Film Çekmek İçin Türkiye'ye Gelip Sektörü Dolandırarak Kaybolan Adam: Ben Atoori

2004 yılında Beni Atoori adında bir yapımcı, '20 milyon dolarım var. Gılgamış Destanı'nı film yapacağım' diye Türkiye'ye geldi ve olaylar başladı.
Film Çekmek İçin Türkiye'ye Gelip Sektörü Dolandırarak Kaybolan Adam: Ben Atoori

kaynak: halil ibrahim sağlam/twitter
...

2004 yılında beni atoori adında bir yapımcı '20 milyon dolarım var. gılgamış destanı'nı film yapacağım' diye türkiye'ye geldi. her şey bundan sonra başlıyor. çoğu kişinin utancından bu konuyu konuşmak istemediği, akıl almaz bir dolandırıcılık olayı.


atoori, filmi yönetecek olan roger christian ile türkiye'ye geliyor. christian, kötülüğüyle tarihe geçen battlefield earth filminin yönetmeni. bu fark edilmeye başlanınca atoori, 'oscar'ları var' diyor. aslında tek oscar'ı var, o da star wars filminin set dekoratörü olarak.

neyse bu abimiz filmde 'ömer şerif ve peter o'toole oynayacak' diyerek başlıyor bütün ünlülerle görüşmeye. kenan imirzalıoğlu, özgü namal, hande ataizi, zuhal olcay, hülya avşar. şarkıcı nez'i bile buluyorlar yahu! adam kiminle tanışsa seni gılgamış'ta oynatacağım diyor.


medya acayip ilgi gösteriyor. sürekli haberler ve dedikodular. atoori sürekli bizim oyuncularla bir gün reina'da, bir gün laila'da. görüşmeleri ofiste değil pahalı restaurantlarda yemek yerken yapıyor. yemeklerin masraflarını da özen film ve umut sanat firmalarına kakalıyor.

atoori, filme yapılacak dekordur, çekimler için açılacak yoldur, görüşme yapılacak yemektir derken özen film ve umut sanat'ı 1 milyon dolara yakın dolandırıyor. 1 sene boyunca çekimler türlü bahanelerle başlamıyor, bu sırada atoori yiyor, içiyor, geziyor, eğleniyor.


durumu ilk çakanlardan biri şarkıcı nez oluyor. ‘ofiste görüşmek yerine sürekli olarak benimle bir restoranda görüşmek istediler, kabul etmedim. amaçları gündem yaratmak. bu projeye inanmadığım ve bu tezgahın figüranı olmak istemediğim için teklifi kabul etmedim' diyor.


daha sonra hülya avşar da 'karpuz seçer gibi oyuncu seçiyorlar' diyerek durumu çakıp vazgeçiyor. atoori ise filmde kısa bir rol oynayacak armand assante'yi nişantaşı'na getirip 'her şey yolunda. filmi çekeceğiz' mesajı veriyor.

sonra bir gün atoori pılını pırtını toplayıp kaçıyor ve geri dönmüyor. özen film ve umut sanat, atoori'ye hem türkiye'de hem ingiltere'de dava açıyorlar ama mahkeme celpleri ulaşmıyor çünkü kendisinin abd ve ingiltere'den verdiği iki adres de sahte çıkıyor.


günümüzden atoori'nin imdb sayfasına baktığımızda adı sanı duyulmayan işler görüyoruz ve hala projeleri arasında gılgamış gözüküyor! zaten google aramasında bile net 5 tane fotoğrafı bile çıkmıyor. bir zamanlar türkiye'de her gün haberlerde, partilerde, otellerde, yemeklerdeydi.

atoori, 2019'da instagram hesabından filmi hâlâ 'the epic of gılgamesh' adıyla çekeceğini, bu sefer edgar ramirez ve noomi rapace'in oynayacağını iddia ediyor. ve şaka gibi, 2004'te türkiye'de çekilen fotoğrafı da 'gılgamış destanı'nın ilanını kutluyoruz' diye paylaşmış asdfgh.


atoori en son 2019'da antonio banderas'ın başrolde olduğu 'dali' adlı bir film çektiğini iddia etmiş. eylül 2020'de yayınlanacak demiş. böyle bir filmin varlığına dair yerli, yabancı hiçbir kaynak yok, banderas'ın imdb'sinde bile yok. 2008 tarihli başka bir haber çıkıyor sadece.