Farklı İnsan Türleri Neandertal İle Homo Sapiens Çiftleşmesinden Ortaya Çıkan Melez İskelet

İtalya'da yapılmış kazılarda ortaya çıkan iskeletin iki farklı insan türünden meydana gelmiş bir melez olması oldukça heyecanlandırıcı. Bulunan iskeletin sadece bilimsel değil; kültürel yönü de heyecanlandırıcı. Sözlük yazarlarıyla olayı inceliyoruz.
Farklı İnsan Türleri Neandertal İle Homo Sapiens Çiftleşmesinden Ortaya Çıkan Melez İskelet


italya'nın kuzeyinde monti lessini bölgesinde bulunan kayalık sığınaklarında bulunan, 30 bin yıl kadar önce yaşamış insan kalıntısı keşfi yapıldı. bulunan bu iskelet günümüz insanının atalarıyla neandertallerin çiftleşmiş olabileceğine kanıt niteliğinde ilk homo sapiens-neandertaller melezidir.

neandertaller, %99,88 gibi bir oranla insana en yakın akraba olarak kabul edilir. bulunan iskelet bu iki türden ortaya çıkan melez olarak kabul edilse de zaten geçmişte yapılan araştırmalarda afrika dışında yaşayan insanların tamamında nenadertal dna'sına rastlanmıştır. 

yapılan kazılarda bulunan melezin bu iki türün örneği olduğuna en büyük işaret ise çene yapısından geliyor. antropolog silvana condemi, "alt çenenin morfolojisine bakarak, mezzena’da yaşamış olan bu insanın, geride kalan alt çenesi bulunduğu bilinen klasik neandertaller ile, gelişmiş bir çenesi olan modern insanın atalarına benzediğini söyleyebiliriz." demiş.

bundan 30 bin yıl öncesinde homo sapienslerle neandertallerin aynı yerde-avrupa'da- yaşadığını göz önünde bulundurursak aslında bulunan bu melez iskelet çok da şaşırtıcı olmamalı. bulunan iskelet üzerine yapılan dna araştırmalarının sonucunda ise şaşırtıcı bir bilgiye daha ulaşılmış: melez iskeletin anne tarafı neandertaller, baba tarafı ise homo sapiens imiş.

Neandertal


bu bilimsel araştırmanın kültürel tarafını değerlendirmek gerekirse neandertallerin insanlarla sosyal ve cinsel etkileşimde bulunmalarına rağmen kültürlerinden asla taviz vermemişler. ne var ki homo sapiensler bu kültürü kırmış hatta yok etmiş diyebiliriz. bu uzun süreç sonunda ise neadertaller ırkı dünya üzerinden tamamiyle yok olmuştur.

kaynaklar: 

academia.edu

haber.sol.org.tr

Homo Sapiensler yüzünden nesli tükenmiş Neandertaller ile ilgili daha derin bilgilere ulaşmak isteyenler için