Freelance Sitesi Fiverr'da Dolandırılmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

Freelance olarak çeşitli hizmetler satabileceğiniz fiverr.com'da iş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Bir Sözlük yazarı bunlardan sık karşılaşılan bir örneğini görsellerle birlikte anlatmış.
Freelance Sitesi Fiverr'da Dolandırılmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken Şeyler

fiverr.com'da hizmet satmaya çalışan veya buna benzer platformlardaki freelance arkadaşlar, dolandırılmamak için dikkatli okuyun

öncelikle itechart şirketiymiş gibi davranan kişilere sakın inanmayın ve projeye kabul edildiniz konuşmasından sonra gönderdikleri hiçbir formu doldurup göndermeyin. ben insanları nasıl dolandırdıklarını öğrenebilmek için bölüm sonuna kadar gittim, sizin gitmenize gerek yok.

iTechArt (Software Development Company): Yazılım geliştirme şirketi.

1. adım

fiverr mobil uygulması üzerinden size şöyle bir pdf gönderecekler. tasarımın boktanlığından anlamanız gerekiyor zaten:

2.adım

dosyada yer alan whatsapp numarasına cv'nizi gönderdikten sonra ellerinde bir çok projenin olduğunu, gönderdikleri dosyadan size uygun bir projeyi bulup seçmeniz için isteyecekler ve sizin bu iş için uygun biri misiniz diye ekibin kontrol ettiğini söyleyip kısa bir süre bekletecekler.

3. adım

ve bravo, sonunda seçildiniz :)


şimdi size e-posta ile iki adet sözleşme dosyası gönderecekler imzalayıp göndermeniz için. sakın bilgilerinizi yazıp göndermeyin ben sürecin sonuna ulaşmak için yanlış bilgiler yazıp ilettim kendilerine. ellerinde doğru bilgi olarak sadece telefon numaram, ismim ve e-posta adresim var.


4. adım

formlar şöyle:

gönderdikleri iki sözleşmeden biri "background check disclosure/authorization form" dedikleri bir sözleşme. bu sözleşme abd'de şirkette çalışmanız için uygunluğunuzu ve geçmişinizi kontrol edebilmeleri için onay vermeniz gereken sözleşme.

5. adım

ve zurnanın zırt dediği yere geldik. bu geçmişi araştırma izni sözleşmesinde sicilinizi araştıracak alanında uzman firmaya bu araştırma işlemleri için 100$ gibi bir ücret ödenmesi gerekiyor ve sizden bu ücretin yatırılmasını istiyorlar.

en çok merak ettiğim yer zaten parayı nasıl alacaklar, nereye isteyecekler? önce payoneer üzerinden gönderebilirim dedim ama tabii ki kabul etmediler :) sonra muhteşem bir fikirle çıkageldi ulvi dolandırıcımız. tabii ki "binance hesabın var mı ve para mevcut mu?"


ben bu yazıyı yazarken hala engellemedim kendilerini ve arada "are we still connected?", "are we all clear?", "hello" gibi cümlelerle para göndereceğim ümidini sürdürüyor şerefsiz :)

bir dolandırıcılık hikayesinin sonuna geldik

şimdi düşündüm de kendisini engellemeyi düşünmüyorum. bir umut belki para gönderirim diye kendisine arada bir "para bulmaya çalışıyorum", "lütfen beni gözden çıkarmayın" vb. yazarak o para gelecek ümidini kırmak istemiyorum sevimli çakalımız :)