Fallout Dizisini İzlemek İsteyenler İçin Oyunları Oynayan Birinden Bu Evrenin Özeti

Prime'da gösterime giren diziyi merak eden ancak bu evrene dair hiçbir şey bilmeyenler için meseleyi özetleyen bir yazı.
Fallout Dizisini İzlemek İsteyenler İçin Oyunları Oynayan Birinden Bu Evrenin Özeti
Uyarı: Tadınızı fazla kaçırmayacak ölçüde spoiler içerir.

yer yer kafa karışıklıkları var. dizideki kadın karakterin yer yer komiklik yapmasını tuhaf bulanlar da var, ilk sahnelerin 1900'lerin ortasında geçtiğini düşünenler de. bunlar normal tabii oyunu oynamamış olmak son derece normal iken, oyunu oynayıp da lore'a çok hakim olmamak olası. bazı kısa hap bilgiler vereceğim. konuyu bilmeyenler için belki ufak bir ışık olur.

* fallout evreni 2. dünya savaşı'na sonuna kadar günümüz tarihi ile paralel gidiyor ancak sonrasında ayrışıyor. kabaca teknoloji farklı gelişiyor. sosyo kültürel ortam farklı gelişiyor. dizinin ilk sahnesinin geçtiği sene 2077. büyük savaş olarak adlandırılan, sadece 2 saat süren ve çin-abd taraflarının tüm nükleer silahlarını ateşlediği savaş. avrupa'nın durumunu bilmiyoruz, evet 1996'dan beri bu konuda somut bir bilgi aktarımı olmadı hikayede. ama yeni bir oyun çıkacakmış galiba, ingiltere ne yaptı onu göreceğiz.

2077

* sosyal yaşam 1950'lerde, çünkü dünyadaki genel nükleer gerginliğin, o dönemki soğuk savaş atmosferine benzemesinden ötürü en başta oyun yapımcıları böyle uygun görmüştü. kıyafetler, arabalar falan öyle daha tatlı.

* 2077'deki büyük savaş öncesi, fosil yakıtların bitmesinden kaynaklı pek çok gerginlik, savaş yaşanıyor. abd, 'petrol kuyularına sahip çıkmak lazım' diye, meksika'yı işgal ediyor mesela. çin, alaska'yı işgal ediyor ve bir ara tek petrol orada kalıyor. orda bir mevzular oluyor hatta abd bahane edip gene güvenlik gerekçesi ile kanada'yı işgal edip, alaska'yı özgürleştiriyor. burada ara sahneler falan enfestir. kanada'ya da özgürlük getirdik der arkada amerikan askerlerinin sivil halkı vuruşu falan gösterilir.

* şimdi adını unuttum, fallout dünyasında bazı şeyler keşfedilmiş değil (transistör diye atıyorum öyle bişeydi) o yüzden bilgisayarlar falan devasa, bizim için basit şeyler onlara zor. ama nükleer konusunda inanılmaz gelişmişler, o power armorlar bile nükleer güç kullanıyor. adamlar nükleer gücü oyuncak çalıştırmaya bile kullanıyor o derece.

* bu vault'lardan 150 tane mi ne var. sayısı atmış olabilirim. büyük savaş öncesi 50 yıl boyunca falan geliştiriliyor. amacı, parası olan ve yeni bir toplum kuracak seviyede insanları saklamak. bir de paradan sonra süper önemli insanları saklama olayı var enclave diye. (bundan sonrası hem hatalı bilgi hem spoiler diye sildim)

* vault'ların hepsinin farklı bir gizli gündemi ama amacı var. 25 yıl sonra kapısı kendi kendine açılanı da var, kapısı hiç kapatılmayanı da, içindeki insanların uyutulduğu da, bazısından psikolojik bazısında fiziki deneyler var. manyak manyak işler.

* bu kızın hafif komik gibi olma olayı, oyunda hep olan özellikle vault sakinlerinin saf salak oluşu geyiği ile bağlantılı. aslında salak değiller de sizin dışarıdan gördüğünüzü bırak şu an yaşadığınız gibi bir hayatı bile bilmiyorlar. inanılmaz steril ve pragmatist, duygudan arınmış, mantıksal bir hayatları var. hatta kız evleneceği adama doğrudan sperm sayısını soruyor falan ya. aynı sebeple o tatlış tarzına rağmen pek çok iğrençliği yapabiliyor çünkü ona verilen öğreti 'lazımsa yapmak zorundasın'

* gene az bilgiyle konuşuyorum ama dizi galiba 2280 civarı bir yılda geçiyor. ghoul'ler radyasyon yiye yiye ömürleri aşırı uzuyor abiye takılmayın. diğerleri normal insan. bir ara yüzeydeki herkesi super mutant yapalım herkes takılsın gibi gündemi olan manyaklar var. (dizinin geçtiği dönemden çok önce) gerçi orada enclave'in de 'işte radyasyon temaslı herkesi kısa yoldan temizleriz' fantezisi vardı arka planda.


* brotherhood of steel ve power armor, büyük savaşa giden yolda abd'nin en büyük kozuydu. power armor mark ıı çıktığında ordu yenilmez olmuştu. savaş sonrası da aynı askeri düzen ve nizam korunuyor. ama iletişim aşırı güçlü olmadığından biraz bölgeden bölgeye değişen bir kardeşlik yapılanması var. bunlar iyi adam veya kötü adam gibi değil. tamamen gri bir noktadalar.

* abd üstünde kurulmuş pek çok irilik ufaklı devlet var. new california republic en güçlüsü, ceaser's en geniş alana yayılmış falan.

* bu mesajı yazdığımda gönderdikten sonra israil saldırısından haberim oldu. şöyle ilginç bir bilgi geldi aklıma. fallout evreninde 2. dünya savaşı sonrası nükleer silahlar ilk olarak büyük savaş'ta kullanılmıyor. öncesinde de nükleer saldırılar var. ikinci dünya savaşı sonrası atılan ilk nükleer bomba nereye atılıyor bilin bakalım. tel aviv'e. sonrasında da kullanılan silahlar var orta doğu ve avrupa'da ama tam adres bilinmiyor.

* oyunları bilmeyenlerin heves ettiğini, az bilenlerin de hevesle tekrar başlamak istediğini görüyorum. fan'lara bakıp en güzel oyun new vegas'mış oradan başlayalım gibi bir hataya düşmeyin. kötü olduğundan değil başlangıcı sizi içine almakla zorlanacaktır. başlangıcı en akıcı oyun fallout 3. vault'ta bebeklik-çocukluk-yetişkinlik safhalarımız tutorial halinde geçerken hem çok keyif alınıyor hem de bir sürü şey öğreniyorsunuz. fallout 4'ün de açılış kısmı inanılmaz etkileyici ama orada oyun namına pek bir şey yok sinematik oynuyormuşsunuz gibi oluyor. 1 ve 2 en güzelleri tabii ama 30 senelik izometrik oyun oynamazsınız diye düşünüyorum. bence en doğrusu 1-2-3-new vegas-4 diye gitmek ama o kadar zaman ve sabrınız olmadığını düşünerek doğrudan 3 oynamanızı öneririm.

şimdilik aklıma gelenler bunlar. özellikle 2077'deki büyük savaşa kadar olan olayları bilmek kritik sanki. mevcut popülarite ile kısa sürede youtube bu videolar ile dolar taşar zaten.