Gece Eşsiz Görüntülere Sahne Olan Dünyanın En Büyük Küresel Binası: MSG Sphere

ABD, Las Vegas'ta bulunan ve yapımı henüz tamamlanan dünyanın en büyük küresel binası MSG Sphere hakkında bilgiler.
Gece Eşsiz Görüntülere Sahne Olan Dünyanın En Büyük Küresel Binası: MSG Sphere

sphere at the venetian resort (the msg sphere), las vegas'ta henüz tamamlanan, 81.300 metrekarelik alanı ve 2.3 milyar dolarlık maliyeti ile dünyanın en büyük küresel binası. 

157 metre genişliğinde ve 112 metre yüksekliğindeki "küre", matematiksel tanımlamadan çok aslında bir sahne adı. içerisinde, 15 bin metrekarelik dünyanın en büyük iç mekan led ekranı ve ses dalgalarını hassas bir şekilde -ses döşeme tahtaları ile- yayan 164 bin hoparlörü ile sıra dışı bir yapıt.


sayısal büyüklüğün yanında; kürenin dış cephesi 54 bin metrekarelik led ekranıyla bir başka rekorun da sahibi. exosphere adı verdikleri bu cephe, her biri 256 milyon farklı renk gösterebilen 48 ayrı led içeren yaklaşık 1.2 milyon diskten oluşuyor. bu programlanabilir diskler sayesinde; örneğin, cadılar bayramı döneminde bal kabağı veya noel zamanı kar küresini tasvir eden temalar oluşturulabilecek. teknolojik harikası dış cepheyi, yapısal olarak 3 bin ton çelik ve 4.600 metreküp beton destekliyor.


dış cephede olan bitenler bu şekildeyken, içerisi de hiç fena değil. içi de aynı dışı gibi led ekranla kaplı. üstte de değindiğim, 15 bin metrekare büyüklüğündeki bu ekran, 16k yüksek çözünürlük ile sınırları zorluyor. 18.600 koltuk ve 1.400 ayakta olmak üzere 20.000 kişilik bir kapasitesi ile; öncelikli olarak canlı müzik ile titreşimli, koku ve rüzgar makineli koltukları sayesinde 4 boyutlu film salonu olarak kullanılacak. aynı zamanda boks ve karma dövüş sanatları gibi spor müsabakalarına da ev sahipliği yapabilecek altyapıya sahip olacak. bünyesinde bir vip kulübünün yer alacağı bodrum katı da dahil olmak üzere dokuz katı bulunan bu devasa yapı da özel geceler için kullanıma uygun, üçüncü ve beşinci katlarda toplam 23 adet loca da yer alıyor.


her ne kadar inşaatı tamamlanmış ve çeşitli görseller las vegas strip'te sunulmaya başlanmış olsa da; resmi açılışı u2 tarafından, 20 eylül'deki konser ile yapılacak. orijinal plan üst üste 5 konser şeklinde olmasına rağmen; 5 konser için 1 milyondan fazla bilet talebi olması, tura ekstradan 20 konser daha ilave edilme ihtiyacı doğurdu. böylece güncel plan 20 eylül ile 16 aralık tarihleri arası 25 konser şeklinde ayarlanmış durumda. rock grubunun küre turu sonrası, grubun yapım tasarımcısı willie williams, "küre tamamen emsalsiz. binanın tamamı bir hoparlör ve video ekranı olduğu için tavandan sarkan hoparlör gruplarını görmeyeceksiniz."


u2 konserlerinin yanı sıra yapının dünya basınında yer alacağı bir diğer büyük etkinlik ise; 16-18 kasım tarihleri arasında yapılacak olan 2023 las vegas gp. yarış boyunca seyircilerin toplanma alanı olarak kullanılması planlanan bu bölgede şu minvalde bir görüntü oluşması bekleniyor:


beşinci ve dokuzuncu virajlar kadrajda küre manzarasına yer alacağı söylenirken; en yoğun ikinci taraftar bölgesi olacağı ve çeşitli eğlenceler, pilotlarla konuşma ve fotoğraf çekinebilme olanakları da f1 tutkunlarına sunulması planlanıyor.

kaynaklar: wikipedia, global news, dezeen