunda kullanıcıları ile ters düştüler ve tam o anda doğru ürün ve doğru kullanıcı politikaları ile reddit bir alternatif oldu ve digg'den reddit'e müthiş bir göç yaşandı. bugün reddit dünyanın en popüler sitelerinden biri. bir çoğunuz da digg diye bir sitenin varlığından bu yazıyı okurken haberdar oldunuz :)

threads, twitter için aynı etkiyi yaratma potansiyeline sahip. iki büyük paydaş kullanıcılar ve reklam verenler twitter'ın son halinden yaka silkmiş durumda çünkü. göreceğiz, yerimizi alalım, çekirdeğimizi alalım...