Gezip Görmek İçin Genellikle 2 Günün Yeterli Olduğu Tiflis İçin Pratik Bir Gezi Rehberi

Tiflis gezi rehberi nasıl olmalı? Tiflis gezisi maliyeti ne olur? Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e gitmeyi planlıyorsanız orayı henüz yeni gezip gelmiş bir Sözlük yazarının bu notlarından faydalanabilirsiniz.
Gezip Görmek İçin Genellikle 2 Günün Yeterli Olduğu Tiflis İçin Pratik Bir Gezi Rehberi
iStock

tiflis... birkaç hafta önce bilet fiyatlarını çok ucuza bulunca hemen aldım hafta sonu için ve dönerken iyi ki sadece 2 günlüğüne geldim dedim, çünkü tiflis için bana yetti de arttı! birkaç konuda öneri ve bilgi bırakıp gideceğim:

- vizesiz kabul ediyor fakat gitmeden önce bir form dolduruyorsunuz ve onay maili geliyor. formun sonunda pcr test ya da aşıların tam olması gerektiği yazıyor; gürcistan'ın kendi sitesinde ise haziran ayından itibaren aşı ve pcr test zorunluluğu kalktı diyor. kafanız karışmasın, hiçbir şey sorgulamıyorlar geçerken. en fazla sordukları ilk defa gelip gelmediğiniz oluyor, en azından benim gördüklerim böyleydi. soru sormadan bile geçirdikleri oldu.

- gece uçuşlarını almayın derim, fiyatları biraz daha ucuz oluyor ve internetten bakınca da geceye kadar 37, geceden sabaha da 137 numaralı otobüsler şehir merkezine gidiyor bilgisi var, tiflis'in kendi sitesi ise açılmıyor ama durum böyle değil. sadece 337 numaralı otobüs var ve sabah 6.50 ile gece 23.00 arası çalışıyor. havalimanına iner inmez her yanınızı taksiciler sarıyor ama tüm gün bilet 3 lari iken taksi 50-60 lari'ye geliyor ve yol da 30 dk. (özgürlük meydanı'na (freedom square)) bu kadar mesafe için çok fazla bir ücret (bolt uygulamasını önerenler oldu, 18 lari falan tutuyormuş, ben denemedim ama alternatif olabilir) o yüzden de sabaha kadar havalimanında ilk otobüsü beklemeniz gerekecek. havalimanları küçük ve soğutma/ısıtma sistemleri çok yetersiz, kasım ayında dondum mesela sabaha kadar, uykusuz kalması da cabası! sabah otobüs gelince tıklım tıklım doluyor. o yüzden sabaha karşı olmayan uçuşları tercih edin derim. ve ayrıca burada otobüsler 3, minibüsler 4 ve 5 ile başlıyor; o yüzden gözünüz 37 numarayı aramasın, o 337 numaradır. sanırım numaraları değiştiriyorlar bazılarında 36 yazıp birden 345'e dönüyor durakta mesela.


- havalimanına iner inmez de hemen bir otobüs biletine ihtiyacınız olacak ve parayı lari'ye çevirmeniz gerekecek. hepsine tek tek kuru sorun, normalden daha yüksek kur oluyor genelde, en azından onların içinden en düşüğünü bulursunuz. ne kadar para verirseniz verin pasaport istiyorlar kayıt için. tavsiyem dönüşte de lari'den euro ya da dolara çevirmeniz, makas en az bunlarda var.

- yerel parayı da aldıktan sonra hemen bank of georgia veznesine gidip, otobüs bilet kartı alın. boş karta 2 lari vereceksiniz, sonra onları otomatlarda günlük, haftalık, aylık, vs. dolduracaksınız. bankayı ismiyle aramayın, sadece gürcü alfabesi ile yazılmış, ingilizcesi yok ama bizim ing bank'ın aynısı zaten, logosundan tanırsınız. burada aldığınız boş kart için de pasaportunuzu isteyecekler, şaşırmayın. sonra tam karşısındaki otomata gidip kartınızı okutun ve yeni bir kart alın deyin, seçim yapın fakat paranız tam olmalı, para üstü vermiyor makine. aldığınız saate göre geçerliliği başlıyor. bu kart, rike park içindeki teleferikte geçmiyor sadece; kalan otobüs, minibüs, teleferik ve metroda geçiyor. her yerde geçerli olan ve istediğiniz kadar para yükleyebileceğiniz seyahat kartları metro money.


