Getirileceği Söylenen Yeni AirBnb Düzenlemesi İyi mi, Kötü mü?

AirBnb hakkında yeni düzenlemeler yolda gibi gözüküyor. Artı ve eksileri bir değerlendirelim.
Getirileceği Söylenen Yeni AirBnb Düzenlemesi İyi mi, Kötü mü?

Haber nedir?

Bloomberg haberine göre Türkiye'de son dönemde gündemde olan AirBnb platformu üzerinden yapılan turistik faaliyetlere yeni düzenleme geliyor.

Bloomberg HT'ye konuşan kaynaklar Ekim ayında bu platform üzerinden yapılacak konaklamalar için yeni düzenlemeler geleceğini belirtti.

Buna göre AirBnb yapılan konutta mutlaka yangın merdiveni zorunluluğu getirilecek.

AirBnb yapılacak binaya turizm konutu tabelası asılması şart olacak.

Apartman içerisinde bir daire AirBnb yapacaksa apartman sakinlerinden izin alacak. İzin verilmediği takdirde apartman dairesinde AirBnb yapılamayacak.

Negatif bir yorum böyle

booking.com bile hala kapalı bu ülkede. vatandaşın yararına ne kadar uygulama varsa kapatıyorlar. uber gibi airbnb'nin sonu da kötü olacak belli ki.

ekleme: ekşi sözlük'te özelden "ben tanımadığım kişilerin binaya girmesini istemiyorum." yazmışlar. gerçekten çok komiksiniz. ulan özellikle istanbul'da artık millet karşı komşusunu bile tanımıyor. hele büyük sitelerde kimsenin kimseden haberi yok. eski mahalle kültürü mü var da bütün apartmanı tanımak, kontrol etmek istiyorsun? küçük aile apartmanlarında bir nebze anlaşılır bir istek tamam ama gelip de genelleme yapmayın.

hele benim güneydeki yazlığımı gitmediğim zamanlarda kısa süreli kiraya vermemden sana ne? ister airbnb yaparım ister sahibinden üzerinden kiralarım. gelirimi beyan edip vergisini verdiğim sürece size ne oluyor?

Konuya olumlu bakan birinin yorumları

airbnb düzenlemesi, hükümetin ender verdiği iyi karalardan birisi. neden?

1. istanbul, bodrum gibi yerli ve yabancı turistler için popüler yerlerde kısa dönem kiraya vermek inanılmaz karlı olduğu için para peşinde koşan ev sahipleri buna yöneldiler ve bu da fiyatları inanılmaz yukarı taşıdı.

2. hiçbir düzenleme olmadığı için bu şekilde kiraya verilen evlerde çoğunlukla platform dışına çıkılıp para elden alınıyor, dolayısıyla ev sahipler kuruş vergi vermiyor.

3. bu şekile evler kiraya verildiği zaman çoğunlukla tc kimlik numaraları vs. alınmadığı için aranan kişiler için ideal tatil biçimi olduğu gibi komşular ne üdüğü belli olmayan insanlarla aynı siteyi paylaşmak durumda kalıyor.

4. zaten gelip kısa dönem kaldıkları için geldikleri apartmanların/sitelerin anasını bellemekten çekinmeyen tatilcilerle uğraşmak durumunda kalıyorsunuz. örneğin ailemin oturduğu yerde etraftaki çoğu kişi kısa dönem kiraya verdiği için gelenler için çevre huzuru zerre umurlarında değil, zaten huzur falan da bırakmıyorlar.

5. tatil beldelerinde artık insanlar otele gitmek yerine kısa dönem büyük evler kiralayıp evden çıkmıyorlar. bu da tatil beldelerinde esnafın ve mekanların daha az müşteriden aynı parayı çıkarmaya çalışmasına sebep oluyor. turist siken esnafı takdir edecek halimiz yok tabii ki. ancak esnaf ve mekanlar vasıtasıyla onlarca kişinin cebine girecek olan para nakit, kayıt dışı ve vergisiz olarak ev sahiplerinin cebine giriyor.

umarım bu düzenleme geçer.