Fazla Çay İçmek Sağlığa Zararlı mı?

Türkiye, dünyada en çok çay tüketilen ülkelerden biri ancak çok fazla çay içmenin insan sağlığı için bazı olumsuz etkileri olabilir.
Fazla Çay İçmek Sağlığa Zararlı mı?

her insanın metabolizması, kalıtımsal yatkınlığı ve beslenme düzeni aynı değildir. bu yüzden çayın yan etkilerinden farklı oranlarda etkilenmek mümkündür. çayın zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

düşük demir emilimi: çay içerik bakımından oldukça zengindir. tanenler, gıdalarda bulunmaktadır ve demire bağlı sindirim sisteminden dolayı demirin önlenmesine sebep olabilmektedir. bu yüzden bedenimizde demir eksiliği meydana gelebilir.

stres ve uykunun azalmasına neden olabilir: çayın yaprakları, kafein içermektedir. yoğun kafein tüketmek uykunun azalmasına sebep olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir. ancak stres, huzursuzluk ve kaygıya sebep olduğu çok insan tarafından bilinmeyebilir.

baş ağrısı: aralıklı kafein tüketimi bazı baş ağrısı çeşitlerini azaltmada etkilidir. sebebi belli olmayan kronikleşmiş baş ağrısında kafein tüketimi değerlendirilmelidir.

daha fazlası için