George R.R. Martin'in Winds of Winter'ı Çoktan Bitirdiğini İddia Eden Mantıklı Bir Fan Teorisi

George R.R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin (Game of Thrones) uzun süredir beklenen kitabı Winds of Winter'ı çoktan yazmış olabilir mi? Öyleyse neden yayınlamayı bekletiyor? Sözlük yazarı "lifeinvader", bunun hakkında güzel bir tahmin yürütmüş.
George R.R. Martin'in Winds of Winter'ı Çoktan Bitirdiğini İddia Eden Mantıklı Bir Fan Teorisi
George R. R. Martin fotoğrafı: Cage Skidmore

the winds of winter... dün akşam eve yürürken aklıma gelmişti. şimdi ben müthiş bir şey sallayacağım. bakın, peşin peşin söylüyorum, herhangi bir izlenimim yok, herhangi bir kaynağım da. hala da kaynak vs. diye ısrar ederseniz oturma organımı işaret ederim. o yüzden "ne diyor lan bu" diyebilirsiniz, kaale almayabilirsiniz, gayet de haklı olursunuz.

lakin bir dinleyin bu kardeşinizi, içime doğdu, hissettim.

şişko kindar...

her şey game of thrones'un 5. sezonu ile başladı. bu sezon dizi kronolojisinde çok önemli, çünkü o d&d denen ikiz dingillerin şişkonun yolundan saptığı, a song of ice and fire serisinin 4. kitabının (a feast for crows) birçok bölümünün (özellikle dorne ve iron islands bölümlerinin) çöpe atıldığı bir sezondu.

D&D: Senaristler David Benioff ve Daniel Brett Weiss.

itirazlarını dile getiren şişkoyu dingiller bu noktadan sonra yavaş yavaş projeden çıkarttılar. her sezon bir kez verdikleri bölüm yazarlığını koltuğunu bu sezon vermediler, hiçbir b.ku da kendisine danışmadılar. bu sıkıntısını takribi yıllarda birçok platformda anlatmışlığı da var. şişko resmen kendisinin ürettiği ustalık eserinden dışlanıyordu.

şişko kırgın...

sezon ilginç bir şekilde başarılı oldu. öylesine ki, şişkonun yaşadığı tüm bu olaylar ödüllendirilmeye başlandı. dizi 67. emmy ödülleri'nde 24 dalda aday oldu, en iyi drama dahil 12 dalda ödül alarak rekor kırdı.

şişko şaşkın...

üstüne bir de dingillerin "outstanding writing for a drama series" dalında ödülü kapması bardağı taşıran son damlaydı. "en iyi yazar sen değilsin martiiiin, bak elimizdekine hele*" diyerek şişkoyu kızdırdılar.

şişko kızgın...

dedim ya, "ustalık eseri" diye. şişkonun ampuller birden yandı, "bu iki gerzek benim eserime çöktüler, kitabı da seriyi de ben yarattım, ekmeğini bunlar yiyorlar. o halde kalan kitapları nah bunlara veririm, spoiler vs. de yok, s.k gibi kalsınlar" dedi. aslında 2011'den beri yazımını yürüttüğü kitabını bu salaklardan gizledi. şişkonun verdiği konular ve çıkmış kitaplar bitti, dizi de 6. sezonda tökezlemeye başladı. şişkonun hodor ve jon snow spoiler'ları ile biraz ayakta durmayı başardı ama 7. sezon itibarı ile roket gibi yere çakıldı. şişko olmadan ikiz dingillerin ne kadar boş oldukları ortaya çıktı. lost'tan sonraki en rezil dizi finallerinden biri yapıldı. öyle ki herkes son 3 sezonu unutmaya, hiç yaşanmamış yapmaya hazırdı. dingiller linç edildi, star wars dahil tüm projelerinden atıldılar. artık gözler şişkoya çevrilmişti. hikayenin finali bizzat yaratıcısı tarafından yapılacaktı, tıpkı olması gerektiği gibi. şişkonun da istediği gibi.

şişko mutlu...

aynı zamanda da temkinli. halihazırda senarist, yapımcılar ve hbo ile yapılan yüklücene meblağlı anlaşmalar var. dizi başlarken hikayenin şişko tarafından bitirileceği umuluyordu. onun yerine asıl oyunu şişko oynamıştı. hbo burnunun ucundaki littlefinger'dan habersizdi. bu oyun asla ortaya çıkmamalıydı.

şişko beklemeli, vakit geçirmeli. attığı kazık anlaşılmamalı. house of the dragon ile yapımcı ve hbo tarafı yatıştırılmış gözüküyor. hbo'nun seri evreni ile ilgili başka planları da var. e 2024 itibarı ile game of thrones'un finalinin üzerinden tam 5 yıl geçmiş oluyor. sanki artık bazı şeylerin ortaya çıkmasının zamanı geldi.

işte ben diyorum ki the winds of winter şişkonun (george martin) yazıp bitirdiği kitaptır. hem de yeni falan değil ha, çok öncesinden bitirdi kitabı şişko.

dahası, şu anda ne yapıyor biliyor musunuz?

a dream of spring'i yazıyor. 2-3 sene içerisinde bunu da çıkarıp spot ışıkların altında bir yıldız olarak veda edecek bize şişko. perdeler kapanırken de hepimiz tüm bu "oyunu" unutup kendisini ayakta alkışlayacağız.

dediğim gibi, bu da benim komplo teorim olsun. sadece paylaşmak istedim.

bu yazının sahibi umutlu...