Filmlerde İstenilen Duyguyu Vermek İçin Ses Efektlerinde Kullanılmış İlginç Nesneler

Filmlerde yer alan dövüş, kavga gibi ekstra özel bir ses tekniği gerektiren sahnelerde bu hissi seyirciye daha iyi geçirmek için oldukça ilginç yöntemler kullanılıyormuş. Yeri geldiği zaman hayvanların, yiyeceklerin ve bazı korkutucu yöntemlerin kullandığı bu sahnelerle istenilen ses elde edilebiliniyormuş. Sözlük yazarı "alebahad", dünyaca ünlü birkaç Amerikan filminde kullanılan bu yöntemleri anlatmış.
Filmlerde İstenilen Duyguyu Vermek İçin Ses Efektlerinde Kullanılmış İlginç Nesneler
Fight Club


dövüş kulübü

bu filmi izleyenler izlemeyenlere birkaç yumruk sallayabilir, ama yenileceksiniz unutmayın. şaka bir yana bu filmde epey bir yumruk atılıyor biliyorsunuz. yönetmen yumruk sesi için alışagelmiş ses efektlerini kullanmak istememiş ve rocky filmlerinden beri hep aynı sesi kullanan holivudda çığır açmak istemiş. ses mühendislerine gidin denişik bir şey bulun demiş. 2 kafadar mühendisten birisi kendini yumruklamış, deri kullanmış, ağır torbalarla denemiş, et kullanmış ve kaydetmiş ancak yeterli olmamış.

diğeri ise çiğ tavuğun içini cevizle doldurup beyzbol sopası ile vurup kaydetmiş(ne içirmişler buna merak ettim) ve karşımızda o yumruk sesleri.

işte o seslere örnek bir sahne:


bir diğeri x-men filmi

bu efsane çizgi romanın film versiyonunda wolverin reis'in metal pençelerinin etten çıkma sesi nasıl olmalı diye düşünmüşler(olm neler düşünüyor ipneler). ve yine bunun için canını ortaya koyan bir tavuk olmuş. bu zavallı kuşların içine yine doldurulmuş ceviz ve içinden geçirilen bir bıçak/kılıç benzeri bir aletin sesi kaydedilmiş. la olm biz en fazla ceviz doldurduktan sonra biraz dereotu, birkaç domates daha ekleyip fırına verir yeriz ulan. 

wolverine, bar sahnesi ve o tavuk pardon pençe sesi:


bir diğeri de transformers filmi

hani şu çocukluğumuzun efsane çizgi filminin ırzına geçen filmler serisi. en son kaç oldu acaba? neyse, ilk filmde gördüğümüz hani şu başkanın uçağına air force one'a sızan küçük robot frenzy'i hatırlarsınız. işte onun o enteresan sesi için ses uzmanı reno wilson, kurmalı bir saat sesi ve bir pumanın kükreme sesini birleştirip biraz oynayarak elde etmiş. ama yine de bence film çöptür!

işte o sahneler:


aha da geldik yüzüklerin efendisi'ne

lotr filminde elbette fantastik bir dünyada fantastik yaratıklar için değişik ses efektleri kullanılmıştır (birkaçına burada da yer vereceğiz) mesela warg sesi için gerçek köpek sesleri gibi. ancak moria orklarının sesi o kadar basit değil. hani hatırlayın orkları ilk gördüğümüz sahneydi sanırım. moria dağında aptal hobbitlerin birisi bir kovayı düşürüyor da kuyuya, diplerden orklar ve balrog geliyordu da bizimkiler "aha şimdi ziki tuttuk" diyordu. işte o ses için fok sesi kullanmayı düşündü ama direk onu koymak da istemedi ses uzmanı. kaliforniya deniz memelileri merkezini gezerken aradığını buldu, deniz fili

Deniz fili


hatta yavru bir deniz fili. şunu şununla seslendirmek biraz garip ama başarılı. 


sahneyi hatırlayalım
:


yine lotr

uruk-hailer orklara göre daha iri, daha vahşi ve daha ölümcül yaratıklar. bu nedenle daha derin bir ses olmalı. hele o miğfer dibi savaşı'ndaki kükremeleri süperdi. bu etkiyi vermek için sadece acı çeken fok sesi yeterli olmadı elbette. aslan, kaplan ve fok seslerinin karışımı kullanılmış. ancak çok hayvansı ses olmaması için insan sesiyle karıştırılmış.

miğfer dibi savaşı sahnesi:


iş giderek ilginç hale geliyor.

tarzan 

bu filmi bilmeyenleri dövüş kulübümüze alıyoruz. hele johnny weissmuller'in oynadığı orijinali bilmeyenleri sopayla kovalıyoruz.

tarzanın o meşhur narası vardır ya hani ayak serçe parmağını sehpanın köşesine vurmuş insan evladı gibi bağırdığı. filmin yapımcısı mgm o sesin arkasında bir sırtlan uluması, bir sopranonun yüksek tizi, bir keman solosu ve deve inlemesinin birbirine eklenmesi olduğunu iddia etmiş. yok artık ali sami dediğinizi duyar gibiyim. ne kadar doğru kimse bilmiyor ama neden olmasın? 

sehpa ve serçe parmağın buluşması sesi:


gelelim jurassic park filmine

konu dinozorlar olunca ve o meşhur t-rex mahallede racon kesince ona bir ses eklenmeli ama elbette nasıl bir sesi var kimse bilmiyor. ses uzmanları o yüksek sesli kükreme için yavru bir filin ciyaklaması, bir timsahın homurdanması ve bir kaplanın hırıltısını kullanmışlar. t-rex'in homurtuları içinse bakın çok ilginç, koala ayısı kullanılmış. koala ses mi çıkarıyormuş la ben şaşırdım neyse, dinozorun nefes alıp vermesindeki ses içinse balinanın nefes deliğinden hava çıkarırken çıkan ses kullanılmış. vay arkadaş.

koala sesli trex:


ayrıca yine aynı filmde komik bir sahne vardı. hani sıçarken dinozor tarafından yenen adamın olduğu sahne. o ısırılma ve yenme sesi için darı yiyen at sesi kullanılmış.

işte o sahne:


daha var bir sürü de üşendim dostlar.