Geceleri Gökyüzünde Parlayan Gece Bulutları Nasıl Oluşur?

Geceleri gökyüzünde gördüğümüz, mavi tonda parlayan, gece bulutları ya da gece parlayan bulutlar diye bilinen noctilucent cloud nedir, nasıl oluşur?
Geceleri Gökyüzünde Parlayan Gece Bulutları Nasıl Oluşur?

gece bulutları nedir?

"noctilucent" terimi "gece parlaması" anlamına gelir ve bu bulutları mükemmel bir şekilde tanımlar. güneş'in parlaklığından dolayı gündüzleri görülemezler. ancak güneş battıktan sonra bu yüksekten uçan bulutları aşağıdan aydınlatır. bu, neden derin alacakaranlıkta görülebileceklerini açıklıyor. tipik olarak mavimsi beyaz bir renge sahiptirler ve çok ince görünürler.


yaz aylarında yüksek enlemlerde, yanardöner bulutlar dünya yüzeyinin yaklaşık 80 kilometre (50 mil) üzerinde oluşur. yüksek irtifaları, güneş battıktan sonra güneş ışığını yansıtmalarını sağlar. bu gece parlayan veya noctilucent bulutlar, onları inceleyen ve nasıl oluştuklarını merak eden araştırmacıları uzun süre şaşırtan bir durumdu. bulutların öncekinden daha parlak bir şekilde parlamaya ve daha düşük enlemlerde görünmeye başlamasıyla, son yirmi yılda bulutların davranışı daha da gizemli hale geldi.

noctilucent bulutlar ilk olarak 1885'te kaydedildiler ve 1883'teki ünlü yanardağ krakatoa'nın patlamasıyla bağlantılı olduğu düşünüldü. ancak, patlamanın buna neden olduğu net değil. öyle ya da böyle, kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yok. görünüşleri tesadüfi olabilir. volkanik patlamaların bu bulutlara neden olduğu fikri yoğun bir şekilde araştırıldı ve en sonunda 1920'lerde çürütüldü. o zamandan beri bilim insanları sondaj roketlerini ve uyduları kullanarak gece bulutlarını incelediler.


gece bulutları nasıl oluşur?

bu parıldayan bulutları oluşturan buz parçacıkları oldukça küçüktür, sadece yaklaşık 100 nm genişliğindedir. bir insan saçının boyutundan birkaç kat daha küçük. muhtemelen üst atmosferdeki mikro meteor parçalarından kaynaklanan küçük toz parçacıkları, mezosfer adı verilen bir bölgede su buharı ile kaplandığında ve atmosferde yüksek bir seviyede donduğunda oluşurlar. yaz aylarında, atmosferin o bölgesi oldukça soğuk olabilir ve kristaller yaklaşık -100° c'de oluşur.

kutupsal mezosferik bulutlar olarak da bilinen noctilucent bulutlar, gezegenimizin yüzeyinin yaklaşık 50 ila 86 kilometre (30 ila 54 mil) üzerinde atmosferin bir bölümünde oluşur.


noctilucent bulut oluşumu, güneş döngüsü gibi değişiyor gibi görünüyor. özellikle güneş daha fazla ultraviyole radyasyon yaydığından, üst atmosferdeki su molekülleri ile etkileşime girerek onları parçalara ayırır. bu, artan aktivite zamanlarında bulutları oluşturmak için daha az su bırakır. güneş fizikçileri ve atmosfer bilimcileri, iki fenomen arasındaki bağlantıyı daha iyi anlamak için güneş aktivitesini ve gece bulut oluşumunu izliyor. özellikle, bu tuhaf bulutlardaki değişikliklerin, uv seviyeleri değiştikten yaklaşık bir yıl sonrasına kadar neden ortaya çıkmadığını öğrenmekle ilgileniyorlar.

ilginç bir şekilde, nasa'nın uzay mekiği uçarken, egzoz dumanları (neredeyse tamamı su buharı) atmosferde yüksek oranda dondu ve çok kısa ömürlü "mini" gece bulutları yarattı. mekik döneminden bu yana diğer fırlatma araçlarında da aynı şey oldu.  gece bulutları fenomeni, fırlatmalardan ve uçaklardan öncedir. bununla birlikte, fırlatma etkinliklerinden elde edilen kısa ömürlü gece bulutları, oluşmalarına yardımcı olan atmosferik koşullar hakkında daha fazla veri noktası sağlar.


noctilucent bulutları incelemek için tasarlanan ilk uydu, nasa'nın mezosferdeki buz aeronomisi (aım) misyonu, bu bulutların ilk görüntüsünü 2007'de yaklaşık 5 kilometre (3 mil) çözünürlükte tüm kuzey yarımküre üzerinde yayınladı. 11 haziran 2007'de alınan bu görüntü, aım'nin bu bulutlar hakkında topladığı ilk verilerin bazılarını göstermektedir. kuzey kutbu merkezli bu görüntüde beyaz, buz parçacıklarının en yoğun olduğu bulutları, koyu mavi ise en düşük olan bulutları gösterir. buz parçacıkları güneş ışığını yansıttığı için, bu tür parçacıkların daha fazla konsantrasyonu, daha yüksek bir albedo (yansıyan ışığın toplam gelen ışığa oranı) oluşturur. veri olmayan alanlar siyah, kara kütlesi ana hatları mavi-yeşil olarak görünür.

kaynaklar12