Game Of Thrones'un 6. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Son birkaç bölüme göre biraz daha durgun bir bölüm izledik Game Of Thrones'ta. Gelecekte olacak şeylerin habercisi niteliğinde bir bölüm desek daha doğru olur.
Game Of Thrones'un 6. Sezon 6. Bölüm İncelemesi
HBO

--- 6x06 blood of my blood spoiler ---

kuzey

geçen bölümü bıraktığımız yerden başlayalım. görüyoruz ki, white walkerlar ve wight ordusundan kaçmayı başaran bran ve meera, karlı kayın ormanında yürüyor geceleri. matrixe bağlı kalan bran hala service pack download etmekle meşgul. bu işlem sırasında annesinin ve babasının ölümlerine, king's landing üzerinde uçan ejderhalara şahit oluyor. bu sahneler içerisinde, deli kral aerys'in "yakın la buraları!" bağırışları ve wildfire şişelerinin görüntüsü özellikle dikkat çekiciydi. burada wildfireların gözümüze sokulması bana biraz geleceğe yatırım gibi geldi ve ünlü bir teoriyi aklıma getirdi. bu teoriye göre, son evladı tommen'in başına bir şey gelmesinden sonra, deli kral seviyesinde kafayı kıracak olan cersei, aynı aerys gibi king's landing'i yakmaya yeltenecek. ikinci sezonda, stannis'e karşı kullanmak için pyromancerlara verdiği ekstra wildfire siparişinden bu maddeye özel ilgisi olduğunu da biliyoruz. bu teorinin devamında, cersei'yi durduranın da, aerys'i durduranla aynı kişi olacağı söyleniyor. yani, jaime lannister. dizi, kitap teorilerine ne kadar girer bilmiyorum ama cersei'nin başkenti yakmak için dany'e rakip çıkması ilginç olurdu.

dizinin benden en çok eleştiri alan yerlerinden birisi, şu deus ex machina olayını haddinden fazla kullanması. george martin, kitapta bunu oldukça az kullanıyor ama dizide ne zaman kahramanlarımızın başı derde gelse, damdan düşerek onları kurtaracak birisi mutlaka oluyor. bakın benjen amcaya, tam 6 sezon karda kışta bekledi adam damdan düşmek için. yeğenini kurtarmakla kalmadı, ona bir de tavşan kanı çay yaptı. "bloodraven bana whatsapp'tan mesaj attı diye" açıklama yaptığı için bu damdan düşüşü fazla eleştirmeyeceğim. brienne'ninkiler gibi eğreti durduğunu söyleyemem.

dizinin daha önce kitaptaki karakterleri birleştirdiğine şahit olmuştuk (joncon+jorah gibi). görüyoruz ki, benjen stark için de aynı yolu izlemişler ve kitaptaki coldhands karakteriyle, uncle benny'i birleştirmişler. kitapta, bu ikisinin aynı kişi olmadığı george martin tarafından açıklanmıştı. dizi böyle bir seçim yapmış, bana çok garip geldiğini söyleyemem. kitapta benjen'e ne olduğu hala gizemini korumaya devam edecek.

uncle benny'den öğrendiğimiz iki şey var. birincisi, white walkerların kendisini yakaladığı ve wight'a dönüşmeden önce children of the forest tarafından kurtarıldığı. daha önce, white walkerların, jon'u zannettikleri için waymar royce'u öldürdüklerine dair bir teori yazmıştım. benjen'in başına da benzer bir şey gelmiş olabilir. önce yakalanıp, sonra jon olmadığı anlaşılınca ölmeye terk edilmiş olabilir. henüz onaylanmış olmasa da, night's king de büyük ihtimal bir stark. o yüzden, acaba white walkerlar starklara özel bir ilgisi olabilir diye düşünüyordum ama benjen'e pek özel bir muamele yapılmamış. demek ki, aradıkları stark kanı filan değil.

bunun dışında, bir de benjen'in de bloodraven gibi bran'a "hazır olmalısın" dediğini gördük. böyle şifreli konuşunca daha mı karizmatik olyonuz olm ibneler? söylesenize ne yapacak bu oğlan? ejderha mı warglayacak ne yapacaksa açıklansın da bran'da ona göre kendini hazırlasın. sürekli şöyle bir dialog var.

