Fenerbahçe Beko Koçu Obradovic Sezon Sonu Ayrılırsa Yerine Gelebilecek İsimler

Euroleague 2019-2020 sezonu henüz tamamlanmadı ancak Fenerbahçe'nin durumu pek ümit vermiyor şimdilik. Peki efsane olan koç Zeljko Obradovic giderse yerine kim gelebilir? Ufak bir beyin fırtınası yapalım.
Fenerbahçe Beko Koçu Obradovic Sezon Sonu Ayrılırsa Yerine Gelebilecek İsimler

6 mart'ta, 68-82 kaybedilen khimki maçı sonrası fenerbahçe beko hakkında en iyimser olanlar bile ümidini kaybetti artık. şu ana kadar play-off'a bir şekilde kapağı atarsa play-off'ları farklı oynar diyorduk ama hiç ümit vermiyor. takımda çok ciddi sıkıntılar var. obradovic'in imza atmaması bence en büyük etken. oyuncular adeta trip atıyor. sadece obradovic'in imza atmamasına değil, nando de colo'nun gelmesine de pek sevinmemişler. de colo'nun da maşallahı var zaten. hiç uyum sağlamaya çalışmadı. sezon başında de colo'nun mükemmel performansı vardı, takımı hücumda tek başına sürüklüyordu, sonrasında ise tamamen kayboldu.

bu sene fenerbahçe adına berbat geçiyor olabilir. obradovic seneye olmayabilir. birçok oyuncu takımdan ayrılabilir. benim anlamadığım fenerbahçe taraftarının bunu bir yok oluş olarak görmesinde. benzer süreçleri defalarca yaşayan efes'in yaptıklarını görüyoruz. keza maccabi de son yıllarda berbat sezonlar geçirdikten sonra doğru yapılanmayla başarılı bir sezon geçiriyor. yani bunun bir sonu olacaktı, önemli olan bir sonraki sene doğru yapılanmak. bütçe de düşebilir. zalgiris her sene en düşük bütçelerle en rekabetçi takımları kuruyor. bir sporda rekabetçi olmak için şampiyon olmaya gerek de yok ayrıca. takım maksimumunu versin, sahada savaşsın, o yüreği ortaya koysun yeter. başarı şampiyonlukla ölçülemez. o zaman her yıl sadece bir takım başarılı oluyor. mesela zalgiris/alba/kızıl yıldız gayet başarılı bir sezon geçiriyor. fenerbahçe/armani milano/khimki ise berbat bir sezon geçiriyor. açıkçası bu obradovic için kara bir leke.

obradovic'in de ne beklediğini anlamak güç. eğer imza atmayıp gitmek istiyorsa gidebileceği takım da yok. eğer pesiç kovulursa barcelona var. real/milano/maccabi gibi büyük bütçeli takımlar zaten koçlarından memnun. sadece pesiç'in kovulmasını mı bekliyor? ulan pesiç olsam arar sorarım, zırtlan gibi ne bekliyosun diye.

Svetislav Pešić

eğer obra giderse kim gelir diye düşünüyorum ama önce obra giderse kim kalır diye düşünüyorum. lauvergne, kalinic ve derrick williams'ın gideceği aşikar. nando de colo da gidecektir. vesely ve sloukas da gitmek isteyecektir. datome de gidebilir. herkes gidebilir aslında. madem gidecekler, hepsi gitsin ve sıfırdan yapılanmaya gitsin fenerbahçe. şu anda piyasada en hype koç saras. saras'ı zalgiris'ten kopartabilirseniz zaten gerisine karışmanın anlamı yok. kendi sisteminde bir takım kurar. eğer saras olmuyorsa kim olur derseniz orhun ene'yi listeye yazarım. hatta bir liste yapayım:

sarunas jasikevicius

olabilecek en iyisi. şu anda zalgiris'te 11 milyon euroluk bütçe ile mükemmel iş çıkartıyor. benzer bütçelerle bir f4, bir playoff yaptı. zalgiris'te 700 bin euro kazanıyor. obra fenerbahçe'den 2 milyon euro alıyor. yani istediği maaşı vermek de hiç sorun olmaz ama o zalgiris'ten ayrılır mı bilmiyorum. toplam 20 milyon euroluk bütçe ile neler yapacağını görmek lazım.

andre trinchieri

partizan'da iyi bir sezon geçiriyor, şu anda takımı eurocup'ın en güçlü adaylarından. euroleague tecrübesi yüksek. oyuncu geliştirme becerileri yüksek. oyuncuların maksimumunu bulmakta iyi, ayrıca iyi oyuncuları bulmakta da iyi. melli, wannamaker, hackett, theis, causeur, strelnieks, maodo lo onun brose'sinde yükselen değerini bulan oyuncular. yine partizan'da jock landale'i zalgiris'e yolladı. bu sene de elinde rashawn thomas var. yani yeniden yapılanma için uygun bir koç.

orhun ene

türk olduğu için kolay hırpalanacak ama tofaş'ta yaptıkları mükemmel işler. düşük bütçe ile her oyuncuya maksimumunu buldurttu. vasa micic ve pierria henry'yi euroleague'e yolladı. türk oyuncularınında seviye atlamasını sağladı. yiğit arslan, berkan durmaz, muhsin, muhaymin'i belli rollerde takıma monte etti. eğer bütçe çok düşecekse orhun ene ile yapılanmaya gitmek daha doğru olur.

diğer seçenekler aslında daha riskli seçenekler

reneses'in yardımcısı olur, zaragoza'nın koçu pena, venezia koçu de raffaele olur.

ama en süperini en sona sakladım. gian marco pozzecco. sassari'de gayet iyi iş çıkartıyor. onu euroleague'de gömleğini yırtarak delirirken ataşehir'de görmek isterim. böyle bir deliye ihtiyacı var fenerbahçe'nin. tabii ki şaka. eurocup'ta bile bir takım yönetmedi henüz ama fener'e gitmiyor.

Fenerbahçe'nin Efsane Antrenörü Obradoviç İçin Ekşi Sözlük'te Yapılmış Yaran Yorumlar