Gergin Anlarda En Sinirli İnsanları Bile Sakinliğimizi Koruyarak Nasıl Alt Edebiliriz?

Tartışmalarda sakin kalabilmek çok önemli. Bunu, ''swordlord''un entry'sini okuduktan sonra daha iyi anlayacağınıza eminiz.
Gergin Anlarda En Sinirli İnsanları Bile Sakinliğimizi Koruyarak Nasıl Alt Edebiliriz?
iStock.com


şiddetli hiddeti (gazap) psikolojik bakımdan ele alırsak iki kelimeyle özetlenebilir: enerji artışı.

bu psikolojik durum kişiyi, fizyolojik sahada kendine has bazı tepkiler uyandırır:
damarlarda şişme, seste çatlaklık, vücudun her an atılmak istercesine titremeye başlaması. uzun vadede kadınlarda süt kesilmesine kadar ilerleyebilir.

belirtilerin ortaya en çok çıktığı zaman, kişinin kendini güvende hissetmediği anlardır.
eski psikologlar bunu ''kısa süreli delilik'' olarak da adlandırmışlardır. kişi kendini güvende hissettiği zaman gittikçe etkilerini kaybeder. heyecanın bir üst evresidir.


peki bu bilgiler benim ne işime yarayacak?

trafikte, evde, iş yerinde ve bunun gibi sosyal ortamlarda tansiyonun arttığı vakitler etrafınızdaki insanlarda yukarıdaki belirtileri görürseniz, üstünlüğü ele almanız kolaylaşır.

nasıl mı?

dediğim gibi eğer bir tartışmada gerçekten haklı olan taraf sizseniz ve karşınızdaki insanda yukardaki belirtileri görürseniz kontrolü ele almak tamamen sizin sakinliğinize kalır. vicdan duygusunu kaybetmemiş sinirli insanlar sizinle tartışırken sakinliğiniz yüzünden size asla ama asla saldırıda veya temasta bulunamaz.


insan kendini ortada hiçbir sorun kalmadığında güvende hisseder ve gazabın etkisinden kurtulur. siz koruduğunuz sakinliğinizle karşı tarafın sorunlarına mantıklı cevaplar verip onu ikna ederseniz duygu patlamalarına sebep olursunuz. duygu patlamalarına örnek olarak ağlamayı verebiliriz.

duygu patlamalarımıza sebep olmamız ise karşı tarafın beynine giden kanın azalmasından ötürü dediklerinizin doğruluğunu kişinin yeteri kadar idrak edememesidir.

velhasılıkelam özet geçersem, en sinirli insanları bile sakinliğinizi koruyarak deli edebilir. onların bu zaaflarından yararlanarak her türlü tartışmadan (haklı olduğunuz sürece) üstünlüğünüzü kaybetmeden alnınızın akıyla çıkabilirsiniz. 

tek yapmanız gereken sakin olmak.