Fransız Kral 14. Lui'nin Asilleri Kendine Bağımlı Hale Getirmek Amacıyla Modayı Nasıl Kullandığının Hikayesi

Moda her zaman insanları boyundurluğu altına almış. Bunu Sözlük yazarı "vardevela"nın anlattığı tarihten bir örnekle daha da iyi anlayacaksınız.
Fransız Kral 14. Lui'nin Asilleri Kendine Bağımlı Hale Getirmek Amacıyla Modayı Nasıl Kullandığının Hikayesi
pinterest.com


14. lui'nin merkezi otoriteyi sağlamlaştırmak için taşra aristokratlarını kendi sarayında toplayıp sürekli olarak gözünün önünde tutuyordu. taşra asillerini altın kafese kapatmak içinse saray etkinliklerini ve modayı kullanmış.

diğer ülkelerde, saray etkinliklerine katılmak için tek bir giyim kodu bulunmasına rağmen, fransa'da 14. lui ile beraber, her bir etkinlik için ayrı bir giyim kodu belirlenmiş.

krala ulaşmak isteyen kişinin, kralın etrafını saran çemberlerden geçmesi, bu çemberlerden geçebilmek için belli sayıda etkinliğe katılması, her etkinlik için de kendisinden beklenen giyim kodunu sağlaması gerekiyormuş. bu masraflı çabanın sonunda aristokratlar, borç batağına saplanıp kraldan borç alacak hale geliyormuş.

misal kralın tasarladığı mavi ipekten altın sırmalı cekete sahip olanlar, kralın av partilerine istedikleri an katılabiliyormuş. ancak bu cekete sadece kralın sevdiği kişiler sahip olabiliyormuş. fakat bir etkinlikte en fazla 50 kişi bu ceketi giyebiliyormuş. bu yüzden de aristokratlar bu mavi ceketi giyebilmek için birbirleri ile yarışıyormuş.

koskoca toprak ağaları batmış, sen mi batmayacan?