Filenin Sultanları Bugün İtalya'yı Nasıl Mağlup Edebilir?

2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda Filenin Sultanları bugün saat 18'de İtalya karşısına çıkacak. Son olarak VNL'de yendiğimiz İtalya'ya karşı bugün bizi nasıl bir maç bekliyor?
Filenin Sultanları Bugün İtalya'yı Nasıl Mağlup Edebilir?
Türkiye Voleybol Federasyonu

italya'yı yenebilir miyiz? nasıl?

bir süredir tam takım bir italya ile karşılaşmadık. italya'nın yarı finale giden yolu da çok kolaydı, pek onları zorlayabilecek bir rakiple karşılaşmadılar.

işler iyi gittiğinde çok kendine güvenli oyun oynayan bir takım, ama bence işler iyi gitmediğinde sahada biraz bölünmüş ve iletişimi daha az görünüyorlar. bu bize iyi servis turlarımızda seri bulma şansı verebilir. iyi servis attığımızda, egonu'nun karşısına blokta iyi ve konsantre yerleşebiliriz. hiç hata yapmayan bir oyuncu değil egonu, özellikle blok tehdidi artmaya başladığında dışarı çok top vuruyor bazen, bunu kritik zamanlarda üst üste yaptığı maçlar da çok oldu.

antrapova büyük bir tehdit mi?

tabii artık antropova gibi bir alternatifleri var aslında, muhtemelen egonu değil de antropova başlayacak ama ben antropova'nın bizim blok karşısında varlık gösterme ihtimalini düşük görüyorum. hem çok atletik olmaması, hem de boyundan ötürü yüksek top gerekmesi sebebiyle, biraz daha yavaş hücum ediyor, bizim bloğumuz onu etkisiz hale getirir. eğer olmazsa da önüne plase atıp defans yapmaya zorlarsak yerden kalkması ve hücuma gitmesi zaman alacak bir oyuncu, oyundan düşürebiliriz.

smaçörleri nasıl?

smaçörler tarafında sanırım sylla ve pietrini oynayacaktır, sylla tecrübeli bir oyuncu, ama duygusal bir oyuncu. maçta momentum yakalandığında performansını çok yükseltiyor, ama birkaç hata yapınca da hatalarından biraz etkileniyor. çok hata yapmadan servis atmamız bu noktada da önemli. arka alanda eskiden de gennaro oynarken çok top çıkabiliyordu ama bence artık defansta aynı direnci gösteremeyeceklerdir.

kısacası, italya servisleri bir öne bir arkaya derinlik değiştirerek atıyor, polonya maçı gibi iyi servis karşılamamız lazım. açıkçası ben eğer serviste çok fazla hata yapmazsak polonya'dan daha kolay bir maç olacağını düşünüyorum.

başarılar milli takım!

finale giden yolu, olası sırbistan maçını podcastte anlattım, yeni bilgiler için bu hesabı takibe alabilirsiniz!

bonus: santarelli ne değiştirdi? guidetti döneminde vargas olsa aynı başarı gelir miydi? vnl'de gördüğümüz cansu özbay-elif şahin değişikliği/rotasyonu ne kadar doğru? gizem orge'nin gelişi nasıl katkı verdi? hepsi 5 dakikada burada özetlendi :)