Gerim Gerim Geren Netflix Filmi Bird Box'ın Soru İşaretlerini Gideren İncelemesi

Başrolünde Sandra Bullock'un yer aldığı Netflix filmi Bird Box, izleyenleri beğenip beğenmeme konusunda muallakta bırakan filmlerden biri oldu.
Gerim Gerim Geren Netflix Filmi Bird Box'ın Soru İşaretlerini Gideren İncelemesi


filmde olayların sebebi neden açıklanmadı? 

çünkü kadının başından ne geçiyorsa onu izliyoruz da o yüzden. kadın ne yaşıyorsa bizde o kadarını seyrediyoruz. evdeki arabayı çalıp kaçanlara ne olduğunu göstermemeleri de bu yüzden. filmin o kadar yapımcısı, senaristi, yönetmeni cartı curtu isteselerdi bu arabayla kaçanların 2 dk ek bir sahneyle ölümlerini gösterebilirlerdi. neden gösterilmemiş? çünkü kadının yaşadığı kadarını görüyoruz.


peki abi iyi diyorsun da bu olayların hiç mi açıklaması yok? 

var. film bayağı bir şey anlatıyor. kadın, filmin başında anne olmak istemez bir durumda. sıkkın bıkkın, doktor durumun farkına varıp kadına evlat edindirme broşürü veriyor. bunlar laf olsun diye çekilmemiş. kadın, filmin sonunda ormanda çocukları bulmaya çalışırken tam olarak anne olmayı başarıyor. tehlikeyi defetme de biraz bu sayede.

kadının çocuğunun babası yok. belki vardır ama kadın yokmuş gibi hiç bahsini açmıyor. bunu da özellikle yapmışlar. filmin başında ne kardeşi ne de doktor babaya dair laf etmiyor. kadın sorulduğu zaman hiçbir şey söylemiyor. beni terk etti, aldattı gibi bir şeyin kasten koyulmadığı açık. babası olmayan çocuk neye refere edilebilir?

eve gelip, ev ahalisini öldüren ve ölümlerine sebeb olan ölümün temsilcisi olan adam niye çocukları istedi? laf olsun diye mi öyle bir şey yapılmış sizce? kadını öldürmeden evvel neden çocukları istemiş olabilir?


filmdeki ölümlere sebep olan şey, şeytanı ve günahı çağrıştırıyor. "bakın ne kadar güzel, hayatımda daha güzel bir şey görmedim" aynı günahlar gibi özendirici, merak uyandırıcı bir şey. hatta insanları özledikleri insanlarla kandırıyor. filmin başında kadın 10 sene önce ölmüş annesini görüyor ve anne diyerek ölüyor. insanları çekme, kandırma şekli de şeytani tarzda. olay bildiğin kıyamete benziyor zaten. kuran-ı kerim'de kıyamet günü cehennemlik tiplerin direkt yüzlerinden fark edileceğini söyleyen bir ayet vardı. muhtemelen incil'de de vardır. hatta bizim dabbe filmini izlemiş olanlar o filmden dahi hatırlayacaktır. bu heriflerin gözleri ve görünüş itibariyle ayrışmaları doğrudan bunu hatırlattı. 

bunun dışında, filmdeki insanlar için; kötü olana (şeytan veya ölüm x bir şey) karşı koymak, direnmek, psikolojik olarak ayakta durabilmek daha zor olan. bir nevi inanç(nehrin sonunda iyi/güvenli bir yer bulma inancı) ve irade( teslim olmak kolay iken direnmek/teslim olmamak) sınanması üzerine bir yolculuk... çocuklara kapıdan girene kadar boy - girl denmesi. kapı da ayrı bir semboldü sanırım. kuşların da bir anlamı var hatta eminim ki nehirde yolculuk edilmesi dahi bir anlama geliyordur ama ben bilmiyorum. dinler tarihi bilgisi daha yüksek birine sormak lazım veya belki kitabını okumak gerekiyor. kitapta başka ayrıntılar vardır.


sonuç olarak iyi film

bazı klişeler var ama sadece nehirde gözleri bağlı yolculuk ettikleri o tekinsiz atmosfer bile filmi benim açımdan gayet iyi bir noktaya getirdi. özellikle bu türü sevenler için gayet kaliteli bir iş olmuş. dediğim gibi filmin ortalarında bazı klişeler yine mi dedirtiyor ama kendi klasmanında iyi bir yer edinmeyi hak ediyor bence.

Netflix Türkiye'de İzleyebileceğiniz En İyi Dizi, Film ve Belgeseller