Gayrimeşru Çocuğu Yüzünden İdam Mahkumu Olan Margaret Dickson'ın Ürpertici Öyküsü

18. yüzyıl İngiltere'sinde bir yasanın değişmesine vesile olan kadının öyküsü gerçekten ilginç.
Gayrimeşru Çocuğu Yüzünden İdam Mahkumu Olan Margaret Dickson'ın Ürpertici Öyküsü

iskoçya edinburg'da yer alan grassmarket meydanı tarihi alanının en popüler hikayesi margaret dickson’a ait olanıdır.

eylül 1724 yılında edinburg, iskoçya'da yaşayan margaret dickson hayatını balıkçılık yaparak geçirmektedir. soğuk kış günlerinde bir başına yaşamak zor olduğundan zengin evlerden birinde bir hizmetçi olarak çalışmış ve o dönemde hamile kalmıştır.
işini kaybetme korkusu ile kimseye bir şey söylemeden çocuğunu gizlice tek başına doğum yapmış ve bebek ölü doğmuştur. ölü doğan bebeğini nehir kıyısına atmış.

küçük bebeğin cesedi aynı gün bulunur ve çok kısa sürede margaret gayrimeşru bebeğini doğurduktan sonra öldürdüğü gerekçesi ile yakalanır.


margaret dickson sorgusunda olan biteni olduğu gibi anlatır ama kimseyi inandırmaz.
iskoç polisi ve mahkeme heyetinin ellerinde kuvvetli deliller olmamasına rağmen suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılarak ölüme mahkûm edilir.

büyük kalabalıklar önünde idam uygulanır.

margaret dickson'ın yasalar gereği, tarihi infaz alanında asılan dickson tam 30 dakika kalabalığın şahitliğinde idam sehpasında asılı kalır.

margaret dickson defnedilmesi için memleketi musselburgh’ta götürülmek üzere tabut içinde arabaya konulur. yola çıktıktan bir süre sonra, dickson’un tahta tabutundan sesler gelir... tabutun kapağı aralandığında, dickson’un uyandığı görülür.


bunun üzerine, yasa uygulayıcılar ne yapacaklarını bilemezler. zira yasaya uygun olarak asılma işlemi gerçekleşmiş, yani dickson cezasını çekmiştir. ölmemesi durumu ile ilgili olarak yasada herhangi bir ibare bulunmamaktadır.

üstelik olay, “diriliş efsanesi”ne dönüşmüş, halk arasında bunun tanrısal bir işaret olduğu konuşulmaya başlanmıştır. bunun üzerine, margaret dickson’ın serbest bırakılmasına karar verilir.

ancak yaşanan bu garip olay, yasaya yeni bir açıklama eklenmesine sebep olur.
idam cezasının yeni tarifine, “ölene dek” ibaresi eklenerek, böylesi durumlarda ölümün kesin olarak gerçekleşmesi garanti altına alınır. hikayenin kahramanı margaret dickson tanrının mucizesinden sonra 25 yıl daha yaşayacaktır.

bu olaydan sonra margaret “yarım asılan maggie” adı ile anılmaya başlanır ve şu anda şehir meydanında dickson'ın isminde bir birahane bulunmaktadır. aynı zamanda hayatı kitap haline getirilmiştir.


Dil Okulu İçin Malta'yı Düşünenlere Altın Değerinde Tavsiyeler