Genellikle Hiçbir İyilik Düşünmeyen ve Yeraltında Yaşayan Şeytani Kara Elf Irkı: Drow

Drow nedir? Türleri nelerdir? Tolkien'in beyaz, zarif ve iyi elflerinin aksine siyah tenli ve habis niteliklere sahip, Dungeons and Dragons (Zindanlar ve Ejderhalar), daha da özelleştirirsek Unutulmuş Diyarlar evreniyle ünlenen alternatif elf ırkıyla tanışın.
Genellikle Hiçbir İyilik Düşünmeyen ve Yeraltında Yaşayan Şeytani Kara Elf Irkı: Drow

drowlar... fareun'un belki de en çok korkulan ırkıdır kendileri. underdark'ta yani karanlıkaltında, diyarların altındaki ölümcül, sessiz ve karanlık mağaralarda yaşarlar. tabii hep burada yaşamıyorlardı, eskiden nefret ettikleri yüzeyde ve yüzey elfleriyle yaşıyorlardı. şimdi onların tarihlerine bir bakalım.

drow tarihi

diğer elfler gibi onlar da doğuştan torilli değildi. fareun'a göç ederek geldiler ve en çok da güney faerun'un tropik ormanlarına yerleştiler. çok büyük imparatorluklar kurdular. bunların da en ünlüsü ilythiir idi. bildiğimiz kadarıyla bu güçlü ülkeyi hırs ve zalimlik bürüdü ve diğer güney faerun kentlerine saldırmaya başladılar. bu da ilk "crown war" savaşını başlattı.

savaş uzun yıllar sürdü. "crown war"ların dördüncüsünde lloth yardıma geldi. elfler yeniliyordu... elfler ilythiir elflerine savaş sırasında "dhaeraow" ismini taktılar. eski elf dilinde gölgenin yüzü, gecenin kalbi ya da hain anlamlarına geliyordu. daha sonra bu kelime zamanla drow oldu. drowlar lloth'un da yardımıyla elfleri yendiler. lloth yüzeye karanlık bulutlar indiriyordu. zafer drowlarındı ama corellon larethian ve yoldaşları drow topraklarındaydı ve kötülüğün kaynağını arıyorlardı, buldular da. corellon larethian lloth ile yüzleşti ve kazandı. lloth'un yenilgisi gün ışığını doğurdu ve drowlar yüzlerini ışıktan çevirdiler. gölgeyi ışığa seçer oldular. lloth abbys'in derinliklerine gömülünce drowlar da yeraltına sürüldü.

yüzeyden sürülüş drowların savaşa yatkınlıklarını değiştirmedi. her zaman savaşacak birileri vardır. cücelerle savaşmaya başladılar. kesmedi, yüzeye baskınlar yaptılar ve sonunda kendi aralarında savaşmak adet oldu. bir drow şehrinde herkes daha yüksek mevki için savaşmaya başladı. kaos ortamı ve bu da kaos tanrısı lloth en çok sevdiği şeydi. kısaca drow tarihi böyle... şimdi drowlarla ilgili geniş bilgi verelim.

görünüşleri

derileri siyah saçları ise beyaz, gümüş ve bazen sarı olabiliyor. gözlerine ışık vurduğu zaman kırmızı oluyor. diğer zamanlar pembe, gümüş ve mavi gözlere sahipler. diğer elflerden daha kısa ama daha çeviktirler. kadın drowlar daha güçlü ve büyüktür.

kişilik

"aşk" ve "merhamet"in dillerinde olmayan bir ırkta kişilik aramak zordur. genelde hepsi zalim, açgözlü, hırs ve nefret dolu olurlar. çocuklarına başkalarındaki acıdan mutlu olmayı öğreten bir ırktır. kısaca psikopattırlar. acıma duygusunu zayıflık ve zayıflığı da ölüm olarak nitelendirirler. yüzey elfleri başta olmak üzere diğer tüm ırklardan nefret ederler. karanlık yöntemleri ve sadistlikleri her ne kadar iyi karşılanmasa da onları güçlü yapan budur. benim en sevdiğim ırk olmaları da içlerindeki nefret ve vahşet duygusundan kaynaklanır zaten.


akılsal ve fiziksel nitelikleri

diğer elfler gibi çeviktirler, aynı zamanda fiziksel güç bakımından da zayıf değildirler. karanlıkta uzun yıllar yaşadıkları için gözleri de bu karanlığa uyum sağlamıştır. ısıya duyarlı gözleri sayesinde karanlıkta da avlanabilirler. ama gözlerinin bu değişimi onları güneş ışığına karşı hassas yapmıştır. en düşük seviyedeki bir drow bile basit büyüler yapabilir. düşmanına karanlık küre oluşturmak ve ya ışık oyunları yapmak gibi. drowlar genellikle uyumazlar. günde dört saatlerini transa ayırırlar. gözleri açık olabilir ama bu esnada bilinçsizdirler. uyuyabilirler ama sadece isterlerse. ender bulunan ve yüzeye kaçan drowlar ise uyumayı tercih ederler çünkü trans sırasında anıları canlanır ve bu drowların da iyi anıları yoktur.

hayat devirleri

hamilelik ve doğum: diğer elflere nazaran daha verimlidirler.hayatları boyunca 10'a kadar çocuk doğurabilirler.ikiz doğumlar olabilir hatta üçüz ama lloth'a inanan drowlar üçüncü erkek çocuklarını o'na kurban ederler.

