Gebeliği Önleme Amaçlı Kullanılan Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilgiler

Ertesi gün hapı nedir? Ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Ertesi gün hapı yan etkileri neler? Bu ve daha fazla sorunun cevabı içeriğimizde.
Gebeliği Önleme Amaçlı Kullanılan Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilgiler
iStock

öncelikle ertesi gün hapı düzenli olarak doğum kontrol hapı gibi değil yalnızca acil durumlarda hamileliği engellemek için kullanılması gereken haptır. yani;

- kullanılan korunma yöntemi başarısız olduğunda (örneğin prezervatifin kayması, delik olduğunun fark edilmemesi ya da ilişki sırasında yırtılması)

- korunmadan girilen ilişki sonrasında (eğer erkek kadının içine boşalmış ise) gebeliği önlemek için kullanılabilmektedir.

medikal kürtaj değildir. hamileliğinizi sonlandırmaz, bu amaçla kullanılmaması gerekir.

türkiye'de şu anda bu görevi gören bir tek ellaone satılmaktadır.

yanlış bilmiyorsam çalışma prensibi basitçe vücudunuzda progesteron hormonunun seviyesini değiştirerek (sanırım yükselterek) fallop tüplerinde bekleyen yumurtanın spermle buluşmasını engellemek şeklindedir. hapla ilgili bilgilerin hepsini kendi web sitesinden edinebilirsiniz.

ayrıca dünya sağlık örgütü, doğurganlığı azalttığı, son derece zararlı olup hayatınızda yalnızca bilmem kaç defa kullanmanız gerektiği gibi mitlerin gerçek olmadığını, sağlıklı olduğunu söylemektedir.

ella'nın internet sitesinde de hapla ilgili yanlış bilinenleri, yaygın mitleri açıkladığı bir kısım da bulunmaktadır.

önemli ekleme: aynı regl döngüsü içinde bir defa alınması tavsiye edilir, döngü içinde alınan sonraki hapların etkisinin azalacağı tahmin edilmektedir. ayrıca aynı regl döngüsü içerisinde birden fazla defa ya da aynı regl döngüsü içinde olmasa da bir ay içinde birden fazla kullanılması durumunda regliniz 1 haftaya kadar gecikebilir. tribe girmeyiniz.

Adet Sancısına İyi Gelecek Birtakım Tavsiyeler