Gerilim Türünde 1 Numara Olan İspanyol Sinemasının En İyi 15 Gerilim Filmi

Gerilim dendiğinde İspanyollar, Güney Kore ile birlikte bu işin ustasıdır. İşte durumun neden böyle olduğunu anlamanızı sağlayacak nefis gerilim filmleri.
Gerilim Türünde 1 Numara Olan İspanyol Sinemasının En İyi 15 Gerilim Filmi

gerilim türü dendiğinde akla gelen ilk ülke sineması, kesinlikle ispanyol sinemasıdır (diğer bir ülke ise güney kore). özellikle 2000'li yıllarda çektikleri birbirinden güzel ve insanı diken üstünde tutmayı başaran filmleriyle gerilim türünde ispanyollar hakiki bir marka olmayı başardılar. şimdi gelin bu filmlerden bazılarına bir göz atalım.

15) el cadaver de anna fritz (2015)

pau, morgda çalışan bir hastane görevlisidir. bu işi sayesinde morga getirilen güzel vücutlu ölmüş kadınların bedenlerini de sapıkça seyretme imkanı bulur. bir gün morga oldukça güzel olan anna fritz isminde genç bir kadın getirilir. bu kadının vücudundan fazlasıyla etkilenen pau, genç kadının resimlerini çekip bunları arkadaşlarına atar. arkadaşlarının da morga gelmesiyle birlikte işler hiç istenmeyen bir yere gidecektir.

14) musaranas (2014)

1950'li yıllarda madrid’de bir apartman dairesinde yaşayan montse, çocukluğundan kalma travmaları atlatamamış tuhaf kişilikli bir kadındır. dairesinden dışarı adım atamayan ve erkeklerle arası pek iyi olmayan bu kadın bir gün evine carlos isminde ayağından yaralanmış ve aynı zaman da komşusu olan bir adamı almak zorunda kalır. montse'nin bu adama karşı ilgi duymaya başlamasıyla birlikte işler şiddet dolu bir hal almaya başlayacaktır.

13) la habitacion de fermat (2007)

cube (1997) tarzı sizi gerim gerim gerecek bir film beklemiyorsanız ve az biraz matematik seviyorsanız bu film tam size göre. "cube" örneğini vermemin sebebi bu tarz filmlerin genelde "cube" filmiyle kıyaslanıyor oluşu. "fermat's room", "cube" filmi kadar şiddet içermiyor; ancak bu dört kişinin yavaşça kapanmakta olan bir odadan kurtulabilmek için cevaplarını bulmaları gereken bazı matematik soruları bulunmakta.


12) el bar (2017)

madrid'te bir kafede, iki kişi bilinmeyen bir keskin nişancı tarafından kafeyi terk ederlerken öldürülür. bunun üzerine korkuyla kafeye hapsolan bir grup insan sadece keskin nişancıyla değil kendileriyle de mücadele etmek zorunda kalacaklardır; çünkü içlerinden biri yüzünden ölmek zorunda olduklarını düşünmektedirler.

11) el hoyo (2019)

"the platform" filmi, pandeminin başında netflix'te gösterildiği dönemde kelimenin tam anlamıyla büyük bir ses getirmişti. hakkında sayfalarca zihin açıcı yorum yapıldı. sanırım bir devam filminin veya ingilizce yeniden çevriminin gelme olasılığı da masada duruyor.

10) la piel que habito (2011)

ünlü ispanyol yönetmen pedro almodovar'dan eşine az rastlanır türden bir gerilim filmi. plastik cerrah robert ledgard, kızını kaybetmesinin ardından akla hayale gelmeyecek bir intikam planı yapıp uygulamaya koyulmuştur. almodovar'ın bu filmiyle, fransız sinemasının kült korku ve gerilim filmi les yeux sans visage (1960) filmine bir saygı duruşunda bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim.

