Fazla Sert ya da Yumuşak Kahve Sevmeyenlerin Favorisi Flat White Nedir?

Flat White nedir, nasıl yapılır? Yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Fazla Sert ya da Yumuşak Kahve Sevmeyenlerin Favorisi Flat White Nedir?
iStock

Flat White nedir?

flat white, normalde sütlü kahvelerden (latte ve benzeri), pardon daha doğrusu kahve aromalı sütlerden nefret eden ama sürekli olarak filtre kahve/americano tüketmekten de sıkılan insanlar için mükemmel bir kahve çeşididir, yoğun bir kahveye sahiptir çünkü. 


bu da nasıl olur;

zincir kahvecilerde/üçüncü dalgalarda bir shot espresso üzerine eklenen buharda ısıtılmış sütler klasik latte oluştururken; flat white, iki shot espresso üzerine eklenen sütten yapılır. bu nedenle de bir boy kısıtlaması vardır. tadının bozulmaması için en küçük boy dışında yapılmaz çoğu yerde zira iki shot üzerine orta boy seçimle süt alırsanız yine latte içmiş olursunuz. bu nedenle 120 ml gibi bir standardı vardır. ama pratik zekalı bazı kahvecilerimiz (bkz: rawsters) kahve ve süt oranını doğru orantılı artırarak bunu büyük de hazırlayabilmektedir.

Flat White yapımında dikkat edilmesi gerekenler

flat white, cortado gibi düşük tekstürlü bir ürün olduğu ve teoride sütün ve kahvenin tatlarının iyi şekilde ayrıştırılmış şekilde sunulması gerektiği için en iyi espresso ile yapılmalı. tek silo, tek kalibrasyon ve tek değirmen ile kotaramazsınız. bu iki ürün için özel bir blend ve değirmen kullanmanız gerekir, ki bu konfigürasyondan çok iyi americano'lar da çıkar. daha yüksek derecelerde kavrulmuş, iyi dinlenmiş, asiditenin dengeli, tadın güçlü olduğu blendler kullanılmalı, specialty ya da fine sayılabilecek derecelerde öğütülmeli ve ekstraksiyon, yine dengeli olmalı. fazla olursa aromayı kremaya kaçırırsınız; az olursa aromayı hiç veremezsiniz. 


tıpkı kremasında olduğu gibi espresso'sunda da 'yeteri kadar' köpük olmalı. az miktarda, micro-foam köpük oluşturacak şekilde ısıtılan ve çekilen sütten yapılan krema, latte'de olduğu gibi ortadan, yavaşça dökülmeli. geniş ve derinliği az fincanlar tercih edilirse iyi olur, böylece espresso ve krema tam olarak kaynaştırılmadan, espresso'nun yeniden fincanın altında kendine yer bulacağı şekilde dökülme yapılmış olur. 

flat white'a "art" yapılmasında sakınca yoktur zira ideal şekilde hazırlanan espresso ve krema art'a elverişlidir, ürünün kalitesi için bir gösterge olabilir.

Espressonun Daha Az Su Kullanılarak Yapılan Küçük Kardeşi: Ristretto

Doğru Tadı Arayan Kahve Severler İçin Faydalı Olacak Filtre Kahve Seçenekleri Rehberi