Fahişelik Tam Olarak Nedir?

Fahişe nedir? Ne anlama gelir? Hayvanlarda fahişelik var mı? Bu kelimenin içini, bilimsel verilerden yardım alarak biraz daha doldurmaya çalışabiliriz.
Fahişelik Tam Olarak Nedir?
iStock

fahişe, kelime anlamı olarak meta karşılığında seks sunan profesyonel kişilere denir. bu; para, eğitim veya kalacak yer olabilir. insanlık tarihinin hatta hayvanlar aleminin en eski kavramlarından biridir. zaman zaman sadece "ahlaksız kadın" olarak tanımlanmıştır ama yetersizdir çünkü ahlaksızlık içeren eylemde bulunan kadınlar bu tanıma göre fahişe olur. bu yüzden oxfordlearnerdictionaries kullanarak tanımlama yaptım:
https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…itute_1

insanlar "fahişe" denildiğinde sadece standart fahişeleri algılar, örneğin tele kızlar veya osmanbey-şişli-tarlabaşı'nda müşteri bekleyen kişiler olarak düşünülür ama bu yetersiz bir gözlemdir.

fahişelik, bütün hayvan topluluklarında ağırlıklı olarak dişiler tarafından yapılır. çünkü seks erkek tarafından değerli bulunan bir kavramdır. kısaca her türde dişi erkekten yararlanmak için "seks" kozunu kullanır. bazı maymun türlerinde erkekler dişilerle yatabilmek için onları tımarlar. ortamda ne kadar az dişi varsa, o dişinin değeri o kadar artar. o dişinin değeri karşılanamadığında diğer erkek sahip olur. hatta bazı türlerde başka bir erkekle kavga ederek, dişiye zorla sahip olur, karşılığında da yiyecek olarak ödeme yapar. referans


önce hayvanlar alemine daha detaylı bakalım

1) dişi penguenler, bekar bir erkeğin yuvasına giderek onunla çiftleşir karşılığında ise kendi yuvasını inşa etmek için uygun bir taş alır. bu taş dişi penguenlere yumurtlama döneminde daha güçlü bir koruma ve barınma olanağı sağlar. referans

2) dişi şempanzeler erkeklerin avladığı yemeklerden yararlanmak için yine cinsellik sunar.

3) kapuçin maymunları insanlara benzer bir ticaret sistemine sahiptir ve bunu gümüş-plakalarla yapar. dişi maymun gümüş plaka karşılığında seks yapar, ardından bu meta ile üzüm takaslar.


4)
kuş ailelerinde göçmen kuşlar da benzer şekildedir. göçmen erkek kuşlar dişilerden önce kalacak güzel yuvalar bulur ve buralara gelen dişiler, kalacak yer için en uygun erkekle çiftleşir. hatta bu bu erkeğe saldırı düzenlenir ve daha güçlü bir erkek kuş yuvayı ele geçirirse dişi yeni gelen erkekle kalacak yer amacıyla konaklamaya devam eder. erkekse eşsiz kalır [robin baker - sperm wars].

5) dişi hırsız sinekler erkeklerinden yiyebileceği ipekle sarılmış bir böcek hediye aldıktan sonra çiftleşir [robin baker - sperm wars]. (referans)

bazı insan topluluklarında bu legal hale gelmiştir. kıza evlenmeden önce yüklü miktarda ödeme yapılır ve bu düğünle resmileştirilir. tanıdık geldi mi? maalesef başlık parası sadece türkiye'de değil bazı geri toplumlarda da sözde kadının değerini korumaya çalışırken düşürmektedir.

sonuçta fahişelik hep vardır ve hayvan doğası gereği varlığını sürdürecektir.

Erkeklerin; Sevdiği Kadını Masum, Birlikte Olduğu Kadını Kötü Olarak Sınıflandırması: Madonna Fahişe Sendromu

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?