Fıçı Bira, Şişe ve Kutu Biraya Göre Neden Daha Lezzetlidir?

Fıçı bira ile şişe/kutu bira arasında biraz kimya farkı var. Bu fark da lezzet anlamında fıçı birayı diğerlerinden öne çıkarıyor.
Fıçı Bira, Şişe ve Kutu Biraya Göre Neden Daha Lezzetlidir?

fıçı biranın, şişe ya da kutu biraya göre tek farkı pastörizasyon yöntemidir. yani su oranı yüksek, alkol oranı düşük değildir. pastörizasyon, bira içinde hala devam eden maya aktivitesini durdurarak biranın erkenden bulanmasını önlemek ve varsa başka mikroorganizmaların üremesini önlemek için yapılır. pastörize olmamış bira en fazla 1 hafta - 10 gün dayanır, yazın bu süre 3 güne kadar düşer.


pastörizasyon işlemi; dolumu yapılmış kutu veya şişelerin, sıcaklıkları kademeli olarak yükselen birkaç tane su banyosundan geçirilmesiyle olur. bunlardan en sıcak olanı 63-65 derece civarındadır. fakat bu pastörizasyon aynı zamanda biranın tadını da etkiler. pastörize olmamış bira "şerbet gibi" iken, pastörize olmuş bira biraz acılaşır, yavanlaşır.  


fıçı bira ise kutu ve şişeden farklı olarak dolumdan sonra değil, dolumdan önce dolum hattında pastörize edilir. pastörizasyon süresi ve sıcaklığı daha düşüktür. bu yüzden raf ömrü 1 yıl değil, 1-2 aydır. pastörizasyon sıcaklığı ve süresi daha düşük olduğundan lezzeti de daha az etkilenir. işte fıçı biranın daha lezzetli olmasının sırrı budur.