9) durante la tormenta (2018)

2014 yılında, vera roy ve david ortiz çifti taşındıkları evde eski bir televziyon seti ve birkaç video bulurlar. videoları yıllar önce aynı evde yaşamış nico isimli bir çocuk çekmiştir. gece yarısı vera yine nico'nun çektiği kasetleri izlerken nico ile iletişime geçebildiğini fark eder. fakat bu mucizevi iletişim, onun hayatında da istenmeyen sonuçlara yol açacaktır.

8) contratiempo (2016)

rahatlıkla ispanya'nın hitchcock'u diyebileceğimiz ünlü yönetmen oriol paulo'nun tüm dünyada artık tanınır bir yönetmen haline gelmesini sağlayan filme sıra geldi şimdi. dikkatsizlik sonucu gerçekleşen bir kaza istenmeyen sonuçlara yol açacaktır. bir kaza, bir cinayete; bir cinayet de böylesi harika bir filme dönüşecektir.

7) mientras duermes (2011)

apartman görevlisi olarak çalışan cesar'ın bu dünyada tek bir gayesi vardır: apartmanda yaşayan kimsenin mutlu olmaması. bunun için de elinden ne gelirse yapmaya hazırdır. fakat diğer apartman sakinlerinin aksine clara isimli genç ve güzel bir kadın cesar'ın tüm uğraşlarına rağmen oldukça mutlu görünmektedir. haliyle cesar, yaptıklarının dozajını artırmaya karar verir.

6) el habitante incierto (2004)

felix, oldukça geniş bir evde yaşayan eşinden yeni ayrılmış bir mimardır. bir gün, evdeki telefonu kullanması için bir yabancıyı eve alır. tanımadığı adamı kısa süreliğine telefonla yalnız bırakıp geri döndüğünde ise adamı bıraktığı yerde bulamayacaktır. adamın evden çıktığına da şahit olmayan felix'in içini bir kurt kemirmeye başlar. acaba yabancı adam hala evde onunla birlikte midir?

5) los cronocrimenes (2007)

orta yaşlı hector, evinin bahçesinden ilerideki ormanı dürbünüyle izlerken genç bir kadının üstünü çıkarıp göğüslerini ifşa ettiğini fark eder. karısı evden ayrıldıktan sonra genç kadının olduğu yere giden hector burada kadını, çırılçıplak bilincini kaybetmiş şekilde yerde yatarken bulur. daha bunlar, başına gelecekler arasında en sıradan olanlarıdır.

4) el cuerpo (2012)

zengin bir iş kadını olan mayka villaverde, bir iş gezisi sırasında kalp krizi geçirip hayatını kaybetmiştir. gayet olağan görünen bu durum, mayka'nın morgda bulunan cesedinin bir gece aniden kaybolmasının ardından içinden çıkılmaz bir gerilime dönüşecektir.

3) los ojos de julia (2010)

görme yetisini yavaş yavaş kaybetmekte olan bir kadın, şüpheli bir şekilde ölen ikizinin ölüm nedenini araştırmaya koyulur. araştırdıkça fark eder ki kız kardeşinin ölümü hiç de düşünüldüğü gibi basit değildir.

2) tesis (1996)

ilerleyen yıllarda muhteşem filmlere imza atacak olan alejandro amenabar'ın ilk filmi. daha 24 yaşındayken çektiği usta işi bir gerilim filmi. angela, görsel ve işitsel temalı tezi için tez hocası profesör figueroa'dan okul kütüphanesindeki en vahşi videoları bulmasında ona yardımcı olmasını ister. ancak, bu amaçla izlediği bir video kaydı onu tehlikeli sulara çekecektir.

1) la cabina (1972)

35 dakikalık kusursuz bir başyapıt. orta yaşlı bir adam oğlunu okul otobüsüne bindirdikten sonra telefon görüşmesi yapmak için hemen yanındaki kırmızı bir telefon kulübesine girer. ancak girdiği kulübede telefonun çalışmadığını ve kulübenin kapısının da sıkıştığını fark edecektir.