Ford Ka Arabalar Nasıl Oluyor da Hala Çok Uygun Fiyata Satılabiliyor?

1996 yılında ABD'li Ford firması tarafından üretilmeye başlanmış ve günümüzde de özellikle genç kesim tarafından ilgi gören Ford Ka arabalar, günümüzde 10 bin TL civarı fiyatlara bile satılabiliyorlar. Peki neden?
Ford Ka Arabalar Nasıl Oluyor da Hala Çok Uygun Fiyata Satılabiliyor?

1996 çıkışlı, 1997 yılında türkiyeye ithal edilmeye başlanan ilk döneminde tasarım ödülü almış minik şehir aracıdır ford ka.

93 model uno fiyatına bulabilirsiniz, neden bu fiyata bulunabiliyor hiç düşündünüz mü? "piyasası öyle" deniyor da, neden piyasası bu peki? çünkü kronik problemleri vardır. yaptıracağım derseniz 7-8 bin tl'yi bulur, tabi motor yapımı hariç.

ben de aracın problemleri ve artılarından bahsedeceğim.

kilometresi

ilanlara baktığınızda neredeyse tamamının "garaj aracı" olduğunu göreceksiniz, tabii ki ironi yapıyorum, bu araçların kilometresi 100.00 km'den sonra sıfırlanıyor, yani 80.000 yazan araç en iyi ihtimalle 180.000'dedir. zaten ülkemizde atasporu haline gelen km düşürme geleneği olduğu için bir de 20.000 yazan araçlar 99.000'e çekilir ki, 20 yaşında aracın 20.000'de olamayacağını iq seviyesi 25 olan birinin bile düşünebileceğini bildiklerinden 90.000 civarına çekerler.

klima

bu 80.000'de garaj aracı olduğunu iddia edenlerin klimasının gazı ne hikmetse yoktur, klimalı yazarlar, "faal mi?" derseniz bir tek gazı yok gaz doldurulacak derler, klimacıya gittiğinizde en iyi ihtimalle gaz kaçağı vardır ki klimacıya selam verseniz 500 tl alacağını herkes bilir. klima eski nesil, yani gücünü motordan alıyor ve eğer arabada 4 kişi varsa ve sıkışık trafikte uzun süre kalırsanız su kaynatabilir, 1.3 motor bir aracın limitleri zorlanmamalı kanaatindeyim. göstergede 160-170 km'yi görebilirsiniz, tabi aracın motoru problemsizse ve cesaretiniz varsa. ayrıca su eksiltir ama radyatör hortumundan ama başka bir yerden, sık sık kontrol edilmeli. bunlar kronik problemlerdir. bunun dışında sürekli hararet yapıyorsa o araç arızalıdır ve uzak durun.

kliması çalışan bir araç alın yoksa 500-1500 tl arası harcarsınız. 100 tl gaz, "vaktim yoktu doldurmadım" diyen adam sizi %99 kandırıyordur, net. sadece klima kompresörü 1000 tl dersem sorunlu kliması olan araca harcayacağınız ücret konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz sanırım.

sürekli hararet yaparsa motor biter, en az 1500 tl conta değişimi. motor yaptırırsanız daha fazla harcarsınız. bakın burada dikkat edilecek nokta şu, bu araçlar kolay kolay hararet yapmaz. sıkışık trafikte klima açıkken, full yük varken, zorlanırsa yapar. şöyle söyleyeyim, deneme yapın, alacağınız araçla tem'den maslak-bahçeşehir arası 120 km -cesaretiniz varsa 150 km- hızla gidin, hararet yapmıyorsa dönüşü e5'ten yapın geri aynı yere -maslak- muhtemelen bir şekilde sıkışık olan e5'ten döndüğünüzde hararet yapmadıysa o aracı alın, 10 sene de iyi bakın, sonra "klasik" diye en az 20.000 dolara satarsınız (bkz: mini cooper). bunun dışında sürekli hararet yapan aracını "kronik problem, hepsinde var" diyerek size kakalamaya çalışan adamdan hızla uzaklaşın.