- bran hazır ol.
+ neye hazır olim amcacım?
- iyi hazırlanman lazım.
+ bir bilsem neye hazır olacağımı.
- hazır mısın?
+ hazırım amk.
- yalan söyleme amcana it. kaça geldi download?
+ %37 daha ama bu yükleme barı durdu galiba.
- imleci getir bakim üstüne eğer oynarsa anlarız.

ha bu arada yeri gelmişken söyleyeyim. meera reed'in jon snow'un kardeşi olduğuna dair sallayan arkadaşların yaptığı tamamen spekülasyon. bana da bir sürü mesaj geldi bu konuyla ilgili ama ortada hiç bir somut ipucu olmayan iddiaları pek dikkate aldığımı söyleyemem. insanlar götlerinden bir şeyler uydurup adına "teori" diyorlar ama teorinin ne demek olduğunu iyi araştırmak lazım. teori, tahmin, spekülasyon kavramları arasındaki kalın çizgiler var. meera, jon snow'un kardeşi olabilir ama buna dair kitapta somut bir kanıt yok. tek bildiğimiz, jon'un doğumunda howland reed'in de tower of joy'da olduğu. bu kadarcık bilgiye dayanıp tahmin yapılabilir ama bunun adına teori denmez.

horn hill

kitaptaki onlarca karakteri umarsızça biçen dizinin, sam'in ailesine bu kadar uzun vakit ayırması bana izlerken garip geliyordu ve tam da kuponu yırtmak üzereydim ki, dakika 90+3'te sam'in mükkkemmel golü geldi. yengenle popcorn yiyip "ya bu sam'in annesi niye bu adamı çekiyor ki" diye türk dizisi izleme kıvamına gelmiştik ki, golle beraber kendimize geldik. nerede olduğumuzu hatırladık. sam'in, babası randyll tarly'den heartsbane'i çalması, white walker öldürmeye kalkmasından daha cesurca bir hareketti. westeros üzerinde kalan 7 valyrian çeliği kılıçtan birisi olan heartsbane'in white walkerlara karşı savaşta kullanılacağı akıllara gelse de ben diyorum ki, acaba sam bu kılıcı citadel'e götürüp orada valyrian çeliği yapımınının sırrını mı tekrar keşfedecek? hani sonra seri üretime geçilip eli silah tutan her gencin altına bir valyrian kılıç mı çekilecek? sam'in, maester olmak için vakti yok ama citadel'e gidip westeros'un en büyük kütüphanesinde bu konuda bir bilgi bulması gayet olası gözüküyor.

braavos

arya cephesinde, geçen hafta yaptığım tahminin doğru çıkmadığını ama yine de ucundan azıcık tutturduğumu gördük. suikast olayınının bir test olduğu konusunda haklıymışım ama lady crane'in de bu işin içerisinde olduğu tahminim fos çıktı. şimdi, "benim teorim daha iyiydi" demek istemiyorum ama dizinin bazı şeyleri hiç dikkate almadığı ortada. 200 yıl küsürlük, alemlerin en prestijli suikast tarikatı, çömez arya yüzünden ikinci kez rezil oldu. hani, benim dediğim gibi faceless men ile çalışan bir grup içerisinde bir test yapılsaydı daha mantıklı olurdu gibi.

bunun üstüne bir de, daha fakir insanların, faceless men'den bir şey isterken para yerine başka bir fedekarlık yaptığı gerçeği de var. yani, lady crane'in ölmesini isteyen hatunun çok ağır bir fedakarlık yapmış olabileceği ihtimali de var. ama dizi olayları pek derinlemesine işlemek istemiyor. varsın faceless men rezil olsun, varsın tiyatrodaki hatun gelsin sözlüğe "29 mayıs 2016 faceless men rezaleti" diye başlık açsın.

geçen hafta bahsettiğim ihtimallerden olan arya'nın faceless men'i terk etmesi olayının bu hafta gerçekleştiğini gördük. kendisinden bir "hiçkimse" olmayacağı çoktan belliydi ve hatta ben jaqen'in de bu durumun farkında olduğunu düşünüyordum ama dizi yine daha basit yoldan gitmeyi tercih etti.

arya'nın tarikatı terk edişiyle ilgili en önemli soru, kendisinin yüz değiştirme yeteneğine sahip olup olmadığı. dizide, bunu meryn trant'ı öldürürken kullanıyordu* ama bunu yapmak için tapınaktaki yüzlere ihtiyacı varsa o zaman işi zor. kendisi, yüz kesme ritüelini öğrendi mi bilmiyoruz ama bunu öğrenmeden faceless men'i terk ettiyse, bu kendisi açısından ölümcül bir hata olacak. eğer yüz değiştirmeyi bilmiyorsa, bu noktadan sonra arya'nın normal bir yaşantı sürdürmesi için, dünya üzerinde ne kadar faceless men varsa hepsini temizlemesi gerekiyor. aksi takdirde, geri kalan kısa ömrü boyunca tam bir paranoyak olarak yaşamak zorunda kalacak. daha sayısını ve yüzlerini değiştirme yeteneği olan bir grup suikastçiyi öldürmesi mümkün olmadığı için dizinin bu noktadan sonra gideceği tek mantıklı yol, arya'yı bir an önce westeros'a kaçırıp orada birilerini öldürtmek olur. suikastın hedefi için de favori adaylar, arya'nın listesinde kalan son 2 kişi, yani cersei lannister ve walder frey.

