Fransızların Örtbas Etmek İstediği Tarihi Olay: 1961 Paris Cezayirli Katliamı

17 Ekim 1961 tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te 40 ila 200 Cezayirli katledildi.
Fransızların Örtbas Etmek İstediği Tarihi Olay: 1961 Paris Cezayirli Katliamı

17 ekim 1961'de paris'te yaşayan 30 bin cezayirli, fransa'nın cezayir politikasını (o zaman cezayir, fransa işgalinde) protesto etmek için yürüyüş yaparlar. cezayir'de yaptıkları katliamlar yetmiyormuş gibi, fransız polisinin bu gösteriye müdahelesi o kadar sert olur ki, birçok gösterici ölür veya feci şekilde dövülür. 

fransız hükümeti sansür uyguladığı için ve şoven fransız medyası olayı dünyaya duyurmakta isteksiz olduğu için günümüzde bu olaylar ile ilgili elde yeterli belge yoktur. 40 ila 400 arasında kişinin öldüğü tahmin edilse de, kaç kişinin öldüğü dahi kesin olarak bilinmemektedir.

bu konu ile ilgili tek belge (o da belge sayılırsa) 2005 yılında çekilen nuit noire 17 octobre 1961 adlı film

yakın zamana kadar fransa devleti bu katliamı inkar etti. en son 40 kadar ölümün yaşandığını kabul etti ama olayın tanıkları, sayının çok daha fazla olduğunu söylüyor.

ödüllü yönetmen michael haneke -ki kendisi felsefecidir ve tarihe çok ilgilidir- böyle bir katliamdan tesadüfen haberdar oluyor. araştırmak istediğinde pek bir kaynağa ulaşamıyor. fransız devletinin birçok katliamı gibi bunu da saklamak için büyük bir çaba ve sansür uyguladığını anlıyor. bu durum kafasında cache filmini oluşturacak fikirleri ateşliyor.