Flaşla Çekilen Fotoğraflarda Gözler Neden Kırmızı Renkte Çıkar?

Gece flaşla çekilen fotoğraflar için en büyük dertlerden biri kırmızı göz problemi. Gelin, bunun neden kaynaklandığından kısaca bahsedelim.
Flaşla Çekilen Fotoğraflarda Gözler Neden Kırmızı Renkte Çıkar?

fotoğraf makinesi flaşı çok kısa bir süre içinde çok kuvvetli bir ışık verir. normalde göz bebeği çok kuvvetli ışık karşısında küçülüp göz içine fazla ışık girmesini engellemekle görevlidir ama bu kadar kısa sürede çakan ışığa tepki veremez.


flaş aniden patladığında gözün içine çokça ışık girer ve bu ışık, göz merceği aracılığıyla retina denilen, kılcal damarlarla dolu tabakanın üzerine düşer. bilindiği gibi maddeler bazı renklerdeki ışığı yansıtır ve bazı renklerdeki ışığı soğurur. cisimlere rengini veren olay da budur zaten. flaştan her renkte yayılan ışık, retina üzerine düştüğünde kılcal damarlarla dolu olan bu kısım sadece kırmızı ışığı yansıtır ve bu ışık, merceklerden tekrar kırılarak fotoğraf makinesine geri dönüp gözlerin kırmızı çıkmasına sebep olur. 


yani gözlerdeki kırmızılık aslında damar tabakasının ve kanın görüntüsüdür. hatta fotoğraf uygun bir şekilde çekildiğinde bu kırmızılık sayesinde damarların şekli bile seçilebilir.

Berrak Olan Suyun Rengini Denize Bakınca Neden Mavi Olarak Görürüz?

Gökyüzünü Neden Mavi Renkte Görürüz?