Filmleriyle Tanınan Eddie Murphy'nin Esas Yeteneğini Gösterdiği Alan: Stand-Up Şovları

Daha çok filmleriyle tanıdığımız Eddie Murphy, aslında 1983 tarihli Delirious şovu ile tanınmış ancak iki gösteriden sonra stand-up'ı bırakarak sinema ve televizyona yönelmişti. Bu dönemden anektodları derledik.
Filmleriyle Tanınan Eddie Murphy'nin Esas Yeteneğini Gösterdiği Alan: Stand-Up Şovları

Murphy'nin kariyerine dair

eddie murphy, daha henüz 19 yaşındayken saturday night live ekibine katılmış ve çok kısa sürede yarattığı karakterler ve yaptığı taklitler ile snl ekibinin arasından henüz o yaşında sivrilmesini bilmiştir. yaşım itibariyle benim bildiğim eddie murphy, çatlak profesördür, dr.dolittle'dır veya ne bileyim bowfinger'daki komik adamdır. belki çoğu insan da eddie murphy'i filmlerinde canlandırdığı eğlenceli, mimik manyağı, "aa 3 kişi oynayan komik adam" olarak tanır ve öyle sever. ancak bu filmlerinde yarattığı karakterler buzdağının görünen kısmı bile değildir. kendisinin de röportajlarda belirttiği gibi eddie murphy çocukluğundan beri kendini bir "stand-up comedian" olarak görmüştür.

abimizin 1983 yılında yaptığı delirious ve 1987 yılında yaptığı raw adlı stand-up gösterileri, yabancı stand-up gösterileri arasında benim nazarımda tartışmasız en güzel, en yaratıcı, en komik stand-up gösterileridir. delirious'ta yaptığı taklitler mr.t ile başlar, michael jackson ve elvis presley ile karna ağrılar sokar ve son olarak james brown ile insanı işlevsiz hale getirir. bu gösterisinde sadece taklit yapmakla kalmaz, ülkemizin gelmiş geçmiş en başarılı ve yaratıcı insanlarından biri olan (sadece komedyen demekle yetinirsem ayıp etmiş olurum) cem yılmaz'ın da "türkler uzayda" adlı skecine küçük bir malzeme dahi verir, hatta daha o yıllardan "zenci başkan" olayını da inceleyip komik bir dille anlatır. delirious adlı gösterisi daha çok taklite dayalı olsa da 4 sene sonra yaptığı raw gösterisinin çok büyük bir kısmını kadın-erkek ilişkilerine ayırmış, mükemmel tespitler yaparak insanları yerlere yatırmıştır. ayrıca raw gösterisinin başında yaptığı bill cosby ve richard pryor taklidi, gerek mimikler gerek de ses tonu olarak hala eşsizliğini korur.

gösterilerinin her biri yaklaşık 90 dakika sürer ve bu gösterilerinde sadece bir tane ortak malzeme kullanır. o da yaklaşık 15 dakika kadar süren "sarhoş baba" skecidir. hatta ilk gösterisi olan delirious'ın ardından bu skeç o kadar ilgi görmüş ve popüler olmuştur ki, 4 sene sonra raw'da tekrar bu skecine başlarken, sarhoş baba'nın lafı olan "this is my house!" diye bağırdığında bütün seyirciler olacakları anlar ve salonda kıyamet kopar. "sarhoş erkek" ülke, kültür farkı gözetmeksizin her yerde hemen hemen aynı olduğundan, eddie murphy'nin "sarhoş maço erkek" tiplemesi herkese hitap eder ve insanı gülmekten öldürür. levent kırca'nın, metin akpınar'ın başarılı örneklerini sunduğu, cem yılmaz'ın da son gösterisinde ucundan incelediği sarhoş tiplemesinin aksine eddie murphy sarhoş erkeği tek başına, karşısında biri olmadan oynar, onu biriyle diyaloga sokmaz. yaklaşık 15 dakika boyunca tek başına ona buna söylenir.

Ünlü sarhoş taklidi


Gösterilerinde öne çıkan diğer noktalar

murphy bir komedi tanrısıdır. başucu eserleri delirious ve eddie murphy raw dur. taklite dayalı komedide hakikaten üstüne yoktur. yirmi küsür sene evvel yapmış olduğu zamanının ötesinde gösterileri hâlâ ay gibi parlamaktadır ve chris rock, dave chappelle, cem yılmaz gibi sanatçılara ilham (!) vermektedir. delirious'ta james brown, mr. t, michael jackson taklitleri; raw'da ise bill cosby, bahama yerlisi dexter st jacque, afrikalı hatun ufufu taklitleri ile çenem kilitlenene kadar güldürmüştür beni. maalesef bu muhteşem performansı bu iki gösterisiyle sınırlı kalmıştır.

james brown taklidi


mr. t taklidi


afrika yerlisi ufufu


bahama yerlisi dexter plajdan hatun kaldırırken


Mafya Rolleriyle İzlemeye Alıştığımız Robert De Niro'nun Komedi Filmleri

Jim Carrey'nin Hollywood Camiasını Trollediği Harikulade Ödül Konuşmaları