ısıtma, termostat vs

kronik arızalardan, bir şekilde bir iki senede arıza çıkarır. en az 150-200 tl harcarsınız.

kapı, cam açma kapama vs: kapı elektrikli olduğu için bilinçsiz kullanımda arızalanabiliyor, cam açma kapama da öyle. sonuç: 30 tl'ye yaptırırsın derler ama sadece motoru 500 tl, o da bulabilirseniz. gerçi kilit tertibatı ford markasının sanırım mondeo ya da escort modeliyle aynı diye biliyorum. zaten 30 tl'ye yapılsaydı satıcı yaptırırdı, bilginize.

yakıt

çok ekonomiktir, ilanlarda herkesin yazdığı tek doğru bence bu, lpg'li ise kartal, kadıköy, beşiktaş, taksim, caddebostan vs gezin, 100 km de trafik varsa bile 20 liralık lpg ile günü tamamlarsınız. yol açıksa devirli kullanmaz, 5. viteste 90 km/h geçmezseniz lpg deposunu fullediğiniz tarihi unutabilirsiniz.

stop etme

gaza yüklenip çektiğinizde stop ediyorsa muhtemelen debriyajla alakalı ama yinede rölanti motoru vs problemi olabilir, en az 500 tl harcarsınız (en az).

direksiyon sistemi

araç stop ederse dönüş yaparken sisteme yük biniyor ve direksiyon sistemi arızalanıyor. en az 500 tl.

sonuç

11.000-15.000 tl arasında bulunabilir fakat alacağınız araçlarda 5.000-10.000 tl arası masraf çıkar. "arızaları yaptıracağım" derseniz psikolojik olarak buna ayrıca hazırlıklı olun derim. istanbul yolları malum, bir çekici çağırsanız+tamir masrafları. anladınız sanırım.

lpg bence +1500 tl "bakımlıysa"
ka jant +500 derim
klima +2000 - "bakımlıysa" - çalışmıyorsa zaten 500-1500 arası masraf çıkarır, ekstra sayılmaz.

sonuç: kimse parçası ucuz, tasarım ödüllü, halen yolda dikkat çeken bir aracı 10-15 bin fiyat aralığında satmaz. kronik sorunlar hemen her araçta vardır, problemleri giderilmiş bir ford ka ise bence 16-17 bin eder, hatta 18 bin bile eder, ama ben bu problemleri gidermiş birinin aracını satacağını düşünmem, zaten sorunsuz araçta profesyonel ses sistemi, alarm, geri görüş kamerası, park sensörü vs vardır, ses sistemi de tüplü şahin'e tesisat döşeyen gürültülü mahalle arası sistem değil, profesyonel ses sistemi vs vardır ne bileyim. adam/kadın aracına değer veriyordur sonuçta. unutmayın bu araçlar özel araçlardır ve iyi bakan, aracını seven kişi bu saydığım ekstralardan ve masraftan kaçınmaz, bu problemleri üşenmeden vakit ayırıp ve büyük miktarlar harcayıp gideren biri, aracına birçok ekstra profesyonel sistem eklemiş birinin "paraya sıkıştım o nedenle satıyorum" demesi mantıklı gelmez. model yükseltecek olabilir, ama 1997 model aracı satıp 2005 getz almaz çünkü ona da bir dünya para harcayacaktır, bunu herkes bilir. ya yeni ya birkaç yaşında araç alacaktır, ya da spor araç vs düşünüyordur ki bu araçlar çok sevimli, spor araç harici kimse bu araçtan vazgeçmez. motosiklet de almak isteyebilir vs ama gidip getz vs almaz. ikinci araç olarak evde durur, yine satmaz. zaten dünya piyasasına 1996 yılında verilmiş, 20 yaşında, tasarım ödüllü bir klasik adayı garajda dursun der, "az tüketiyor" diyerek günlük işlerde kullanır vs. bir de bayan aracı derler... ruhsata bakın, bayan aracıysa alın ama bu kez de kazalı olma ihtimali var, ha bir gerçek de kadınların araçlarının kazalı olma ihtimali çoktur fakat bir o kadar da bakımlıdır.

tavsiye eder miyim?

bence alınacak araç en fazla 5 yaşında olmalı, ayağımı yerden kessin diyerek 15.000 tl ikinci el 20 yaşında araç yerine ekonomik durumunuz iyiyse kredi çekip 2012 model dizel renault fluance ya da dizel dacia stepway alınabilir. evet ford ka hala güzel ve dikkat çeken bir araç ama araçtan anlamak gerekiyor.

ekleme: yazmayı unutmuştum, araca orijinal parça almazsanız aynı problemi en geç bir sene içinde yaşayacaksınız ki bu araçların orijinal parçası bulunmuyor. yani siz siz olun, vazgeçin bu sevdadan...

Kadın Futbolunun Yasakları Aşarak Ses Getirir Hale Gelişinin Öyküsü

Kadın Milli Futbol Takımımızın 10 Numarası Melike Pekel'in İlham Verici Hayat Hikayesi