Gemi Kurtarma İşi Yapan Birinden: Boğazdaki Yalıya Çarpan Gemi Neden Duramadı?

Geçtiğimiz Cumartesi günü (7 Nisan) bir kuru yük gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçerken teknik bir arıza sebebiyle duramayıp Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'na çarpmıştı.
Gemi Kurtarma İşi Yapan Birinden: Boğazdaki Yalıya Çarpan Gemi Neden Duramadı?


sözlük yazarı co2s2, işin erbabı olarak olayı aydınlatmış

geminin dümeni kitlenmiyor, geminin ana makinesi, yani motoru duruyor. motor durunca, yani pervane durunca, gemi dümen dinlemez. böyle gemilerde dümen sadece pervane çalışırsa işe yarar. yani araba gibi değil, arabada motor çalışmasa bile direksiyonu çevirince araba döner ama gemilerde pervanenin arkaya ittiği suyun yönünü değiştirerek dönüş sağlanır. pervane duruyorsa dümenin etkisi olmaz.

10 yıldır gemi kurtarma işi yapan birisi olarak pratikten bilgi vereyim. gemilerin dümenleri it gibi kitleniyor, öküz gibi kitleniyor. dümeni hareket ettirmek için 3 ayrı yedek sistem oluyor ama nasıl oluyorsa, hepsi kitleniyor. boğazda bile sürekli oluyor. kaç kere facianın eşiğinden dönüldü, kaç kere yalıların 5-10 metre önünde durdu gemiler, kimsenin haberi yok.

bir de yine en sonda yazılmış, kaptanın bireysel hatası değil. problemle kaptanın alakası yok, teknik bir sorun sonuçta.

ama çözüm yolunda kaptan adım atamamış, mala bağlamış. vurmasını engelleyecek yöntemler vardı. yapamamış.