Faturaların Can Sıktığı Bugünlerde İlaç Gibi Araştırma: Bir Patates 40 Gün Bir Odayı Aydınlatabilir mi?

Patatesten elektrik üretme çalışmaları tek bir patatesten 40 gün boyunca aydınlatabilecek elektriği bulmaya kadar gitmiş. Sözlük yazarı "concerta" bildiriyor.
Faturaların Can Sıktığı Bugünlerde İlaç Gibi Araştırma: Bir Patates 40 Gün Bir Odayı Aydınlatabilir mi?
iStock.com

kudüs ibrani üniversitesi’nde araştırmacı haim rabinowitch ve arkadaşları birkaç yıldır patatesten elektrik üretme projesi üzerinde çalışıyor. patatese basit bir metal düzenek ve ampul takarak elektrikten yoksun köyleri bu yolla aydınlatmayı hedefliyorlar. rabinowitch, bir tek patatesin bir odayı 40 gün aydınlatacak kadar elektrik üretebileceğini söylüyor.

bu düşünce bazılarına saçma gelse de, aslında bilimsel temellere dayanıyor. fakat rabinowitch ve ekibinin de keşfettiği gibi bu düşünceyi hayata geçirmek göründüğünden daha zor.

organik bir maddeden pil yapmak için iki metal parçası gerekiyor. çinko gibi bir metal negatif yüklü elektrot, yani anot, bakır gibi bir metal de pozitif elektrot, yani katot olarak kullanılabilir. patatesin içindeki asit, çinko ve bakır ile kimyasal tepkimeye neden oluyor ve elektronlar bir metalden diğerine doğru akarken enerji meydana geliyor.

iStock.com