Gitar Çalıp Şarkı Söylemesi Ancak Öldürülerek Engellenen Şilili Efsane: Victor Jara

Hayatı ve müziği ülkesinin aynası olan, içinde yaşadığı zamanı ve felsefesini yansıtan güzel insan Victor Jara'nın hayatına kısaca bir bakalım.
Gitar Çalıp Şarkı Söylemesi Ancak Öldürülerek Engellenen Şilili Efsane: Victor Jara


şili li öğretmendi.

aynı zamanda gitar çalıyordu.muhalif inti illimani 'nin sanat danışmanıydı.
11 eylul 1973 sabahı üniversitede bir konsere giderken, elinde gitarıyla gözaltına alındı. askerler darbeyle yönetime el koymuştu.

victor jara da, silah zoruyla evlerinden alınıp santiago 'daki bir stadyuma toplananların arasına kondu.


stadyumda beklerken, gitarını çıkarıp venseremos u (kazanacağız) çalmaya başladı.
şili de sosyalistlerinin marşıydı bu...

biraz sonra marş stadyuma doldurulan 5 bin kişilik tutuklular tarafından bağıra bağıra söylenmeye başlandı.

jara götürülüp dövüldü. 

dipçikle parmakları kırıldı. o da ıslıkla çalarak söylemeye devam etti, ancak dili ve bilekleri kesilerek susturulabildi.


ardından da kurşuna dizildi.

ölümünün ardından tam 35 yıl sonra, ailesinin yeni kanıtlar sunarak cinayet dosyasının tekrar açılmasını talep etmesi üzerine, 2008 yılında mahkeme süreci yeniden başlamış, victor jara'nın mezarı açılarak cesedi üzerinde otopsi yapılmış ve otopsi sonucunda tam 44 kurşun yarası tespit edilmiştir.


26 mayıs 2009'da ise jose adolfo paredes marquez adlı eski bir asker, jara'nın ölümüne karışmaktan suçlu bulunmuştur. o zamanlar 18 yaşında olan bu kişi 16 eylül 1973 gecesi, şili stadyumunun soyunma odasında, victor jara'yı rus ruleti oynayarak şakağına dayadıkları silahla tek kurşunla öldürdüklerini ve arkasından diğer askerlerle birlikte 43 kurşun daha sıktıklarını itiraf etmiştir.

bu stadyumun adı 2003 yılında victor jara stadyumu olarak değiştirilmiştir.

öyle birisidir ki victor jara, güney amerika’da şarkılarını söylediğinizde, size el turko diyen yoldaşlarınız ağlamaya başlar. hem de öyle göz dolmasından filan bahsetmiyorum, hıçkırarak size sarılarak ağlamalarından, yüzlerindeki o dostça ve şaşkın gülümsemeyle birlikte görünen korkunç üzüntüden bahsediyorum. 


aynı şarkıyı orada bulunan herkesin kendi dilinde söylemesinden, yaşayanın bir daha asla milliyetçi olamayacağı, kapitalizmi, faşizmi, victor jara’nın katillerini bir daha ömrü boyunca bağışlayamayacağı bir anı yaşamaktan söz ediyorum. 

victor jara bir insandan çok bir histir aslında; dayanışmadır, özgürlüktür, yaşamdır, yoldaşlıktır, mücadeledir, cesarettir, sanattır, güzelliktir, aşktır, devrimdir.

Ayrıca Victor Jara'nın öldürüldüğü stadyum, dünya futbol tarihinin en onursuz golüne de sahne olmuştur. Detaylar için: