Feminist Bir Sözlük Yazarından "Düğündeki Altınlar Geline Aittir" Kararına Eleştiri

Yaşanan bir davayla ilgili Yargıtay'ın "kim takarsa taksın, düğündeki takılar geline aittir" kararıyla son sözü söylemesi büyük tartışma yarattı. Ekşi Sözlük'te de konuşulan bu konuya "polly jean", bir feminist olarak eleştiri getirdi.
Feminist Bir Sözlük Yazarından "Düğündeki Altınlar Geline Aittir" Kararına Eleştiri
iStock

feminist olarak söylüyorum, yanlış bir karardır ve bu kararın çıkmasının sebebi tam da işte feministler söylediğinde kızdığınız ataerkil sistemdir.

neden? çünkü ataerkil sistem kadını aciz bir varlık haline getirir. eğitmez, çalıştırmaz, böylece erkeğe bağımlı hale gelmesini sağlar. e ama ya "ona bakan" erkeğe bir şey olursa yahut kadını boşarsa? kızı, babaya yük olur o zaman. babaların sadece oğlu yok, kızı da var değil mi? babalar kızları kendilerine ekonomik olarak yük olsun istemezler. diğer erkeklerle başlık parası olsun, "düğünde takılan takılar gelinindir" gibi cümlelerde olsun ortaklaşırlar. (takının çoğu da geline takılır, "ya sadece geline takılanlar gelinindir demiş, ne var bunda" demek de saflıktır. 

damada biraz altın takılırken setler geline takılıyor nihayetinde, bunu bilmiyormuş gibi konuşmaya gerek yok.) bu, karşılıklı bir güven ve çıkar sistemidir. "oğlum olursa senin kızını almak için başlık parası ödeyeceğim, bir sürü de takı takacağım. ama sen de benim kızıma aynısını yapacaksın" anlaşmasıdır bu. boş boş "pozitif ayrımcılık" demeyin yani, pozitif tutum ("ayrımcılık" da değil, ayrımcılığın pozitifi olmaz, "tutum"un pozitifi negatifi olur) çoook yeni bir kavram ve olayla alakası bile yok, o kavram icat edilmeden yüzlerce yıl önce başlamıştı bu geleneksel sistem, komik komik konuşmayın. 

burada gayet "örfümüz bu, ananemiz bu" kafası var, dibine kadar "geleneklere göre hukuki çıkarım yapan hakimler" durumu var. bazı aklıevveller de "kadınlar almıştır kararı" diyor, çünkü google'a "yargıtay üyeleri" yazıp kaçı erkek kaçı kadın bakmaktan bile aciz! sürpriz! erkekler de bu konuda böyle düşünüyor ülkemizde! feminist falan olduklarından da değil, alakası bile yok. fildişi kulede yaşamasaydınız mahalledeki bakkalın, telefonuna kılıf aldığın dükkandaki esnafın, köyünde yaşayan dedenin de bu konuda gayet böyle düşündüğünü bilirdiniz.

kabul etmek istemeseniz de, bu karar da işte bu çirkin zihniyetin bugüne uzantısı. o yaşlı yaşlı hukukçular hâlâ içlerinde büyüdükleri toplumun ve zamanın değer yargılarını taşıdıkları için "örfümüz ananemiz var kardeşim, altın gelinindir" derler. gidin bakın, o kurulda kadınlardan çok erkekler var ve onlar söylüyorlar bunu. adeti, örfü sadece kadınlar mı yaşatıyor zannediyorsunuz siz? bunu düşünemiyorsunuz, sonra kalkıp ataerkil zihniyete laf edeceğinize, ataerkil zihniyeti yıkmaya çalışan feministlere laf ediyorsunuz. çünkü bu sebep-sonuç ilişkisini bile kurmaktan acizsiniz. işiniz gücünüz her zamanki gibi boş boş laf etmek. 

hanginiz bir feministle evlendi de ağzından "takı gelinindir" lafının çıktığını gördü? güldürüyorsunuz insanı! görüntüsü modern olsa bile zihniyeti geleneksel insanlarla evleniyor, kız istemesinden kınasına bir sürü geleneği yerine getiriyor, ağzınızı açıp "benim böyle şeylerle işim olmaz" diyemiyor, medeni bir evlilik tesis etmeyi beceremiyor, bu kadar örfe adete göre yaşayıp sonra gelenekler tek bir noktada bile işinize gelmediğinde ağlıyorsunuz. hadi oradan! lahanayı yerken kıtır kıtır sapına gelince meee.