Geçen Ay Madrid ve Barcelona'ya Giden Birinden Sıcağı Sıcağına İspanya İzlenimleri

Birkaç yıl önce yazılmış ve bayatlamış bir gezi rehberi değil, aksine güncel İspanya notları, gözlemleri ve tespitleri içeren bir yazı... Buyrun.
Geçen Ay Madrid ve Barcelona'ya Giden Birinden Sıcağı Sıcağına İspanya İzlenimleri

- tam bir avrupa ülkesi; düzenli, insanlar kurallara uyuyor. yaya geçidindeyseniz araçlar yol veriyor. yolların kenarlarında bisiklet yolları ve araçların bu yollara girememesi için barlar var.


- kurallara çok önem veriyorlar, yolcu otobüsleri 9'dan sonra kontak kapatmak, belli bir saatten sonra mola vermek zorunda. otelden taksi çağırdık, önce üç kişiydik, iki kişi daha eklendi, taksi şoförü gelince bizi kabul etmedi, "siz 3 kişi dediniz, 5 kişi alamam; 5 kişilik araç istiyorsanız yeniden taksi çağırmanız gerekir." dedi. gelip gitme bedeli olarak da 5 euro istedi.

- insanların çoğu ingilizce bilmiyor; ispanyolca bilmiyorsanız yerel halkla anlaşmakta zorlanabilirsiniz.

- barcelona'da her yerde katalanca, ispanyolca ve ingilizce yazıları alt alta görebilirsiniz. birçok evin balkonunda katalan bayrağı vardı.

- yemekler türkiye'dekiyle aynı fiyatlarda hatta daha ucuz bile denebilir.

- insanlar küçük kafelere girip, toplu olarak görüşmeye bayılıyor gördüğüm kadarıyla. kek, kurabiye, ekmek tarzı ürünler satan yerler çok popüler.

- kışın ortasında bile kadın, erkek yollarda koşuya çıkmış bir sürü insan var, spor yapıyorlar, fitler.

- güzel giyiniyorlar, hoş, şık bir tarzları var.

Barcelona

- köpeğini yürüyüşe çıkaran çok insan gördüm ama yollarda başıboş bir kedi ya da köpeğe rastlamadım.

- barcelona'da dolaşırken bir sürü spor lisesi olması dikkatimi çekti; çocuklar hafta sonları bile antrenmana geliyordu; spor liseleri çok modern ve bakımlıydı. spora çok önem verildiği belli oluyor.

- okulların genelde dış bahçesi yok, iç avluları var ve hafta sonu bile açıktı. anne babalar çocuklarını hafta sonu okulun oyun alanında oynatmaya getirebiliyorlardı. küçük çocuklarıyla futbol oynayan anneler, basketbol oynayan babalar gördüm.

- halk otobüslerinde telefon şarj edilebilecek usb girişleri vardı ve otobüs şoförü açıp müzik dinleyebiliyordu ki, bence hoş. o işi yapıp da müzik dinleyememek insanı daha çok gerer diye düşünüyorum.

- metroda her an karşınıza dans eden, şarkı söyleyen birileri çıkabiliyor.

- yeşil alan, parklar fazlasıyla var ve caddeler çok geniş. binalar genel olarak çok estetik ve mimariye aşırı önem verilmiş.

- çocuklarını, bebeklerini gezintiye çıkarmış çok sayıda baba vardı. kadın-erkek eşitliği anlayışının hakim olduğu hissediliyordu.

Madrid

- insanlar pek sigara içmiyor gördüğüm kadarıyla ama barcelona'da her yer esrar satan dükkan dolu, amsterdam'dan beter durumdaydı ortam. madrid'te esrar kokan insanlar olsa da satan dükkana rastlamadım.

ekşi sözlük'ten gelen mesajlar üzerine ekleme: satılan madde esrar değil, cbd yani kenevir yağı imiş, cehaletimi mazur görün.

- siesta olayı doğru sanırım. birçok iş yeri 2-5 arası kapalı.

- barcelona'da olimpiyat (1992 barcelona olimpiyatları) nedeniyle yapılmış stadlar var ve açık, isteyen gezebiliyor. camp nou'yu da görmek istedik ama yıkılıp yeniden yapıldığı için inşaat halindeydi, barcelona da maçlarını şehirdeki diğer stadlarda yapıyormuş. barnabeu'ya da gittik, onun da çevresinde tadilat vardı ama 25 euro'dan başlayan ücretlerle gezmenize izin veriyorlardı, biz hediyelik eşya satan mağazalarını gezip çıktık.