Finlandiya ile Haşır Neşir Olan Birinden, Ülkeye ve Finlere Dair Rehber Tadında Gözlemler

Doğuda Rusya, kuzeyde Norveç ve batıda İsveç'le komşu olan bu uzak ülkeye biraz yakınlaşalım içeriden aldığımız bu bilgiler sayesinde.
Finlandiya ile Haşır Neşir Olan Birinden, Ülkeye ve Finlere Dair Rehber Tadında Gözlemler
iStock

son zamanlarda hayatımın yarısı finlandiya'da geçiyor, işte bazı gözlemler

- insanları çok kibar ve sakin. maganda görme ihtimali oldukça düşük, görürseniz de büyük ihtimal göçmendir. kiiitos (teşekkürler) diye diye bi hal oluyorlar. bunları savaşırken falan düşünenem.


- çok tombikler. aslında tombik olmasalar elf gibi olabilecek potansiyelleri varken boncuk gibi dolaşıyorlar. tahminin kışın depresifliğinden kendilerini yemeğe veriyorlar. bilemiyorum.

- dilleri uralik diye bir benzerlik bulmaya çalışmayın boşuna, muhtemelen yunanca daha çok benzerdir türkçeye.


- klasik avrupalıların aksine temiz insanlar. evlerine ayakkabı ile girilmez. umumi tuvaletleri bile tertemizdir.

- denk geldiğim insanlar bayağı muhabbetliler. benden çok konuşuyorlar.


- kadınlarının sesleri çok cırtlak. lütfen konuşmasın diye dua ediyorsun içinden ama bir anda sana en cırtlak sesleriyle kiitos diyorlar.

- long drink diye bi içkileri var. yüzde 5 alkollü. greyfurtlu fanta cin karışımı gibi bişey. lüzumsuz. meşhur olması çok saçma. seviyorlar. respect.


- bir kuzey ülkesi olmasına rağmen restaurantlarında efso yemekler var. somon seviyorsanız hallaluyah diye bağırmanız içten bile değil. kuzey avrupa mutfağı tırtlığından sıyrılmışlar bir şekilde.

- türkiye nato'yu onaylamıyor diye trip atan tombik bir finli var turku civarlarında. diyorum "olayın sizle bir ilgisi yok, siz iyisiniz ama çevreniz kötü." anlamıyor trip atıyor. bu elemana denk gelirseniz lokum verin. seviniyor.

- nüfus yaşlı. arabalar eski. ama helsinki'de, merkezde bayağı gıcır arabalar gördüm şimdi yalan değil.

- binlerce ada var bu ülkede. emlakçıda ada satılıyor ev fiyatına.


- ortalama mühendis maaşı 4000 euro. büyük şehirlerde 60 metrekare ev kirası ortalama 600 euro. finlere sordum böyle dediler. (başka yazarlardan aldığım mesaja göre bu rakam doğru değilmiş daha yüksekmiş, doğrudur. ben turkuda yaşayan 1-2 finden aldığım bilgiyi yazmıştım. muhtemelen helsinki çok daha pahalıdır.)

- bok gibi bir şehirlerarası otobüs sistemleri var.

- doğası harika. adamlar korumuşlar. şehirden biraz uzaklaşınca her yer geyik, tavşan, sincap.


- rusça tabela falan var sık sık. rusça plaka da var bayağı. petersburg 4 saat. etkileşim var.

- insanların stilleri ve buradaki moda çok tuhaf. güzel falan değil bana göre. biraz deli gibi. korkunç gibi. ama kibarlar. respect.