king's landing

kaç yıldır "tehlikenin farkında mısınız?" diyen ulusalcılarla taşak geçen king's landing vatandaşları, bu bölümde tam anlamıyla göt oldular. tamam, benim de margaery tyrell'i elimden almış olsalar, ben de onu geri alabilmek için bir takım delilikler yapabilirim. ama iki meme elleyecen diye ülkeye şeriat getirmek nedir olm tommen? manyak mısın?

tommen'in yaptığı hareketin targaryen tarihinde denenmişliği ve pek de güzel geri tepmişliği var. zaten, din ve devlet işlerinin ayrılması da, o geri tepmenin sonucunda westeros'a gelmiş bundan bir 250 sene kadar önce. dini fanatiklerin yönetimde söz sahibi olmasına cersei'nin araladığı kapıyı, tommen baratheon sonuna kadar açmış oldu. buna diyecek pek bir şeyim yok da dizinin tommen'in böyle radikal bir karara ikna oluşunu iyi işlediğini söylemek zor olur. bir kere high sparrow, bir kerede de margery ile konuştuğunu gördük ve iki kişinin lafıyla devlet yönetimini değiştirmeyi mi kararlaştırdı bu çocuk yani? daha düne kadar sözünden çıkmadığı cersei, jaime, kevan, olenna, mace gibi karakterlerin hiç mi bir etkisi kalmadı? tommen'in vajinasının yerini ne zaman taşaklar aldı?

bu kararı uzun uzun tartışırım aslında ama king's landing'te ne olduğunun artık pek bir önemi kalmadı. zaten mekanı yakında ya cersei yakacak ya da daenerys. ortada sadece küller kaldığında yönetim biçiminin de pek önemi kalmayacak ama tek bir tespit yapasım var.

tommen'in, faith ile güç birliği yapması aslında stratejik olarak çok da hatalı değil. şöyle ki, daenerys'in, lord of light'ın ateş diniyle ittifak yapmasının, westeros halkı tarafından hoş karşılanmayacağını daha önceki yazılarımda söylemiştim. dany, farkında olmadan "tahtın varisi targaryen kraliçesi" algısını yıkıp yerine "doğudan ejderhalar, unsullied, yabani atlılar ve ateş diniyle gelen işgalci" imajını oturtmaya başladı. ortadaki çatışma git gide "hıristiyan avrupa'yı işgale gelen moğollar+cihat ordusu" durumuna doğru dönüyor. bu noktada, tommen'in westeros'un en popüler dinini yanına çekmesi çok da mantıksız değil. böyle bir hareket, normalde targaryen destekçisi olan bir çok lordun, kendi dinlerine karşı savaşa girmesini engelleyebilir. hatta, bir kısmının dany'i işgalci olarak görmesini bile sağlayabilir. ha tommen'in bunu bilerek yaptığını sanmıyorum ama aslında stratejik olarak olumlu sonuçlara gebe olabilecek bir karara imza atıyor. tabi, o karar işgalden çok önce elinde patlamazsa.

riverlands

patronu olduğu kral muhafızlarının, ona sormadan yeni zırh yaptırmalarına bozulan jaime, kitapta da olduğu gibi riverlands'in yolunu tutuyor ve görünen o ki, ona bir de frey ordusu katılacak. her ne kadar, bazı önemli lordların freylerden desteğini çektiğini öğrenmiş olsak da, frey ve lannister ordularının birleşmesi riverrun ve blackfish için biraz fazla ağır olur. o yüzden, riverrun kuşatmasında dengenin sağlanması için ortama başka bir oyuncunun dahil olması gerekiyor. sanırım, bu noktada devreye littlefinger ve vale şovalyeleri girecek. petyr baelish'in iki bölüm önce ettiği "it's time for us to join the frey" lafından fraylere dalacağı anlamını çıkartan bendeniz böyle bir şeye çok şaşırmaz. ancak, littlefinger'ın bundan ne çıkarı olur pek bilemiyorum. savaşın kazanılacağı kesin değilken, hayatı boyunca kendisini küçümseyen tully hanedanına bizim petyr niye yardım etsin? bunu yaparken kraliyeti, lannister ve freyleri neden karşısına alsın? dizi böyle mantıklı soruları sormayı bıraktığı için ben de oturup cevap aramayacağım bunlara. eğer böyle bir şey olursa, o zaman tartışırız.

--- spoiler ---