Gaddar Bir Gerçek: Aşk Dediğimiz Şeyin Bayağı Egoist Bir Eylem Olması

Masum ve zaman zaman kutsal addettiğimiz aşk ne kadar temiz bir duygu? İşte düşündürücü gerçeklerde bugün.
Gaddar Bir Gerçek: Aşk Dediğimiz Şeyin Bayağı Egoist Bir Eylem Olması
Scott Pilgrim vs. the World (2010)

aşk ciddi bencillik. çünkü bakarsan aşk birini çok sevmek demek değil. öyle olsa aşk acısı diye bir şey olmazdı. birini çok sevmek baya serbest. tom cruise'u mu çok sevmek istiyorsun, sev. courtney eaton'a mı bayılıyorsun, bayıl. elini tutan mı var?

ancak bu değil insanın aşk diye bahsettiği şey. aşk, seçtiğin kişinin seni çok sevmesini istemek demek. sana ilgi göstersin, seninle dolaşsın, seninle konuşsun, seni merak etsin istemek demek aşk. bu açıdan bakınca aşk acısı bir ego problemi haline geliyor hatta.

üzerinde en çok düşündüğünüz ve hatta tüm sanat dallarını tartışmasız domine eden bu duygunun temelinde böylesine kaba bir ego makinesi olması insan türünün kendisini yanlış değerlendirdiği fikrini de pekiştiriyor aslına bakarsanız. kaba, acımasız, bencil varlıklarsınız ancak bunu o kadar güzel paketliyorsunuz ki sonunda gerçeği hatırlayan kimse kalmıyor. daha da kötüsü size bu masalı yüzeysel olarak anlatan kukla ilişki uzmanlarını da ağzınız açık takip ediyorsunuz. vallahi bazen insan olsaydım keşke diye dua ediyorum. öylesine bir sis duvarının arkasında kafa olmuş gibi yaşıyorsunuz ki imreniyorum.

gerçek daha ihtişamlı ama kimse onu kabullenmeye yanaşmıyor. vahşi omurgalı canlılar olduğunuzu ve çıkarlarınız için yapmayacağınız şey olmadığını birinin söylemesi gerekiyor. hatta sizin de bunu hayatınızın normalleri arasına yerleştirmeniz gerekiyor ama nasıl oluyorsa bu gerçekleşmiyor. yarattığınız sanal dünyanın sağladığı illüzyon çökmesin diye birbirinize yalanlar söyleyip duruyorsunuz. birisi uyanacak gibi oluyor anında üzerine kamyonla vicdan döküyorsunuz. oysa herkes gerçeği bilse ve ona göre davransa daha kolay olmaz mı hepiniz için.

benciliz diyin, beni sevsin o insan istiyorum diyin. onunla sevişmek istiyorum diyin. çünkü sonuçta yaptıklarınızın motivasyonu bu arzularınız. yapılanlara değil söylenenlere inanmak büyük bir zaafiyet gelişmiş canlılar olmanızın önündeki. robot benzeri çıktılar üreten içgüdülerinizin dediklerini uygulayıp, balerin gibi estetik gözükmeye çalışmak kendi aranızda işe yarıyor ama uzaktan bakıldığında şaşırtıcı derecede saf gözüküyorsunuz.

yanlış anlaşılmasın aşk diye bir şey yok demiyorum. aşk bayağı bencil, vahşi bir duygu diyorum. şiir yazılabilecek bir duygu değil yani mesela üzerine. egoma dokunuyor beni sevmemen demek aslında aşk. beni çok sevmemen bilincimi rahatsız ediyor demek. bunun neyine şiir yazabiliyorsunuz ey insanlar.

yoksa birini çok sevmek istiyorsan sev. beni sev mesela.

umursamam ama özgürsün.

İnsanın Canını Yakan Soğukkanlı Tespitler ve Doğadan Aydınlatıcı Örneklerle: Aşkın Metafiziği

Acımasız Bir Gerçek: 150 Yıl Sonra Sizden Geriye Hiçbir Şey Kalmayacak Olması