Gerçek Etten Ayırt Edilemeyecek Kadar İyi Etsiz Et Üreten Şirket: Impossible Foods

2011 yılında Kaliforniya'da kurulan Impossible Foods adlı yemek şirketi, vejetaryen ve veganlar için gerçek et tadında bitkisel kıyma ve köfte yapıyor.
Gerçek Etten Ayırt Edilemeyecek Kadar İyi Etsiz Et Üreten Şirket: Impossible Foods
Fotoğraflar: Impossible Foods

impossible foods, bu sene 300 milyon dolar daha yatırım alarak değerlemesini 2 milyar dolara çıkarmış.

vejeteryan ve veganlar için gerçek et tadında bitkisel köfte/kıyma yapıyor. en bilindik ürünü impossible burger ama impossible tacos, chili cheese fries, empanadas, köfte, pizza ve döner, evet döner de var. özetle, kıyma kullandığınız her yemekte kullanabiliyorsunuz.


ürün, etten farklı olarak geliştirilebilir bir şey olduğundan 2019 itibarıyla güncel sürümü olan v2.0 satışta. 113 gramlık (4 oz) bir köftesi bir önceki sürümüne göre 50 kalori daha az, 240 kalori. aynı şekilde yağı ve tuzu da azaltılmış.


içinde ne var da et tadı veriyor derseniz: esasen et tadını veren şey soya leghemoglobini

başka ne var derseniz: su, soya proteini konsantresi, hindistan cevizi yağı, ayçiçek yağı, doğal aromalar. ayrıca %2 veya daha az olmak üzere: patates proteini, metil selüloz, maya özütü, cultured dextrose (kültürlenmiş glikoz/bakteriyle fermente edilmiş şeker), modifiye nişasta, tuz, soya proteini izolatı, karışık tokoferol(e vitamini), çinko glutonat, tiamin hidroklorür (b1 vitamini), sodyum askorbat (c vitamini), niasin, piridoksin hidroklorur (b6 vitamini), ribofilavin (b2 vitamini), b12 vitamini.


hamburgeri çok yaygınlaştı; şu an umami burger, gott's roadside gibi amerika'da bilindik zincir restoranlarında var, ayrıca lokal mekanlarda da kolaylıkla bulabilirsiniz. bitti mi? bitmedi. burger king de ağustos 2019 itibarıyla impossible whopper servis etmeye başladı. impossible burger'ın yaygınlaşma hızı o kadar yüksek ki talebi karşılamakta zorluk çekiyorlarmış.


her ne kadar impossible foods'un ürünü vegan olsa da restoranların tercihine göre hamburgere koydukları yumurta, bacon, mayonez gibi ürünler nedeniyle menüdeki hali vegan ve hatta vejeteryan olmayabiliyor, bazı restoranlarda bunun için menüde uyarılar bulunmakta.


ben şu ana kadar sadece hamburger ve döner denedim. umami burger'ın impossible burger'ını beğendim, gerçek etten ayırt edemedim lezzeti. yetmezmiş gibi, umami burger'ın normal hamburger köftesinden daha güzel geldi tadı.


dönerini de wursthall'da deneme fırsatı buldum, vasattı ama vejeteryan/vegan olsam yeterli bulurdum.

Tatlı, Ekşi, Tuzlu ve Acının Yanına Resmi Olarak Eklenmiş Beşinci Tat: Umami