Fikret Kızılok'un, Barış Manço'nun 40 Günlük Eşi ile Kaçtığı Pek Bilinmeyen Aşk Üçgeni

Barış Manço, eşi ve Fikret Kızılok arasında neler yaşanmış neler...
Fikret Kızılok'un, Barış Manço'nun 40 Günlük Eşi ile Kaçtığı Pek Bilinmeyen Aşk Üçgeni

sene 1963. barış manço, üniversite eğitimi gördüğü belçika'nın liege kentinde kendine bir ev tutmuştu... genç bir kızları olan çok tatlı yaşlı bir karı-kocaydı ev sahipleri. onlarla akraba gibi olmuşlar ve deyim yerindeyse bu çift, barış manço'yu adeta damatları ilan etmişti. genç bir fotomodel olan marie claude ile barış manço, 31 ocak 1970'te evlenmişlerdi.

barış manço'nun üzerinde, dededen kalma 175 yıllık, üzeri gümüş işlemeli mor bir kaftan varken, marie claude ise beyaz bir gelinlik yerine, üzerinde turkuaz işlemeler bulunan siyah bir gelinlik giymiş, başına yörük işi bir gelin başlığı takmıştı.


barış ve marie, nikah sonrasındaki üç günü birlikte geçirir, sonra ikisi de işlerine döner

barış manço bir plak doldurmak üzere londra'ya giderken, türk dergilerindeki fruko reklamlarında da yer alan marie claude, yeni bir kampanya için istanbul'a uçar. genç çift çok mutlu, her şey çok güzeldir. daha doğrusu görüntü öyledir. nikahın üzerinden henüz 40 gün geçmişken, barış manço, eşinden boşanmak üzere mahkemeye başvurur.

arda uskan, bu boşanmanın sebebini şöyle izah etmişti

"fikret kızılok, o günlerde barış'ın gurubunda gitar çalardı. fikret ile marie birbirine aşık olmuşlar.. bir gece fikret bizim evin kapısını çaldı. yanındakini görünce küçük dilimi yutacaktım değil sahiden yuttum. barış'ın eşi marie idi yanındaki. "bu gece sende kalabilir miyiz" dedi fikret. bir şey soramadım haliyle. ertesi sabah uyku tulumlarını sırtlayıp anadolu'nun yolunu tuttular. sevmişler birbirlerini yapacak bir şey yok... barış ise hiçbir şey yapmadı. sessizce boşandı kızdan."


barış manço bu konuya sessiz kalmış gibi görünse de olaydan sonra şu şarkıyı besteleyip müzik tarihimize adını altın harflerle yazdırmıştır

"ellerimle büyüttüğüm
solarken dirilttiğim
çiçeğimi kopardın sen
ellere verdin."

şimdi "dağlar dağlar"ı bir de bu öykünün ışığında dinleyelim


iyi ki doğdun barış manço, iyi ki geçtin hayatımızdan...