Fenerbahçe'nin Yeni Kalecisi Dominik Livakovic'in Artıları ve Eksileri

Fenerbahçe, Dinamo Zagreb'in Hırvat kalecisi Dominik Livakovic'i kadrosuna kattı.
Fenerbahçe'nin Yeni Kalecisi Dominik Livakovic'in Artıları ve Eksileri

oyuncu profili itibariyle fenerbahçe'nin bi 10 yıllık dönemde falan yapabileceği açık ara en iyi kaleci transferi livakovic. dönüm noktası olabilecek, kulüp ve lig tarihinin akışını değiştirebilecek ayarda bir transferdir.

dikkat çeken ve heyecan veren yanları dünya kupası performansı değil sadece. ülkesinin dominasyon kurmuş kulübünde (dinamo zagreb) 2017 yılından bu yana çok az maç kaçırarak büyük bir istikrarla sıfırdan teker teker basamakları tırmanmış karakter sahibi bir futbolcu. kaleci konusunda gözle karar vermek kadar istatistikler de önemlidir, zagreb'in daha az gol attığı ve hücumda kısır sayılabileceği sezonlarda olağanüstü az gol görmüş kalesinde, hücumda daha skorer oldukları dönemlerde de gol yediği maç sayısı arasında uçurum yok, gayet güzel bir ortalaması var. bu iki kriter her oyun tarzında fark yaratabilecek bir kaleci olduğunu gösterir.

lig, avrupa ligi ve şampiyonlar ligi eleme maçlarındaki kalesini gole kapatma oranı harika mesela(bu 3 kulvarda 253 maçın 123'ünde gol yememiş, 2 maçta bir gol yemiş demek oluyor ki örneğin 36 maç oynanan bir süper lig'de 18 gol yiyerek sezonu tamamladığını düşünün, o kadar çarpıcı bir istatistik.(bu arada şampiyonlar ligi grup maçları istatistiği maç başına 2 gol yeme şeklinde ama takımının o arenadaki seviyesini düşünürsek açıkçası absürt bir sayı değil.) yine kendi ülkesinde oyunu domine eden 3 takımdan birine geldiği için bu kıyası yapmak fikir vermesi açısından önemli.

gelelim saf kalecilik yeteneğine. bir kalecide benim için çok kilit 6 özellik vardır. birebirdeki becerisi, refleksleri, doğru karar verebilme, konsantrasyon seviyesi, doğru pozisyon alabilme ve iyi zamanlamayla hamle yapabilme ki buna yan top, kaleden çıkma vs dahil. bunlardan ilk 2 sıraya yazdıklarımda dünya standartlarında bir isim livakovic, o büyük sahneye çıktığında dünya kupasında herkesi şoke eden performansında da bu 2 özelliği kilit rol oynamıştır zaten. diğer özellikleri de gayet makul seviyede ve en önemlisi kendisi sürekli absürtlük peşinde koşan ve anlamsız çıkışları olan tip kalecilerden değil, boyu falan da gayet iyi 1.87-88 bir kaleci için olabilecek en mükemmel boy olabilir kısa boylu kaleci yorumu ne alaka çözemedim o yüzden.

kalecilik eğitimi almış, ve kalede bir çok maça çıkmış biri olarak kısaca bir analiz yazısı yazaym livakovic hakkında.

öncelikle bahsedeceğim konu, cüsse olarak ufak bir kaleci. 1.87 boyu ile fenerbahçe'nin son dönemde kaleye geçirdiği en ufak tefek kaleci olacak. bunun hem artıları hem de eksileri var. mesela altay'ın boyu 1.98, volkan'ınki 1.91'di. ama mesela efsane rüştü'nün de boyu 1.87'ydi. yani kesinlikle kafa takılacak bir konu değil. daha çok nasıl faydalanabiliriz, ona kafa yormalıyız

mesela bu özelliği sayesinde;

- çabukluğu yüksek bir kaleci, ayakları da düzgün sayılabilir. mesela savunmayı önde kurduğumuz maçlarda, savunma arkasına atılan toplara rakipten önce ulaşarak uzaklaştırabilir.

- ufak cüssesi onu çevik yapıyor. tek hamleli değil, aynı zamanda bir hamle sırasında kolay bir şekilde yön değiştirebiliyor. yere yattığı pozisyonlarda hemen kalkıp ikinci hamleyi yapmadada başarılı.

- eksi yönü olarak da, kısa boyu sebebi ile yüksek toplarda genellikle yumruklamayı tercih ediyor. tuttuğu toplarda da bir güvensizlik sezdim. zaten bir yan top hatasında portekiz'e maç hediye etmiş bir kaç yıl önce.

- benzer şekilde uzaktan şutlarda topu genellikle tokatlamayı tercih ediyor. kaleciden seken topları tamamlayarak atılan goller izleyebiliriz.

teknik özellikleri haricinde kişiliğini merak edenleri de şuraya alalım. modric'e göre hata yapmaktan korkan birisi. bu durumun savunma oyuncularını gerdiğini söylüyor. yani, maçın başında yaptığı bir hata sonrasında maç boyunca kafasının orada kalmasının mümkün olabileceği yorumunu yapıyorum bu noktada. yani fenerbahçe taraftar baskısı altında ezilebilir. aman dikkat.