- burada su almayı denemeyin bence, yanınızda matara olsun, herkes çeşme suyu kullanıyor. bazı lokantalar şişe su veriyor ama geneli yemek başlamadan sürahiye musluktan su doldurup getiriyor. bu yüzden otel odasında da su şişesi görmezseniz şaşırmayın, bize “banyodaki suyu kullanın” dediler. parklarda vs de hepsinde matarayı doldurmak kolay olmuyor, bazıları pompalı gibi ama yukarı doğru su püskürtüyor musluk o yüzden ağzınızı dayayıp içeceksiniz :)

- trafiğini görünce şaşırmayın, çok karmaşık gibi geliyor ama hepsi kurallara istisnasız uyuyor, bu yüzden sorun yaşanmıyor. direksiyonları sağda da solda da görebilirsiniz ama trafik sağdan akıyor. özgürlük meydanı'na gelince bir izleyin, düz gidenler, sağa/sola dönenler, u dönenler… hepsi var ama karmaşa yok. he zaten 1,5 milyon insan ne kadar trafik yaratır dedim ama yok yine de kurallara uymasalardı o yollar karışırdı.

Özgürlük Meydanı

- aynı gün içerisinde ben tüm tiflis'i gezebildim, hem de yürüyerek. botanik bahçesi, rike park, metheki köprüsü, metheki kilisesi, barış köprüsü, meydan pazarı… gezilebilir kolayca. bu gezilerin arasına da yerel yemeklerini katın, haçapuri açık ara en iyisiydi ama bence o porsiyon bir kişiye çok fazla. mutfakları çok hamur üzerine zaten, o yüzden az sipariş verin, doymazsanız başka çeşitlerden söyleyin. atıştırmalık olarak da ayçekirdeğine bayılıyorlar resmen. markette bir kısım sadece çekirdeğe ayrılmış durumda. çikolatalarda ise bizim gibi parçacıklı değil de krema dolgulu seviyorlar. fındıklı çikolata diye alıyorsun, içerisinde fındık tanesi beklerken fındık kreması çıkıyor, bayağı çeşit denedim ve hep krema dolgusuna denk geldim. bu arada kiliselerde gezerken nikahlara, vaftizlere denk gelebilirsiniz, sessizce içeri girip izlerseniz bir şey demiyorlar ve böyle bir şeye denk gelirseniz kesinlikle izleyin derim.

- gelmeden önce google haritalardan her ihtimale karşı çevrim dışı harita indirebilirsiniz, internet her yerde var ama ara ara sorunlar yaşanabiliyor hem meydanlardaki hem de kişisel internet ağında ya da günlerce internet paketi almak istemeyebilirsiniz, çevrim dışı harita çok rahat işinizi görür.

- son olarak da herkes mükemmel ingilizce bilmese de birkaç kelime biliyor ve bir şekilde anlaşabiliyorsunuz. hiç ingilizce bilmeyen bile bir şekilde beden diliyle ya da işaret yoluyla derdini anlatıyor. bazıları ise türkçe konuştuğunuzu duyunca bildiği türkçe kelimeleri sıralıyor size. insanların çoğu da güler yüzlü.


onun dışında gayet kolay, kaybolmayacağınız, her 10 dakikada bir türkçe duyacağınız bir şehir; güzel bir hafta sonu geçirilir. rusya'dan nefret ettiklerini duvar yazılarından anlayabilirsiniz, rusya çekilince her yerde bayraklarının yanına ukrayna bayrağı asmışlar, otobüsler de dahil!

meraklısına: burada iphone 14 serisini kolaylıkla bulabilirsiniz. özgürlük meydanı'na çok yakın bir yerde istore var, her renkten bulamayabilirsiniz ama genelde uzay siyahı ve altın rengi her modelden var. bir tek 512 gb satmıyorlar. ve vergi iadesi için tüm dokümanları hazır veriyorlar. havalimanına gelince de önce uçuş kartınızı alıp, sonra gümrüğe uğramanız lazım, işlem yaptıktan sonra size bir kağıt veriyor, pasaport kontrolünden sonra o kağıtla liberty bank diye küçücük bir vezne var oradan vergi iadenizi istediğiniz para cinsinden alabiliyorsunuz. tüm işlemler çok kolay burada.