Gerçek Kimliği Belirlenemeyen Kişiler İçin Kullanılan John Doe Nereden Geliyor?

ABD'de kimliği belirlenemeyen erkek cesetler veya yasal sebeplerle gizli tutulması gereken bazı kişiler için John Doe kalıbı kullanılıyor.
Gerçek Kimliği Belirlenemeyen Kişiler İçin Kullanılan John Doe Nereden Geliyor?

john doe; abd'de gerçek kimliği belirlenemeyen erkek cesetler veya bazı yasal sebeplerle (mahkemelerdeki gizli oturumlar gibi) gizli tutulması gereken kişiler için kullanılan bir kalıp. kadınlar için ise jane doe kullanılıyor. etimolojisi ise biraz ilginç, nispeten magna carta'ya kadar uzanıyor.

magna carta'ya göre, yasal işlemler için iki şâhit gerekiyor. bu kişiler de kim olduklarını gizlemek için takma isimler kullanıyor. toprak sahibi - kiracı davalarında ise en çok kullanılan isim john doe oluyor. davalı olan toprak sahibi ise richard roe olarak geçiyor.

john ve richard gibi isimlerin neden seçildiği malûm; oldukça yaygın isimler. ancak doe ve roe'nun neden seçildiği bilinmiyor. doe, dişi geyik anlamına geliyor. geyik için daha az bilinen bir terim olan roe, aynı zamanda balık yumurtası için kullanılan bir isim. dolayısıyla etimolojik kökenine dair 'mantıklı' bir şey bulunamıyor. ayrıca john doe'nun bir kişiye ait bir isim olmasına ise pek ihtimal verilmiyor.

kaynak