Felçli Bir Hristiyan ile Gözleri Görmeyen Müslümanın Dostluğunu Gösteren Fotoğraf

19. yüzyılın son zamanlarında, Osmanlı Suriye'sindeki Şam'da yaşadıkları rivayet edilen Samir felçli bir hristiyan, Muhammed ise gözleri görmeyen bir müslümandı.
Felçli Bir Hristiyan ile Gözleri Görmeyen Müslümanın Dostluğunu Gösteren Fotoğraf

19. yüzyılın son zamanlarında, osmanlı suriye'sindeki şam'da yaşadıkları rivayet edilen samir felçli bir hıristiyan, muhammed ise gözleri görmeyen bir müslümandı.

hikâyeye göre, samir'in gözleri olmadan muhammed'in şam'ın sokaklarında tek başına dolaşması mümkün değildi. samir ise küçük yaşta yaşadığı felç hastalığından dolayı muhammed'in ayakları olmadan hiçbir yere gidemezdi. bilindiği kadarıyla, ikisi de çok yoksul bir hayat yaşamış 2 yetimdi. samir hikâye anlatıcılığı yaparak para kazanırken, muhammed ise bolbola adı verilen bir çörek satarak geçimini sağlarmış. aynı evi paylaşıp bütün hayatlarını birlikte geçirmişler. samir öldüğünde, muhammed'in diğer yarısını kaybettiği için yedi gün boyunca ağladığı, hatta sonunda arkadaşının ölümü üzerine duyduğu kederden hayatını kaybettiği de söylenir.


şunu da eklemem gerekir ki bu iki adamın isimlerini ve kişisel geçmişlerini doğrulayan bir belge de bulunmamaktadır, ancak şurada görebileceğiniz fotoğraf fransız bir ailenin çocuğu olarak italya'da doğan fotoğrafçı tancrède dumas tarafından 1899 yılında şam'da çekilmiştir. fotoğraf şu an amerika birleşik devletleri kongre kütüphanesinde sergilenirken, bu hikayenin anlatıldığı söylenir.

farklı etnik kökenlere, dini inanışlara ve hatta tüm engellere rağmen kurdukları bu olağanüstü dostlukları bence insanın kalbini ısıtan cinsten….

kaynak