çocukluk süresi: yürümeye ve konuşmaya sekiz yaşında başlarlar.çocukluk dönemi 19 yaşına kadar sürer ve bu dönemde genç bir rahibenin yönetmeliğinde yaşar.rahibeler çocuklara drowların vahşi yöntemlerini ve dinlerini bu dönemde öğretir.ayrıca bu dönemde basit büyülerde öğretilir.öğretme tekniği hep aynıdır.öğrenmeyen cezalandırılır.eğer çocuk öğrenmemeye devam ediyorsa öldürülür.

gençlik dönemi: yirmi ve seksen yaş arası genç olarak tabir görür. bu yaşlarda drow kendine bir hoca bulmalıdır. drizzt ve zak gibi. hocasının yanında yeterli vakit geçirince yani hocası onun hazır olduğu kararını verdiğinde akademiye ya da büyücü okuluna giderler. kadın drowlar ise rahibelik okuluna ama sadece soylu bayanlar.

drow kültürü

drow kültürünü anlamanın yolu drow dinini anlamaktan geçer, çünkü drow toplumunda din drow hayatını yönetir. drowların asıl tanrısı lloth'dur. kaos tanrıçası, kimilerine göre manyaktır. kendisine tapanlara birbirlerini öldürmeyi, kurban etmeyi emreder ki sadece en güçlü ve en kurnaz olanlar ona hizmet etmek için yaşasın.

kaos ve yıkım onun için içecek ve yiyecek gibidir. aşk ve güven kelimelerini drow dilinde bulamazsınız. arkadaşlıklar sadece kişsel kazançlar üzerine kurulur, asla güvenle olmaz.

drow yaşam tarzında 6 önemli prensip

1. drow toplumu gruplara göre kurulur. ilk sırada soylular, sonra tüccarlar sonra sıradan halk. drow halkı her zaman kendi pozisyonlarını yükseltmek için diğerlerini yok ederler. kendilerini lloth'un gözünde büyütmek için mevki çok önemlidir.

2. lloth her zaman yönetir. tüm drowlar ona tapmalıdır. tapmayanların sonu bellidir: ölüm.

3. cinayet ve yıkım yaygındır. mevki yükseltmek için gereklidir bunlar. başka bir evi yıkmak, tüm soylularını katletmek mevki getirir. rahibeler de kendi aralarında yükselmek için cinayet işlerler, tıpkı bir evin 2 oğlu arasında olabileceği gibi. (house do'urden)

4. kadınlar her zaman erkeklerden yüksek mevkidelerdir. en aşağı seviyedeki bir kadın bile en yüksek mevkideki erkekten yüksektir. erkekler sadece savaşçı ve büyücü olabiliyorken, kadınlar lloth'un gözdeleri yani rahibeleri olabiliyor. rahibeler tanrılarında aldığı gücü erkekleri köle yapmakta kullanır. böyle olmasına rağmen bir zamanlar erkeklerin gücü elinde tutacağı gibi bir fikir atılmadı değil ama erkeklerden herhangi bir hareket gözlenmedi, sadece fikir olarak kaldı.

5. diğer ırklardan nefret ederler. özellikle de faeri dedikleri yüzey elflerinden. eğer bir drow acı çekerse ona bunun için yüzey elflerini suçlaması öğretilir. küçük yaşlarda bu nefret çocuklara aşılanır.

6. kölelik. diğer düşük ırkları köle yapmak özellikle goblin, kender gibi aptal olanları yaygındır. kölelrin genel kullanım alanı savaşlarda önden köleleri salmak ve düşman ordusunu zayıflatmaktır. bir evin korunmasında da en öndedirler. 1000 hatta 10000 köle bir drow kadar değerli değildir.


yüzey drowları

yüzeyde yaşayan drowların sayısı gittikçe atmaktadır. daha çok eski elf yerleşimleri olan cormanthyr ve mir ormanına yerleşirler. genelde daha zengin olmak için yüzeye giderler ama aralarında drowların şeytani hayatlarında kaçanlar da vardır. house jaelre yüzeydeki en güçlü drow topluluğudur. her gün elf şehirlerini basmakta ve yağmalamaktadırlar. en ünlü yüzey drowlarından biri tabi ki de drizzt do'urden'dir. shindia darkeyes yarım-drow lloth'a değil xanathar için çalışır, malakuth tabuirr, drow tüccar, vhearun'a tapar, yüzeydekilere drow silahları ve zırhları satar ya da güzel elf ve insan kızlarıyla takas eder :)

büyülü eşyaları

house sembolü:

zincirler beraber takılan metal takılardır.üzerinde drow'un soylu evinin sembolü vardır. drow üzerinde bunu taşıyorsa bulunabilir, ayrıca üzerine genelde bazı büyüler yerleştirilir.

