Final Zamanı: Euroleague Finali Öncesi Fenerbahçe - Olympiakos Maçının Teknik Analizi

Geçen sene CSKA Moskova'ya talihsiz bir biçimde finali kaybeden Fenerbahçe, bu sene Euroleague kupasını kaldırmaya çok yakın. Finalde, CSKA Moskova'yı eleyen Olympiakos ile karşılaşacak takımımızın şansını Sözlük yazarı "when dream and day unite" değerlendiriyor.
Final Zamanı: Euroleague Finali Öncesi Fenerbahçe - Olympiakos Maçının Teknik Analizi


canımız ciğerimiz takımımızın artık şeytanın bacağını kırarak o kupayı istanbul'da tutacağı maç olacak bu maç. ne camiamızın cenabetliği ve loser'lığı ne de olympiakos'un o dillere destan winner'lığı hiçbiri ama hiçbiri bu sefer tutmayacak. biz şampiyon olacağız.

biraz teknik değerlendirme yapacak olursak

olympiakos avrupa kıtasının genel anlamda en ters takımlarından biri ancak öte yandan fenerbahçe'ye öyle ters gelen bir yanı yok. oly fenerbahçe'ye ne kadar tersse fenerbahçe de oly'e o kadar ters. bu yüzden "oly yerine cska gelseydi" diyen naif arkadaşlara gülüp geçiniz ki aynı naif arkadaşlar top8 öncesinde "ya oaka'dan çıkamayız 7. olup cska ile mi eşleşsek acaba?" diyen arkadaşlarla aynı familyadan gelen arkadaşlar. aynı bile olabilirler.

real madrid maçına göre fenerbahçe'nin avantajları neler?

öncelikle daha geniş bir rotasyonla oynayabilecek. anthony randolph ve trey thompkins gibi iki süper patlayıcı 4 numaranın karşısında rezil rüsva olacağı bariz olduğu için 1 saniye bile süre alamayan antic bu sefer karşının 4 numaralarına karşı atletik olarak aşırı defekt yaratmayacağı için süre alabilir. hatta ahmet bile milutinov ve birch'ün karşısında durabilir ve bu sayede maç içinde ekpe udoh birer ikişer dakikalık nefeslenme şansına sahip olabilir.

Ekpe Udoh / Futbol Arena

son yıllarda en kötü maçlarını fenerbahçe'ye karşı oynayan sakallı beni şahsen çok da korkutmuyor (evet final maçı olduğunun farkındayım) ki zaten takım savunma planının 1 numaralı gündemi o olacaktır. ama işin sıkıntı tarafı o hengamede unutulan bir erick green hele bir de gününde olursa çok sıkıntı çıkaracaktır.

atlanmaması gereken bir konu daha var

olympiakos cuma günü ekstranın ekstrası oynadı. en basitinden sezon boyunca ortalama maç başına 4 3 sayı denemesi ve 1.5 3 sayı isabeti olan mantzaris 9 şutta 4 isabet buldu. maç başına 2 3 sayı denemesi bile olmayan ve isabet oranı %25 bile olmayan agravanis 2/4 attı vesaire vesaire. en az 3 oyuncu hayatının maçını oynadı. bu performansların aynı şekilde sürdürülmesi çok ama çok zor. kaldı ki şu ana kadar 2015 madrid'in ufak dejavusu gibi giden bir f4 var. tek fark ev sahipleri değişik. orada da olympiakos yine herkesi şaşkına çevirip yine 3 çeyrek rezil oynayıp son çeyrekte kuduran v-span performansıyla cska'yı mağlup etmiş ancak finalde real madrid'ten 19 sayı fark yerken sakallı 3 sayıda kalmıştı.

Spanoulis (Sakallı)

toparlayacak olursak, ben beklentilerin aksine rahat bir fenerbahçe galibiyeti bekliyorum. bu takım, bu koç ve bu taraftar bunu sonuna kadar hak etti. ekpe baba da final4 mvp'si olarak kendisi yerine adam hanga'ya dpoy veren gerizekalı el yönetimine en güzel cevabı verecek.

rahat olun, inanın. maçtan sonra kutlamalarda buluşuruz. #fener4glory