Filozofları Tarih Boyunca Tartışmaya İten İlginç Bir Konu: Theseus'un Gemisi

Mitolojik dönemde olduğuna inanılan Theseus diye bir komutan bir gemiden çıkardığı parçalarla bir zaman sonra başka bir gemi yapar. Gemi, antik filozoflar için tartışma konusu olur. Theseus'un gemisi sayılır mı, yoksa başka bir gemi haline mi gelmiştir?
Filozofları Tarih Boyunca Tartışmaya İten İlginç Bir Konu: Theseus'un Gemisi
Kaynak: hellenext.org

kimlik sorunu ile ilgili meshur paradoks. (bkz: paradoks)

mevzubahis paradoks olduğu zaman kendisinden mutlaka bahsedilen gemi.

şimdi olay şu:

bu mitolojik devirlerde theseus diye bir adam/ kral/ komutan var. bu herifin bir gemisi var, sayısız savaş yaşıyor vs. vs. şimdi uzatmanın manası yok. bir gün bizim bu theseus denen herif gemisine bakıyor "lan bunun şurası eskimiş, şunu hemen değiştireyim" diyor ve hemen yeni parça ile eskiyi değiştiriyor, sonra başka bir gün başka bir parça gözüne ilişiyor "la olm, bu da eskimiş, şunu da değiştireyim" diyor ve hemen yenisi ile değiştiriyor, daha sonra, gel zaman git zaman, yok dümeni, yok çapası, yok kamarası diyerek, gemide değiştirmediği tek bir parça bırakmıyor, daha sonra bu eski gemiden söktüğü parçalara bakıyor "la olm, bunlardan bir gemi olur" diyor ve eski gemiden söktüğü parçaları yeniden birleştiriyor ve yeni bir gemi daha ortaya çıkarıyor.

1- hangi gemi theseus'un gemisi?
2- hangi gemi theseus'un yeni gemisi?

(olaya bak, işiniz gücünüz yok, karı yok, çoluk çocuk dırdırı yok, asgari ücret derdi yok, o felsefe senin bu sosyoloji benim oynamış durmuşsunuz amk. *)
http://tr.wikipedia.org/wiki/theseus'un_gemisi