örümcek maskesi: sadece lloth'un gözünde en yüksekte olanlara verilir. takıldı mı sadece wish büyüsüyle çıkarılır. kullanıcısına bazı özellikler verir.

piwafwi: drowların siyah pelerinleri, gölgelerde saklanma yeteneğini verir.

drow tanrıları

lloth: lloth, örümcek kraliçe bencil ve canidir.dünyasında sadece kendisine yer vardır. inanlarını her zaman bir kaos ve kargaşa içinde tutar, böylece en güçlü ve akıllılar ona hizmet edebilir. lloth’a inananlar için en önemli varlık örümcektir. bir örümceğe zarar vermenin sonucu ölümdür. lloth en saygın inananlarına zehirli bir örümcek verir. bunun nedeni onu korumak olsa da aynı zamanda onu gözetlemektir. bir drow'un lloth’un hediyesi tarafından öldüğü çok olmuştur. lloth kocaman siyah bir örümcek şeklindedir. bu şeklini inanılmaz güzel bir drow kadınına dönüştürebilir. bu iki şekili istediği zaman karıştırabilir -örümcek bedeni ve güzel bir drow kafası- her formda da korkulması gereken biridir. eğer yardımına ihtiyaç olunursa, yardım isteyeni savaş yetenekleriyle donatır ya da abyss’den bir yaratığı yardımına gönderir. lloth’un rahipleri (rahibeleri) kadınlardır. rahibe gerçek gücü lloth'ta bulur ve her zaman ona tapınır, lloth’un gözünden düşmemek için her şeyi yapar.

eilistraee: eilistraee iyi drowların tanrıçasıdır. yüzeye dönmek isteyen drowların çoğu ellistraee’ye tapar. simgeleri şarkı ve güzelliktir. şeytani drowlara çabuk sinirlendiği dışında fazla bilinmez. genellikle uzun parlayan saçlı uzun bir drow kadını olarak şekil alır. rahibeleri gene kadınlardır ama bu sefer herhangi bir ırktan olabilir. rahibeleri bir enstrüman taşımak zorundadır (flüt vs.)...

ergosal: ergosal drowların yalan ve ihanet tanrısıdır.avatarı soylu ve zengin giyinimli bir drow erkeği seklindedir. pandemonium mağaralarında bulunur ama sarayını devamlı taşıdığı için yeri belli değildir.güvenilmez bir tanrıdır.rahipleri bile ona güvenemez.rahipleri asla “true seeing” büyüsü yapmazlar çünkü ortaya çıkacak yalanlar onları delirtebilir.

forbeo: ölümün tanrısı aynı zamanda dünyanın yaratıcısıydı. takipçileri gerçekten kötüdür.(saf kötülük) aynı zamanda forbeo olmasaydı drowlarla yüzey elfleri arasındaki savaşta hiçbir drow kurtulamazdı. forbeo canlı ruhların kurban edilmesini gerektirir. drowlar da bir savaştan önce ona ruh kurban ederler.

ghaunaduar: eilistraee’den bile daha az bilinir. takma adı gizlenendir. tahmin edilemez bir tanrıdır. avatarı mor kolları olan bir sıvı halindedir. inananları genellikle lloth’un gözünden düşmüş olanlar ya da zor duruma düşenlerdir. tek ihtiyacı olan kurbanlardır.

vhaeraun: hırsızlık tanrısı. lloth’un tersine inanları arasında eşitlik vardır. kadınlar erkeklerden yüksek değildir ama rahipleri erkeklerden oluşur. vhaeraun’un şekli çok gariptir. saçları ve gözleri renk değiştirebilir (kızgınken kırmızı vs.)... vhaeraun tüm elfleri tekrar bir arada toplamak istemektedir. sadece drow'ları değil yüzey elflerini de sever ve elfleri diğer tüm ırklardan üstün görür.

kiriansalee: intikam tanrıçası, bütün yürüyen ölülere (undead) ve thatanos’a hükmeder. rahipleri ona geceyarısı dua ederler.tüm rahipleri aynı zamanda ölüm büyücüleridir (necromancer) ve genellikle kendilerini yürüyen ölülere çevirirler.