Fenerbahçe'nin Yeni Sportif Direktörü Damien Comolli Kimdir?

Fenerbahçe'nin yeni sportif direktörü olacağına kesin gözüyle bakılan Damien Comolli, dün akşam İstanbul'a geldi. Başkan Ali Koç'un, futbol şubesininin stratejisini emanet edeceği Damien Comolli'nin kariyerine kısa bir bakış.
Fenerbahçe'nin Yeni Sportif Direktörü Damien Comolli Kimdir?


Damien Comolli kimdir?

damien comolli, 13 aralık 1972 doğumlu. kariyeri boyunca antrenörlük, gözlemcilik ve futbol direktörlüğü gibi görevlerde yer aldı. monaco, st. etienne, arsenal, tottenham ve liverpool gibi önemli kulüplerde çalıştı. 

1996'da arsenal'de yedi yıl boyunca gözlemci olarak görev yapan comolli; kolo toure, emmanuel eboue ve gael clichy gibi isimleri keşfetti. 2004-2005 sezonunda ise st. etienne'de futbol direktörlüğü yapan comolli'nin döneminde fransız ekibi ligi 6. sırada tamamladı ve fransa kupası'nda da yarı final oynadı. 2005-2008 yılları arasında ise tottenham'da futbol direktörlüğü görevini üstlenen comolli; burada da gareth bale, luka modric, vedran corluka, dimitar berbatov, alan hutton, kevin-prince boateng, giovani dos santos ve younes kaboul gibi dönemin önemli oyuncularını takıma kazandırdı. 2010'da ise liverpool'da futbol direktörlüğü görevine getirilen comolli; luis suarez, andy carroll, charlie adam, jordan henderson, jose enrique gibi oyuncuları takıma kazandırdı. 

comolli, 2012'de liverpool'dan ayrılırken, bu kararını ailevi sebeplerden dolayı aldığını söyledi. ancak ingiliz medyasında yer alan haberler, kendi önderliğinde yapılan transferlerdeki başarısızlık nedeniyle comolli ile yolların ayrıldığı yönündeydi.

Damien Comolli'nin transfer performansı

totthenam kariyerinde aldığı oyuncular ve sonraki satışları

wayne routledge'ı 1,250'ye alıp 1,250 satmış
huddlestone'ı 2500'e alıp , 5'e
lennon'ı 1'e alıp 4'e
jermaine jenas'ı 7'ye alıp satamamış
danny murphy'e 2 verip satamamış
ekotto 3500'a alnıp bedava gitmiş
berbatov'u 10,900'e alıp united'a 31'e satmış.

bir sonraki sezonda (kulüp tarihinde ilk kez cl'ye katıldı)

mido'yu 4500'e alıp 6'ya satmış
yedek kaleciye boşa giden bi 900k var
ricardo rocha 3300 var boşa giden
darren bentden 6500 zarar var
zokora başa baş giderken
kaboul'dan 2 m zarar var
7 milyona aldığı bale ise 85m'a reale gitti

son sezonunda ise 

chris gunter 1700'e alınmış ve 100k zararla yollar ayrılmış
alan hutton'dan 9m'luk ve woodgate'den 8m kazık var
7m'a aldıkları kaleci gomes var
4700'e dos santos
2m'a gilberto da daha sonra satılamamış
bu dönemin yıldıları ise 100k euro'ya alınan ve hala oynayan sol bek rose ve 16'ya alınıp 33'e giden modric

yani totthenam kariyerinde modric, bale , rose gibi yıldızlar bulmuş, berbatov'u parlatmış, takımı ilk kez şampiyonlar ligine sokmayı başarmış ve üstüne sadece transferlerden 66.000.000 euro + piyasa değeri şu an için 30 m gözüken danny rose'u katıp , 3 senelik macerasını tamamlayıp liverpool'a gitmiş. ayrıca bu 3 sezonda 45m euroluk satış daha gerçekleştirmiştir.

liverpool kariyerinde

danny wilson'dan -2000
poulsen -4500
jones'dan -2300
meireles'den -11500
paul koncheskydan -3000
chelsea'den joe cole 'u bedava alıp , bedava gönderdi
herkesin bildiği son gün panikle yapılan andy caroll kazığı tam 20m euro
luis suarez'i 22'ye alıp 75'e satarak sezonu kurtarırken
16 m'a aldığı jordan henderson'un şu an liverpool kaptanı olup 25 m piyasa değeri var.

son sezonunda

charlie adam'dan -4000
downing'den -5000
ibe'dan ise 14500m kar getirmiştir.

liverpool kariyerinde sadece aldığı oyunculardan 15 m + jordan henderson olarak özetleyebiliriz.

ali koç'un, tarihi boyunca eksi gitmiş bütçeyi orta vadede kurtarmak ve başarılar kazanmak için getirdiği bir isim gibi gözüküyor.

Damien Comolli, Fenerbahçe'de başarılı olabilir mi?

öncelikle sportif direktörlük ya da futbol direktörlüğü gibi teknik direktör ile başkan arasında bir katman oluşturan sistemlerin türkiye şartlarında verim sağlayacağını pek sanmıyorum. çünkü bu tür yapılardan verim alınması için zaman ve sabır gerekir. ancak türk futbol camiası (yöneticisinden taraftarına) sabır kavramının uzağından bile geçmemektedir. hele ki tek başarı kriteri şampiyonluk olan ve olmak zorunda olan başarıya yıllardır aç fenerbahçe'de.

gelelim bu arkadaşa... sırf ali koç getirdi diye hunharca savunulmasını ve futbol duayeni gibi lanse edilmesini çok fanatikçe buluyorum. bu adam şu an için tamamen bir kapalı kutu. bunu kabul edelim.

bence olumsuz tarafları

- uzun yıllardır sportif direktörlük yapmıyor. 

- bugüne kadar sportif-futbol direktör olarak görev yaptığı kulüpler arkasından pek iyi şeyler söylemiyorlar. özellikle takım dengesi, finans ve teknik direktörler ile ilişkiler konusunda.  

- modric, suarez ya da bale gibi transferler ile de savunulmaması gerekiyor. bu adamlar transferler gerçekleştiğinde zaten transfer piyasasının gözdesi sayılabilecek adamlardı. dolayısıyla comolli keşfeden değil parayı bastırıp alan adam olarak değerlendirilmeli bence. modric'e 20, bale'ye 15 milyon verip almak şu anda fenerbahçenin ihtiyacı olan bir referans değil.

olumlu tarafları

- arsenal'de scout olarak çalışırkenki performansına laf söylenemez. scout ekibini iyi kuracağını düşünüyorum. ama orda da türkiye ligi'nin yetenekli bir genç avrupalı için hiç de çekici olmaması faktörü var. o yüzden türkiye'ye ve avrupa'daki gurbetçilere odaklanmalı bence.

- 6 senedir çalışmadığı için o süre içinde menajerlik bağlantıları kurmuştur muhtemelen ve elinde fenerbahçe ihtiyaçlarına ve şartlarına uygun futbolcular vardır. dolayısıyla transfer süreci daha hızlı geçecektir.

ayrıca ali koç'un adaylık süresince çizdiği profil ile başkanlık boyunca çizeceği profilin ne kadar örtüşeceği de bu adamın fenerbahçe'deki performansı ve ömrü için belirleyici olacaktır. ben başkanlıkta zaman geçtikçe artarak müdahaleci olacağını düşünüyorum. ki ali koç'un ne kadar heyecanlı, fanatik ve pek göstermese de sinirli bir fenerbahçeli olduğunu düşününce.

yaşayıp göreceğiz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir